yandex rtb 1
ГоловнаЗворотній зв'язок
yande share
Главная->Різні конспекти лекцій->Содержание->9.4  Особливості обслуговування та відновлення гідравлічних  систем

Експлуатація та обслуговування машин

9.4  Особливості обслуговування та відновлення гідравлічних  систем

 

9.4.1 Причини виникнення несправностей у роботі гідросистем

Причин виникнення несправностей у гідравлічних системах дуже багато. Розглянемо найбільш характерні з них.

Зупинимося на схемі насосної установки, основним елементом якої є насос. Під час експлуатації насоса виникають різні несправності. Одна з них - насос не подає рідини. При цьому можливі такі причини:

а) насос та всмоктувальна лінія не залиті рідиною;

б) всмоктувальна лінія нещільна;

в) приймальний клапан негерметичний;

г) через сальник всмоктується повітря та ін.

Для усунення першої причини необхідно повторно залити насос та трубопровід рідиною; другої – необхідно ущільнити всмоктувальну лінію в місцях підсмоктування повітря і перевірити гідравлічним випробуванням; третьої – розібрати приймальний клапан, відремонтувати, зібрати і перевірити його на герметичність; четвертої – ущільнити сальник (замінити набивку).

Причинами відмови насосної установки можуть бути:

1) засмічення приймальної сітки всмоктувального трубопроводу;

2) засмічення самого трубопроводу (при цьому збільшується його опір і зменшується подача);

3) механічні пошкодження: зношення ущільнень, кілець, робочого колеса та ін.;

4) кавітаційні руйнування;

5) значні витоки рідини через ущільнення внаслідок зношення захисної втулки або самого ущільнення;

6) нагрів підшипників;

7) перегрів двигуна та ін.

Усі ці несправності усувають під час експлуатації та обслуговування насосної установки.

9.4.2 Обслуговування гідравлічного обладнання

 

Обслуговування цього обладнання проводять у відповідності до “Типової системи технічного обслуговування та ремонту обладнання машинобудівних підприємств”.

Розглянемо основні види технічного обслуговування (ТО):

1 Щозмінне ТО: а) перевірка тиску масла і повітря в  гідросистемах; б) перевірка на щільність трубопроводів;             в) перевірка температури нагріву масла;

г) перевірка наявності рівномірного руху і швидкості механізмів.

2 Щонедільне ТО: а) перевірка стану роботи дроселів;

б) перевірка якості змащування; в) регулювання швидкості руху поршнів гідроциліндрів; г) перевірка та промивання фільтрів.

3 Щомісячне ТО: а) перевірка трубопроводів (шлангів) та їх з’єднань (заміна зношених); б) лабораторний аналіз масла на наявність у ньому включень.

4 Поточний ремонт: а) заміна елементів гідросистеми згідно з переліком ремонту (фільтрів, ущільнень, спрацьованих деталей та ін.); б) промивання гідробаків і трубопроводів;           в) перевірка роботи гідроапаратури (золотників, дроселів та ін.).

5 Капітальний ремонт: а) повне розбирання  гідросистем; б) промивання всіх елементів системи: гідробаків, трубопроводів і гідроапаратури; в) ремонт і заміна насосів;

г) дефектація та заміна апаратури, що вийшла з ладу;                  д) складання гідросистем і регулювання апаратури.

 

9.4.3 Особливості ремонту  гідросистем

 

Зупинимося на основних особливостях.

Штоки в гідросистемах ремонтують шліфуванням. Спрацьовані штоки та циліндри замінюють новими.

Під час ремонту клапанів, золотників, кранів необхідно обережно розбирати різеві з’єднання, протирати голки і тарілки клапанів. Отвори виправляють за допомогою ручних  розгорток, розточуванням, притиранням (пастою з гасом).

Розглянемо деякі особливості ремонту насосів.

Насоси – це основне обладнання гідросистем.                      У гідроприводі застосовують в основному шестеренні, пластинчасті, аксіально- та радіально-поршневі насоси.

У шестеренних насосах спрацьовуються зубчасті колеса, підшипники і вали в місці сальникової набивки. При цьому знижуються подача і тиск у зв’язку з підвищеним протіканням масла між зубчастими колесами і корпусом. Внутрішню поверхню корпуса при ремонті розточують (знятий шар металу повинен бути не більше 0,2 мм), потім шліфують. Старі зубчасті колеса замінюють новими. При ремонті необхідно зберегти встановлені зазори і перевірити їх щупом.

Пластинчасті насоси. При спрацюванні насосів (ротора, пластини, підшипників, манжети та ін.) відбувається зниження подачі і тиску, виникають шум і вібрація. Спрацьований ротор ремонтують, а лопаті замінюють новими. Відремонтований насос потім випробовують на стенді. Частіше ці насоси замінюють новими в зв’язку з трудомісткістю ремонту.

Ремонт трубопроводів. Розділяють трубопроводи для подачі рідини, повітря, пару. Їх виготовляють жорсткими -  металевими (з чавуну, сталі, міді, латуні, алюмінію) і гнучкими - з гуми.

Мідні трубопроводи, алюмінієві та з бензостійкої гуми використовують для подачі займистих і мастильних матеріалів, чавунні труби – для відведення стічних вод.

В інших випадках застосовують сталеві труби. Їх з’єднують муфтами, паянням, фланцями або зварюють. Згинання труб проводять вручну або за допомогою спеціальних пристроїв. Перед цим трубу нагрівають, засипають піском, а потім згинають.

 

 

 

 

 

 

 

 

36