yandex rtb 1
ГоловнаЗворотній зв'язок
yande share
Главная->Етика->Содержание->Значення зовнішнього вигляду

Етика бізнесу

Значення зовнішнього вигляду

Зовнішній вигляд, манера триматись, вміння встановити контакт, почуття впевненості і комфорту — це складові необхідного іміджу ділової людини. І чим привабливішим складається цей образ, тим вищим буде професіональний авторитет людини і репутація фірми, яку вона представляє.

Одяг, в якому людина приходить на першу зустріч, як і її загальний зовнішній вигляд, одразу ж справляє певне враження. Все-таки не даремно кажуть, що «за одягом зустрічають». Лише поверхові люди не оцінюють за зовнішністю. Спеціалісти, зокрема психологи, стверджують — люди у 85 випадках із 100 своє ставлення до інших людей будують на підставі свого першого враження.

Індивідуальність стилю одягу

Одяг повинен відповідати місцю, часу, характеру події. Краще одягатися класично, ніж з претензією, проте завжди зі смаком, виважено підходити до вибору предметів свого туалету.  Іміджмейкери стверджують, що

1.         Поталанить створити цілісний зовнішній образ тому, хто зуміє виразити себе, виявивши при цьому почуття міри.

2.         Купуючи одяг, треба пам'ятати теорію вартості однієї носки, згідно з якою: цінність одягу визначається співвідношенням її ціни до того, скільки разів його одягають.

Ось чому піджак вартістю в 80 грн., який буде вдягнутий один раз, виявиться більш дорогим, ніж той, що коштує 500 грн., але буде носитись декілька сезонів.

Манера одягатися значною мірою визначається індивідуальними психологічними особливостями людини, через що одяг повинен відповідати її внутрішньому змісту. Розумній порядній людині слід бути більш уважною до свого зовнішнього вигляду, якщо вона хоче мати хороші стосунки зі своїм оточенням. Одяг — це свого роду індикатор попиту, що кидається в око. Пошита на замовлення одежа з дорогих тканин може означати, що в її володаря досить грошей, щоб слідкувати за своєю зовнішністю. Чим їх менше, тим менш модною стає можливість одягатись так, щоб «блищати гаманцем».

Слово «мода» походить від «модус» — образ, стиль. Тому «модус вівенді» — спосіб життя, в багатьох випадках залежить від того образу, який індивід пропонує навколишньому світові, багато в чому за допомогою одягу, який, він носить. Тому треба пам'ятати, що: стиль це людина.

Кожна людина має свій стиль в одязі. Кожна людина намагається дотримуватися вимог стильоутворюючих ліній ділового костюма. Але для того, щоб бути добре і правильно сприйнятим іншими людьми, необхідно враховувати кілька основних вимог до свого одягу і його стилю. Означимо їх більш детально:

1.                         Повсякденний стиль одягу як у чоловіків, так і в жінок — це практичний і зручний одяг, але разом з тим пристойного охайного вигляду з відповідною кольоровою гамою, що психологічно відповідає як настрою людини, так і меті її спілкування.

Для жінок найбільш прийнятним є класичний стиль. Надто короткі спідниці та сукні з глибоким вирізом діловій жінці не рекомендується носити. Одяг не повинен відволікати від серйозної розмови, тому слід уникати яскравих кольорів, надто багато блискучих ниток.

Основу ділового стилю жінки, за традицією, складає костюм або сукня-костюм. Жінка може вдягнути брючний костюм, але треба бути обережною, пам'ятаючи про свій вік, повноту, інші вади фігури. До плетених речей теж треба ставитись з обережністю: вони можуть як піднести престиж їхньої власниці, так і різко погіршити її репутацію. Такі речі мають бути авторською унікальною роботою, винятково високої якості і за дизайном, і за виконанням.

