yandex rtb 1
ГоловнаЗворотній зв'язок
yande share
Главная->Фізиологія та анатомія->Содержание->Фізіологічні особливості виконання ациклічних вправ.

Физиология

Фізіологічні особливості виконання ациклічних вправ.

Ациклічні вправи мають виражений початок і кінець. Повторення не пов'язане нерозривно із закінченням попереднього руху і не обумовлює подальше.Спортивні ациклічні руху за характером роботи м'язів переважно пов'язані з максимальною мобілізацією сили і швидкості скорочення. Вони часто служать цілям розвитку сили і швидкості.

Ациклічні рухи можна розділити на однократні рухові акти і на їх комбінації. З фізичних вправ до перших відносяться, перш за все, стрибки, метання і піднімання тягаря. У гімнастиці широко використовується як однократні рухи, так і більш менш складні комбінації.

До ациклічним відносяться такі вправи, на протязі виконання яких різко змінюється характер рухової активності. Вправами такого типу є всі спортивні ігри, спортивні єдиноборства, метання і. стрибки, гімнастичні та акробатичні вправи, вправи на водних і гірських лижах, у фігурному катанні на ковзанах. Для ациклічних вправ характерні також різкі зміни потужності по ходу їх.                                                                                                                                                          Деякі види спорту включають різні вправи - циклічні і ациклічні. Такі, наприклад.; багатоборства в легкій атлетиці, лижне двоборство, сучасне п'ятиборство. Тому поняття «змагальне спортивне вправу» і поняття «вид спорту» або «спортивна дисципліна» у багатьох випадках нетотожні. виконання. Це справедливо не тільки для змагальних, а й для тренувальних вправ (наприклад, повторна   пробіжка  відрізків з різною швидкістю).

Протягом виконання ациклічних вправ виділяють періоди найбільшої активності (потужності) - робочі періоди, чередуемие з проміжними періодами щодо невисокої активності (потужності), аж до повного відпочинку (нульовий потужності). При класифікації ациклічних вправ залишається неясним, оцінювати чи потужність основних робочих періодів («пікову» потужність) або «середню» потужність за весь час вправи, включаючи основні робочі періоди і проміжні періоди відносного або повного відпочинку. Фізіологічна характеристика ациклічних вправ при використанні кожного з таких показників буде різною.

Зміни функцій різних органів та систем організму при фізичних навантаженнях.

           В організмі кожної людини під впливом тяжкої фізичної праці в клітинах органів і тканин, на які падає фізичне навантаження, активується синтез нуклеїнових кислот і білків. Ця активація призводить до виборчого зростанню клітинних структур, відповідальних за адаптацію до фізичного навантаження. В результаті, по-перше, зростають функціональні можливості такої системи, а по-друге, тимчасові зрушення переходять в постійні міцні зв'язки.

                      Зміни в організмі людини внаслідок інтенсивної м'язової діяльності в усіх випадках являють собою реакцію цілого організму, спрямовану на вирішення двох завдань: забезпечення м'язової діяльності і підтримання сталості внутрішнього середовища організму (гомеостазу). Ці процеси запускаються і регулюються центральним керуючим механізмом, що має дві ланки: нейрогенне і гуморальна.

                      Формування рухової реакції і мобілізація вегетативних функцій у відповідь на що починається м'язову роботу забезпечуються у людини центральною нервовою системою (ЦНС) на основі рефлекторного принципу координації функцій.

                      Фізична активність викликає миттєві реакції різних систем органів, включаючи м'язову, серцево-судинну і дихальну.

 

Ці швидкі адаптаційні зрушення відрізняються від адаптації, що розвивається протягом більш-менш тривалого терміну, наприклад у результаті тренувань. Величина швидких реакцій служить, як правило, безпосередньою мірою напруги.

 

Негайні реакції обумовлені зміною великої кількості параметрів, зокрема, зміною м'язового кровопостачання. У спокої кровоток у м'язі складає 20 40 мл • хв - "• кг - '. При екстремальних фізичних навантаженнях ця величина істотно зростає, досягаючи максимуму, рівного 1,3 л-хв - 1 • кг - 1 у нетренованих осіб і 1,8 л-хв - '-кг -' у осіб, тренованих на витривалість. Кровотік посилюється не миттєво з початком роботи, а поступово, протягом не менше 20-30 с; цього часу достатньо, щоб забезпечити кровоток, необхідний для виконання легкої роботи.

При важкій динамічній роботі, однак, потреба в кисні не може бути повністю задоволена, тому зростає частка енергії, одержуваної за рахунок анаеробного метаболізм

 

12