Біржова діяльність
У функції Комітету з питань стандартів і якості входить:
• визначення марки, виду і якості товару; його походження і стану на момент експертизи;
• визначення приблизної вартості товару;
• консультування з питань, що стосуються технічних та інших особливостей кожного товару чи групи товарів;
• розробка біржових стандартів і типових біржових контрактів (договорів).
Після експертизи брокер одержує акт, у якому зазначені результати експертизи.
Після того як якість товару установлена і товар може бути допущений до торгів, брокер повинен вирішити питання про ціну.
Усіма питаннями, пов'язаними з ціною, займається Котирувальний комітет. Він підготовляє і випускає біржовий бюлетень, в якому публікуються ціни. З біржового бюлетеня учасники торгів можуть довідатися, як складалися ціни, приміром, минулого тижня, ознайомитися з даними про нижню і верхню ціну здійснених угод по кожному виду чи групі товарів, тут же наводиться типова (довідкова) ціна.
Котирувальний комітет проводить також котирування цін. Котирування цін — це виявлення за прийнятою методикою середніх чи об'єктивних цін на основні біржові товари.
Рис. 2. Зразок організаційної структури біржі |
Котирування містить інформацію про ціни і кон'юнктуру ринку попереднього періоду біржової торгівлі, необхідну для правильного визначення ринкової ситуації на біржі.
Якщо є дані про ціни попереднього біржового дня й умови, в яких вони формувалися, кон'юнктура ринку попереднього дня, а також умови (кон'юнктура ринку) на біржі в даний час, то можна з достатнім ступенем вірогідності визначити рівень даного біржового дня.
Котирування в жодному разі не є заздалегідь установленою ціною угод для даного біржового дня.
Котирувальний комітет складається не менше як з п'яти працівників. До його складу повинні входити голова, його заступник, фахівець (чи його заступник) і члени Комітету.
Кількість членів Комітету визначається правлінням біржі. Склад його діє п'ять років. Члени комітету обираються до складу Правління біржі і зобов'язані проводити його політику в роботі Комітету.
На засіданнях Котирувального комітету на запрошення його голови можуть бути присутніми:
• члени біржі, які не входять до складу Комітету;
• особи з числа учасників торгів;
• представники клієнтів, діяльність яких пов'язана з продажем і купівлею товарів, що реалізуються на біржі, але самі вони не є учасниками біржових операцій (незалежні експерти).
Котирувальний комітет здійснює нагляд за своєчасним поданням фахівцями і членами біржі відомостей про прийняті за їх участі угоди; за необхідності здійснює огляд записних книжок фахівців без встановлення імен клієнтів фахівців з кодом; надає Правлінню біржі інформацію про необхідність вжиття застережних заходів у разі надання недостовірних заявок до Комітету з питань котирування цін відповідно до курсу та про призначення ревізії книг фахівця і вжиті заходи; встановлює список товарів, які котируються, та привласнює кожному з них кодовий номер; розробляє і подає пропозиції щодо зміни або доповнення порядку котирування чи форм бюлетеня, а також способів, форм і методів освідомлення про ціни.
Засідання Котирувального Комітету відбуваються після закінчення кожного біржового дня (періоду) і вважаються правомочними за умови присутності не менше половини його членів та голови Комітету або його заступника і фахівця біржі (чи його заступника).
У разі систематичного ухилення члена Котирувального комітету від співучасті в засіданнях комісії Правління біржі за пропозицією Комітету виключає його з членів комітету.
Котирувальний комітет веде журнал, в якому:
• враховується кількість угод і заявок про попит та пропозиції на товари, прийняття до котирування;
• враховується кількість угод, не прийнятих до котирування, зазначається причина їх зняття;
• записуються постанови Котирувального комітету.
Всі записи в журналі Котирувального комітету мають бути підписані головою комісії (чи його заступником).
У встановлені Правлінням біржі терміни голова Котирувального комітету звітує перед Правлінням про виконану роботу.
Участь членів Комітету в його роботі оплачується в порядку, встановленому Правлінням біржі.
Якщо питання з ціною визначені, то не пізніше як два дні або за два дні до початку торгів брокерська контора подає заявку та вводить пропозицію про продаж в Інформаційно-біржовий канал. Ця інформація буде продубльована на спеціальному стенді в операційному залі. Якщо така інформація вчасно не була представлена, до найближчих торгів товар не допускається.
У разі, якщо брокери продають товари, що потребують негайної реалізації (протягом одного біржового дня), заявку можна не вводити в Інформаційний біржовий канал, а подати маклеру до початку торгів.
Інформаційне табло є джерелом комерційної інформації поряд з Біржовим бюлетенем. Воно знаходиться в центрі залу і поділене на три частини: «Пропозиція», «Попит» і «Укладення угоди». На табло надходить інформація з реєстраційного бюро (відділу), інформаційно- довідкового відділу та від учасників торгів, які мають місце на біржі.
Дані, що стосуються співвідношення попиту та пропозиції, містять найменування пропонованого чи запитуваного товару, обсяг партії та номер місця, звідки надійшла інформація на табло. У частині «Укладення угоди» показані ціна й умови реалізації останньої укладеної угоди по кожному виду товарів.
Після продажу товару угода реєструється й оформляється в Комітеті чи відділі реєстрації угод. Для цього брокеру-продав- цю і брокеру-покупцю необхідно за допомогою одного з комп'ютерів, що знаходяться в операційному залі, оформити угоду (робота в текстовому редакторі).
Розрахунок по угоді, укладеній на біржі, здійснюється в Розрахунковій палаті.
Якщо у якій-небудь з організаційних структур біржі в учасників з'являються проблеми або виникають суперечки чи конфліктна ситуація, то для їх оперативного вирішення й отримання юридичної консультації з питань біржової торгівлі існує Біржовий арбітраж, який не наділений правом приймати рішення, обов'язкові до виконання сторонами конфлікту. Це свого роду погоджувальна комісія, яка проводить роз'яснювальну роботу. При незадоволеності однієї із сторін результатами розгляду в арбітражній комісії справа передається в судові інстанції.
Реєстраційне бюро відповідає за реєстрацію біржових угод і визначення їх відповідності правилам торгівлі на даній біржі. Воно також зобов'язане надавати зведені матеріали й окремі виписки на вимогу Біржового комітету, виконавчої дирекції та інших відділів біржі.
Інформаційно-довідковий відділ є певною мірою вітриною біржі, найбільш доступним джерелом інформації про роботу й умови участі у торговому процесі. Крім обслуговування членів біржі та клієнтів, які одержують зазвичай суто професійну інформацію, відділ поширює рекламно-аналітичні публікації, дає довідки та надає різні послуги.
12 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45