yandex rtb 1
ГоловнаЗворотній зв'язок
yande share

Анатомія живота

Сліпа кишка

(caecum) – відділ товстої кишки, розміщений нижче впадіння клубової кишки у висхідну ободову. Здебільшого вона розміщена разом з червоподібним відростком у правій клубовій ямці. Очеревиною покрита з усіх боків. Вище та нижче місця впадіння клубової кишки у товсту розміщені верхній та нижній клубово-сліпокишкові закутки (recessus ileocaecalis superior et inferior). Позаду сліпої кишки розміщений засліпокишковий закуток (recessus retrocaecalis). Закутки можуть служити місцем утворення внутрішніх гриж.

Взаємовідношення сліпої кишки із сусідніми органами залежить від її наповнення та положення. Спереду сліпа кишка при незначному наповненні покривається петлями тонкої кишки. У наповненому стані прилягає до передньої черевної стінки. Присередній її край прилягає до правого сечовода, а задня її стінка – до клубово-поперекового м’яза. При низькому розміщенні (у осіб похилого віку) стикається з сечовим міхуром та (у жінок) з придатками матки. Близькість сліпої кишки до перелічених органів може бути причинами їх втягнення у запальний процес при гострому апендициті, пошкодження їх під час видалення відростка або помилкової лапаротомії при їх запаленні.

У новонароджених сліпа кишка прилягає до печінки та печінкового згину ободової кишки. Після 12 – 14 років сліпа кишка займає своє звичайне положення, характерне для дорослих. Під час вагітності (16 – 20 тижнів) зміщується до нижнього краю печінки. Після пологів повертається на своє попереднє місце.

 

25