yandex rtb 1
ГоловнаЗворотній зв'язок
yande share
Главная->Різні конспекти лекцій->Содержание->8.7 Противідкотні пристрої 100-мм ПТП МТ-12

Артілерійське озброєння та припаси

8.7 Противідкотні пристрої 100-мм ПТП МТ-12

 

8.7.1 Призначення, характеристика, будова і дія гальма відкоту

 

Гальмо відкоту гідравлічне, веретенного типу з гальмом накату канавкового типу, призначене для поглинання кінетичної енергії відкотної частини під час відкоту та плавного її гальмування під час накату.

Рисунок 8.33 - Гальмо відкоту:

1- ущільнювальне кільце; 2- гвинт; 3- стопорна шайба; 4- пробка; 5- шайба;              6- шплінт; 7- ушільнювальне кільце; 8- гайка; 9- клапан модератора; 10- корпус сальника; 11- сідло клапана; 12- гвинт; 13- рубашка модератора; 14- гайка;15- шток з рубашкою; 16- циліндр із кришкою; 17- півкільце; 18 - ущільнювальне кільце;         19 - пробка; 20- рубашка штока; 21- регулювальне кільце; 22 - гвинт; 23 – ущільню-вальне кільце; 24- гайка; 25- півкільце; 26- веретено з модератором; 27- стопорне кільце; 28- проміжне кільце; 29- набивка сальникова; 30- втулка; 31- гайка сальника; 32- гайка штока

 

Гальмо відкоту має такі основні частини: циліндр із кришкою;

шток із поршнем; веретено з модератором; ущільнювальним пристрій.

Циліндр заповнюється робочою рідиною ПОЖ-70 ("Стеол-М") через отвір, закритий пробкою; кількість рідини 5,45 л. Вільний пpocтip циліндра - 0,3 л. Компенсатора немає. Циліндр закріплений в обоймі ствола, шток - у люльці.

Внутрішня поверхня циліндра полірована, кришка приварена, з протилежного боку в циліндр угвинчений корпус ущільнювального пристрою сальникового типу.

Зовнішня поверхня штока покрита хромом, внутрішня – полірована, має дві канавки змінної глибини. Головка поршня має 8 похилих отворів, всередину головки угвинчене і зафіксоване регулювальне кільце. Головка покрита бронзовою рубашкою поршня, на поверхні якої є кільцеві канавки, що утворюють лабіринтне ущільнення в зазорі між циліндром та поршнем.

Веретено має змінний діаметр. Один кінець веретена угвинчений у кришку циліндра, а інший закінчується модератором. Клапан модератора пропускає рідину тільки в одному напрямку, бронзова рубашка модератора має лабіринтне ушільнення.

Принцип дії гальма відкоту, його тепловий режим.

а) під час відкоту:

циліндр переміщається відносно поршня, зростає тиск рідини в робочій порожнині, створюється розрідження в запоршневому та в замодераторному просторах. Рідина перетікає із зони високого тиску в зони розрідження.

Шлях перетікання рідини: через 8 похилих отворів у головцi штока більша частина рідини перетікає у запоршневий простір через кільцевий зазор між веретеном i регулюючим кільцем поршня, меншa частина рідини перетікає в замодераторний простір через кла­пан модератора (веретено має 6 похилих отворів).

Гальмування відкотної частини відбувається за рахунок сили гідравлічного опору, що виникає в робочій порожнині при зростанні тиску рідини в ній. Ця сила прямо пропорційна тиску рідини i робочій площі поршня.

Через те, що зазор між веретеном та регулюючим кільцем із збільшенням довжини відкоту зменшується, тиск у робочій порож­нині та швидкість перетікання рідини зростають. Це приводить до зростання сили гідравлічного опору та зростання сил тертя, що виникають між шарами рідини.

Та частина кінетичної енергії відкотної частини, яка витрачається на переборення сил тертя, перетворюється в теплову енергію, в результаті чого робоча рідина та деталі гальма відкоту нагріваються, а потім це тепло розсіюється в навколишньому середовищі. Цей процес не має зворотного напрямку, тому i говорять про поглинання гальмом відкоту кінетичної eнepгiї відкотної частини;

б) під час накату:

зростає тиск у запоршневому та замодераторному просторі, виникає розрідження в робочій порожнині. Клапан модератора закривається, і кільцевий зазор між веретеном та регулювальним кільцем зростає.

Сила гідравлічного опору, що виникає в замодераторному просторі, буде пропорційною величині тиску в замодераторному просторі та робочій площі поршня модератора.

Перетікання рідини із замодераторного простору  в робочий відбуватиметься через дві канавки на внутрішній поверхні штока, площа яких у мicцi перетікання рідини із зростанням довжини накату зменшується. Таким чином, тиск у замодераторному просторі i швидкiсть перетікання рідини зростає, а це веде до зростання сили гідравлічного опору накату та зростання втрат на подоляння сил тертя, через що рідина в гальмі відкоту нагрівається.

Рідина, що розширюється в результаті  нагрівання, заповнює вільний простір циліндра.

 

 

85