2. Для ділового стилю одягу представників слов'янських народів характерна скромність і простота в одязі: у чоловіків - темний колір костюма, у жінок — колір одягу ближче до однотонного і темний. Чоловік може з'явитись на офіційній церемонії і в повсякденному костюмі неяскравого кольору, в однотонній сорочці з краваткою спокійних тонів. Найбільш поширений у ділових колах костюм-двійка, але можливий і костюм-трійка. Чорний колір костюма підходить для найбільш урочистих випадків.

3. Вечірній стиль припускає вільний і ошатний одяг, тому що призначений для відпочинку і розслаблення. Чоловікам-слов'янам найчастіше доводиться дотримуватись західного стилю: темні кольори костюмів з перевагою небілих сорочок і краватками в тон костюма. Для офіційних прийомів використовують смокінг і фрак. Смокінг — це піджак з чорного сукна, широко відкритий на грудях, з довгими шовковими відворотами. Фрак — це чоловічий костюм, вид сюртука з вирізаними спереду полами і довгими вузькими фалдами ззаду.

На жінці може бути плаття досить вільного покрою, але з дотриманням правил пристойності: декольте не досить глибоке чи відсутність декольте при відкритій спині, прикраси скромні, але блискучі. Туфлі на жінці можуть бути найчастіше близькі по кольору і відтінку кольору її плаття. Темній жіночій шкірі ввечері буде пасувати світле, із блискіткам плаття; для світлої шкіри — темне довге плаття з елементам колірної гами і гармонії.

♦ Підбір елементів чоловічого ділового одягу

Бути чоловіком традиційно означає боротися за виживання в цьому суворому світі, відстоювати свою незалежність постійно тримати себе в руках, уміти конкурувати з іншими бути сильним і непереможним. Все це вимагає немалої напруги, оскільки самоімідж чоловіка прямо залежить від його досягнень.

Життя чоловіка в сучасному суспільстві здебільшого обумовлене стереотипами, що сформувались протягом століть. Чоловіками рухають звички, що передаються з покоління в покоління, і закріплюються батьками та суспільством, в тому числі звичка підбирати собі одяг.

Розвиток ділового стилю в чоловічому одязі швидше подібний до спокійної річки, ніж до примхливого потоку. Ділові кола не надто страждають від випадкових впливів, і тому костюм ділової людини досить консервативний. Чоловік завжди повинен виглядати солідним і впевненим у собі, діловим і привабливим, порядним, вишуканим і елегантним, що викликає довіру.

Основу ділового гардеробу, як радять іміджмейкери, повинні складати 2—3 нейтральні кольори, що гармоніюють один з одним, наприклад: чорний та темно-синій, сірий та білий, бежевий та кремовий. Також треба обмежити кількість краваток та сорочок яскравих кольорів до одного-двох. Необхідно виважено продумати обмеження, яких треба дотримуватись, щоб скласти свій особистий стиль та купувати речі, які не виходять за рамки цих обмежень.

Практика ділового спілкування доводить, що зі смаком одягнена людина успішніше веде справи, ніж та, що одягається «аби як»! Треба пам'ятати: костюм це не щось на людині, це — сама особистість. Мистецтво поєднання елементів одягу, як відзначав визнаний спеціаліст Дж. Т. Моллой, завжди повинне поєднувати колір, лінію, фактуру, стиль може зробити людину невиразною або зухвало крикливою.

Костюм. Форма костюма — найкраща характеристика людини, це свого роду ієрогліф, що відображає особистість з усіма звичками і якостями. Естетика костюма має не менше значення в житті людини, ніж естетика її поведінки.

Діловий чоловік часто не знає, де він буде вдень, а де — ввечері. Тому, якщо неможливо мати при собі пару костюмів, краще одягти темно-сірий костюм, світло-сіру сорочку та краватку з простим зеленуватим чи блакитним малюнком. Або, наприклад: той самий костюм, але світло-сіру сорочку з однотонною краваткою темно-блакитного кольору. Можна також додати жилет, золоту шпильку для краватки та більш яскраву хусточку в нагрудній кишені костюма.

За офіційних обставин піджак повинен бути застебнутим. У такому вигляді входять до кабінету керівника, на нараду, сидять у президії чи виступають з доповіддю. Такий ж вигляд повинен бути, коли чоловік заходить до ресторану, на діловий прийом, до глядацької зали театру. При цьому нижній ґудзик піджака може бути розстебнутий. Розстебнути гудзики піджака можна за столом або сидячи у кріслі.

Ясна річ, що краще за все мати справу з натуральними матеріалами: зшитий з них костюм хоча й дещо дорожчий, але й престижніший. Для повсякденного одягу більш за все пасуть малюнки, які складаються з прямих ліній — клітинки та смуги. Малюнок тканини, що має м'які форми, наприклад, в горошок або з квітковим візерунком, вважається скоріше жіночим, але якщо тканину з таким малюнком використовувати для краватки, вона може «пом'якшити» суворий костюм.

Досить високому чоловікові можна не боятися носити одяг велику клітинку чи з яскравими візерунками.

Чоловік, який має зайву вагу, повинен уникати світлих (пастельних) тонів: вони мають властивість візуально збільшувати фігуру; якщо все ж таки світлий— обов'язково теплий тон (слонова кістка); чорний колір особливо урочистий: він більш за все підходить білявим людям із «свіжою» шкірою, вдало поєднується з білим, жовтим, червоним; у зрілому віці краще уникати контрастів; коричневий колір гарно виглядає у шерстяних тканинах. Відтінки «шоколадний» та типу «каштан» личать світлій шкірі; синій колір доречний завжди, особливо з королем кольорів — білим. Високим та струнким чоловікам личить трійка з ворсистої тканини, а для повних — краще малюнок у вузьку смугу, що розташована - вертикально.

•          Сорочки. На прийоми всіх видів рекомендується одягати  білу сорочку з  краваткою  будь-якого кольору, але не дуже яскравого. В інших випадках колір сорочки повинен гармоніювати з кольором костюма. Строката сорочка не підходить до костюма з візерунками, не прийнято також одягати сорочку в смужку з костюмом в клітинку і навпаки. Взагалі ж чоловіки виглядають більш виграшно в тих сорочках, котрі кращим способом відтіняють їх обличчя. Сорочка спортивного типу застібається під горло.

Сорочка завжди повинна бути світлішою від найтемнішої нитки в костюмі. Треба також пам'ятати, що манжети сорочки повинні виступати з-під рукава піджака на товщину одного-двох пальців.

•          Краватка. Краватка — це головний показник смаку і статусу чоловіка. Подивившись на краватку, можна безпомилково оцінити смак її володаря. Елегантний костюм, можливо, й залишиться непоміченим, гарна краватка — ніколи. Вибір кольору і малюнка дозволяє продемонструвати індивідуальність, а інколи і настрій чоловіка.

Кольори краваток бажано обирати близькі до кольору костюма, але більш насичені — відповідно сіро - перлинові, синьо-червоні, темно-бордові. Бажано мати графічний малюнок краватки. До того ж, ця гама кольорів не буде відволікати співрозмовників, вони будуть налаштовані на «ділову хвилю». Зовнішній вигляд людини, якій добре личить вміло підібрана краватка, завжди підкреслюватиме повагу до того, з ким вона має справу.

Вибір більш яскравої краватки з авангардним малюнком буде створювати функціональну роль емоційного тиску на співрозмовника. При цьому краватка і носова хусточка, кінчик якої видно із нагрудної кишені, мають бути однаковими за кольором.

До темного вечірнього костюма найкраще личить шовкова краватка. Синтетичну краватку носять більше зі шкіряним піджаком. Шерстяна в'язана краватка більше підходить до спортивного одягу. Краватка з бавовняної тканини носиться влітку. Краватки з льону також гарні, але вони швидко втрачають вигляд; віскозні — теж швидко втрачають форму і виглядають потім просто жалюгідно.

Краватка-метелик може стати ефектним аксесуаром особливо для чоловіків з привабливою зовнішністю, яскравою індивідуальністю. Вона може бути незмінним атрибутом ділового іміджу. Білу краватку-метелик одягають з гарним фраком на вечірні прийоми.

Вибір кольору краваток дає можливість скласти хоча б поверхове враження про їх власника. Так, яскраво-червоні краватки видають експресивність господарів, деяку непослідовність. Співвідношення яскраво-червоного кольору з жовтим —. розкутість, наполегливість у відстоюванні власної точки зору. Червоний малюнок на темному тлі має свідчити про впевненість у собі, цілеспрямованість.

Сині, темно-коричневі кольори з червоним та трішки смарагдового свідчать про доброзичливість, готовність зрозуміти ближнього. Сіро-перламутрові кольори у поєднанні з жовтим можуть розповісти про спокійний характер власника.

Підбираючи краватку, треба пам'ятати про власні розміри. Чим більшого розміру людина, тим більшою має бути краватка. Краватка ніколи не повинна бути світліша за сорочку. На престижних краватках шов на 5—6 см. не доходить до краю. Особливий шик — ниточка з вузликом, що стирчить із зворотного боку. Краватка має бути завжди ретельно зав'язана. Оптимальна довжина краватки має бути такою, щоб у зав'язаному вигляді вона сягала до паска брюк. Ширина краватки повинна відповідати ширині лацканів піджака.

Головний убір. Що стосується головного убору, то важливо пам'ятати: колір та його фасон мусять відповідати вбранню та місцю, де його збираються носити. Фетрового    капелюха,   зазвичай, одягають із солідним пальто, кепка — не гармонує з костюмом;  шкіряний капелюх чи головний убір з невеликими полями носять з плащем, а не зі спортивною курткою.

Взуття. Ще в старі часи лише наявність взуття наділяла людину певним статусом, на відміну від тих, які були босоніж. Підбори на взутті також здавна мали певне призначення — надійно закріпляти ноги в стременах. Коли ж їх володар прогулювався пішки — було видно, що ця людина багата і може тримати коня, а значить має певний статус.

Взуття в першу чергу повинне відповідати вимогам моди, бути зручною. Взуття бажано носити з натуральної шкіри.

Із діловими костюмами слід носити взуття чорного або темно-коричневого кольорів. Перевагу треба віддавати чорному взуттю, оскільки воно личить до костюма будь-якого кольору. Коричневе взуття не пасує до темного костюма. Влітку до  нетемного  костюма можна взувати світле взуття. Лаковані черевики треба взувати тільки  до смокінга або фрака.

Шкарпетки.   Колір чоловічих шкарпеток повинен співвідноситись з кольором костюма. В ідеалі він має бути дещо темніший за колір костюма, але трішки світліший за колір взуття. Шкарпетки мають бути досить довгими, щоб прикривати гомілки, коли підіймаєтесь сходами або кладете ногу на ногу.

•  Рукавички.  Світло-коричневі рукавички личать до темно-коричневого чи сірого пальта, чорні — тільки до товстого, «солідного» пальта. До святкового — пасують рукавички нейтральних тонів.

Співвідношення кольорів елементів чоловічого одягу

Ще Оноре де Бальзак відзначив, що «... надмір кольорів в одязі вказує на поганий смак». Через це дуже важливим є правильне співвідношення кольорів одягу.

Варіанти поєднання кольорів елементів чоловічого одягу наведені в таблиці 1.

Вміло підібравши одяг, можна привернути увагу до достоїнств людини і приховати недоліки фігури, підкреслити індивідуальні особливості зовнішності і характеру, зробити одяг продовженням і окрасою індивідуальності.

Так, світловолосим і синьооким чоловікам краще підходять холодні сіро-голубі кольори, темнооким брюнетам — жовтувато-коричневі. Високим і худорлявим чоловікам рекомендується носити піджак з більшою кількістю ґудзиків. Двобортний піджак, який застібається на два ґудзики і має ще зверху два декоративні, робить чоловіка ніби ширшим у плечах. Однобортний піджак на високому і худорлявому чоловікові повинен застібатися хоча б на три ґудзики.

Високим чоловікам не слід носити дуже довгі піджаки, а також костюми у виразну вертикальну смужку. їм не підходять ні дуже вузькі, ні дуже широкі брюки.

Повним чоловікам невисокого зросту слід дотримуватися протилежних правил. Піджак повинен бути застебнутий тільки на один ґудзик. Брюки мають бути не дуже широкі. Вертикальна смужка на одязі робить чоловіка візуально вищим. Чоловіку з круглим обличчям личить високий капелюх, високому — низький з вузькими полями.

Існує немало чоловіків, які вперто не надають значення своєму одягу. їх зовнішній вигляд не викликає бажання спілкуватись. Згадайте слова Сократа, звернені до своєї дружини, яка збиралась на похорони:

«Ти йдеш не для того, щоб подивитись, а для того, щоб дивились на тебе».

Таблиця

Співвідношення кольорів елементів чоловічого одягу

 

Костюм

Сорочка

Краватка

Взуття

Шкарпетки

Сірий

Біла, блакитна, рожева, кольору

слонової кістки

Будь-якого кольору

Чорне

Під колір  краватки

Темно-сірий

Біла, світло-рожева, кольору слонової кістки

Червоно-чорна

Чорне

Чорні

Темно - блакитний

Біла, слонової кістки

Біло –червоно -

бордова

Чорне, темно-коричневе

Сірі, бордо

Темно-синій

Біла

Біло-червоно-блакитна

Чорне

Темно-блакитні, темно-бордові

Темно -

зелений

Слонової кістки

Червоно - зелено-коричнева

Коричневе

Коричневі

Пісочний

Світло-блакитна

Темно-блакитна

Світло-коричневе

Світло-блакитні

Світло-коричневий

Біла, рожева, тютюнова

Зелена, бордо, червоно-чорна

Кавове, червоно-коричневе

Бордо

Темно-коричневий

Біла, бежева, світло-рожева

Зелено-коричнева, червоно-чорна

Коричневе

Кофейні, бордо

Чорний

Біла

Сріблясто-сіра, червоно-чорна

Чорне

Димчасті,   чорні, темно-фіолетові

 

·      Чоловічі аксесуари

Ювелірні вироби також слід вибирати обережно. Не рекомендується одночасно одягати прикраси з різних металів — із золота та срібла.

Із прикрас ділові чоловіки інколи носять перстень (обручку або печатку), запонки і заколки для краватки. Обручку чоловіки одягають здебільшого на прохання їх дружин, які хотіли б зменшити потенційну погрозу з боку інших представниць кращої половини суспільства, або ж щоб бути таким, як всі. Для богобоязливого чоловіка обручка залишається символом подружньої вірності.

Наявність печатки на пальці ще з часів середньовіччя є символом благородного походження, свого роду паспортом, символом претензії на високий статус.

Дорогі запонки і заколки одягають на урочисті заходи, щоб підкреслити свої професійні успіхи, високий статус. Володар дорогих прикрас демонструє цим свої фінансові можливості.

Браслети і ланцюжки на руках, на шиї, а особливо сережки не відповідають іміджу ділової людини. Це може справити враження несерйозності, легковажності у ділових партнерів. Цікаво, що на картинах з релігійним сюжетом ні в кого з персонажів не знайти прикрас. Глибоко віруючі люди уникають зайвої слави.

·        Підбір елементів жіночого одягу

Жіноча мода менш стабільна, ніж чоловіча. Вона пропонує більш широкий вибір фасонів одягу та кольорів тканин, але деякі традиції та правила існують і для неї. Найголовніше — кольорова гама туалетів, сукня та аксесуари повинні гармоніювати між собою, а фасон одягу відповідати особливостям жіночої фігури.

Костюм. В усьому світі найкращим для ділової жінки визнається костюм. Сукню можна одягати тільки в спекотну погоду і тільки однотонну. У своєму гардеробі ділова жінка повинна мати дві-три спідниці, стільки ж блузок, жакети. Строгий костюм з чоловічим або напів чоловічим піджаком буде неактуальний. Туалети треба міняти досить часто!

Діловий костюм вирізняє покрій та багатофункціональність! Жінка завжди має право на оригінальність в одязі та на свій стиль. При цьому слід уміти підбирати одяг відповідно до особливостей фігури.

Струнким жінкам пасуватиме одяг із легкої цупкої тканини або з високим ворсом. Вони можуть носити одяг яскравих кольорів з великим малюнком, з поперечними чи косими смугами, у велику клітинку, а також з однотонних світлих тканин білого, блакитного чи жовтого кольорів.

Огрядним жінкам більш пасуватиме одяг з важких спадаючих тканин. Вони можуть носити одяг з тканини із дрібним малюнком,  поздовжніми смугами та однотонні тканини темних кольорів, наприклад: чорні, коричневі.

Тканини костюмів спокійних тонів пасують до гарного кольору обличчя та гладкої без недоліків шкіри. Так, блондинкам личить блакитний, рожевий, помаранчевий колір костюма з відтінками чорного, білого або сірого. Брюнеткам пасують сукні яскравих тонів (червоні, фіалкові) та чорні. Руді чи золотаві повинні обирати для себе коричневі сукні з фіолетовим відтінком, зеленим, блакитним.

В одязі ділової жінки одночасно дозволяється використовувати не більше трьох кольорів, наприклад: чорний, сірий та блакитний; або бежевий, коричневий, зелений. Ще легше підібрати два основні кольори: червоний з чорним, синій з білим або чорний з жовтим.

Найкращими для ділової сукні є темно-синій, рудувато-коричневий, беж, темно-коричневий, світло - та помірно-синій колір тканини.

Для сукні ділового стилю небажані геометричні, рослинні чи абстрактні малюнки. На роботі жінці не слід бути «екстравагантною» — носити одяг, що щільно облягає, джинси. Немає сенсу в чоловічому колективі жінці носити чоловічий костюм.

Психологічний вплив кольору костюма

Ні в кого не виникає сумнівів, що вдале використання ефектів кольору — одна з основних умов успіху. Психологічно грамотне використання кольору одягу, його співвідношення з фоном, на якому буде, наприклад, знаходитись доповідач, також грає досить суттєву роль.

Не можна одягати яскраво-червоний одяг, якщо передбачається зустріч з потенційним конфліктером. Червоний колір хоча й піднімає настрій, але драматичний, тривожний, провокує все і зразу, ж викликаючи тільки негативні емоції у «ворогів». Сірий колір символізує довіру, успіх, спокій, він найбільш приємний очам супротивника. Зелений і жовтий кольори одягу сполучаються і можуть бути сприятливими для зустрічі як з добрими, так і агресивними співрозмовниками. Жовтий і золотий колір одягу нерідко слугує ознакою родовитості. Чисті пастельні кольори асоціюються з хорошим настроєм, оптимізмом, добросердечністю.

Що стосується блакитного, синього і фіолетового кольорів, то жінки можуть одягатись щодня в одяг таких кольорів, бо вони викликають спокій та умиротворення. Фіолетовий колір підходить для мрійливих прогулянок, в символіці йому відповідає значення «надія», він подобається жінкам з незвичайним внутрішнім світом. Чорний колір — владний, активний, може подавити особистість, активізує супротивні механізми, може символізувати сексуальну привабливість. Король всіх кольорів — білий, він викликає довіру, але не практичний, підкреслює недоліки шкіри, хороший як доповнення до інших. Коричневий колір — «тупий, жорсткий, нерухливий». Швейцарський психолог М. Люшер вважає його кольором невдачі. Дещо світлі відтінки коричневого можуть бути нейтральними.

Таблиця 2

 

20