yandex rtb 1
ГоловнаЗворотній зв'язок
yande share
Главная->Фізиологія та анатомія->Содержание->Функціональні зрушення в організмі при навантаженнях перемінної потужності.

Физиология

Функціональні зрушення в організмі при навантаженнях перемінної потужності.

Робота змінної потужності особливо характерна для спортивних ігор і єдиноборств, вона спостерігається і при стандартних ациклічних вправах - в гімнастиці, акробатиці, фігурному катанні та ін, а також при ривках, спурт, фінішуванні в циклічних вправах.

Кожна зміна потужності роботи вимагає нового зсуву активності різних органів і систем організму спортсмена. При цьому швидкі зміни в діяльності ЦНС і рухового апарату не можуть супроводжуватися настільки ж швидкими перебудовами вегетативного забезпечення роботи. На цей перехідний процес витрачається деякий час, так званий час затримки. У цей час тканини організму відчувають недостатність кисневого постачання і виникає кисневий борг. Чим більше спортсмен адаптований до роботи змінної потужності, тим менше у нього час затримки, тобто швидше виникають зрушення в диханні, кровообігу, енерговитрати і накопичується менший кисневий борг. Вегетативні системи у адаптованих спортсменів стають більш лабільними - вони легше підвищують функціональну активність при підвищенні потужності роботи і швидше встигають відновлюватися при кожному її зниженні, навіть в процесі роботи. Важливо при цьому, що відновлення по ходу роботи не доводить функціональні показники до рівня спокою, а зберігає їх на деякому оптимальному рівні. Наприклад, ЧСС в процесі гри в баскетбол коливається в діапазоні від 130 до 180 уд • хв-1. У фехтувальників в ході тренувальних індивідуальних уроків або змагальних поєдинків кожна окрема мікропауза дозволяє дещо зняти високий рівень нервово-емоційної напруженості і трохи відновити функції дихання і кровообігу, але при цьому зберігається необхідний робочий рівень їх показників і не подовжується час реакції.Для тестування адаптації спортсменів до роботи змінної потужності використовують фізичні навантаження (Степто-тест, велоергометріческая тест), в яких у випадковому порядку або з певною закономірністю варіюють потужність роботи і при цьому реєструють ЧСС (або інші фізіологічні показники). Розрахунок кореляції ЧСС та потужності навантаження дозволяє судити про пристосованості організму конкретного спортсмена до даної роботи.

Тестування функціональної підготовленості в стані покою.

Особливості морфологічних, функціональних і психофізіологічних показників організму людини в стані спокою характеризують міру його функціональної підготовленості до певного фізичного навантаження.

Для тестування функціональної підготовленості спортсменів виходять з моделі чемпіона, в якій представлені характеристики найсильніших спортсменів у відповідальних змаганнях. З цієї моделі виводяться спортивно-важливі якості або модель майстерності, що включає характеристики спеціальної фізичної, технічної та тактичної підготовки спортсменів, що знаходяться в спортивній формі. Звідси визначають найбільш інформативні показники функціональної підготовленості або ширше - модель спортивних можливостей, до якої входять функціональна і психологічна підготовленість, морфологічні особливості, вік і спортивний стаж. Подібний підхід дозволяє визначити цільові завдання підготовки спортсмена і його власні спортивні перспективи.

Центральній нервовій системі спортсмена відзначається високий рівень лабільності нервових центрів, оптимальна збудливість і хороша рухливість нервових процесів. У спортсменів, що володіють вираженим якістю швидкості, час рухової реакції укорочено, в ЕЕГ спокою відзначається підвищена частота альфа-ритму - 11 -12 колив. • с.

Руховий апарат кваліфікованих спортсменів відрізняється більшою товщиною і міцністю кісток, вираженої робочої гіпертрофією м'язів, їх підвищеної лабільністю і збудливістю, більшою швидкістю проведення збудження подвігательним нервах, запасами м'язового глікогену і міоглобіну, високою активністю ферментів. Про поліпшення іннервації м'язів свідчать факти потовщення нервово-м'язових синапсів і збільшення їх числа. Спортсмени мають високі показники довільного напруги м'язів і в той же час відмінного їх розслаблення, тобто велику величину амплітуди твердості м'язів.

Обмін речовин спортсменів характеризується збільшенням запасів білків і вуглеводів, зниженням рівня основного обміну.

Дихання спортсменів більш ефективно, так як збільшена ЖЕЛ, тобто розширена дихальна поверхня; більше глибина вдиху, що покращує вентиляцію легень і знижує частоту дихання. Краще розвинені і більш витривалі дихальні м'язи. Величина хвилинного обсягу дихання у спокої не змінена, але максимальна легенева вентиляція значно вище у тренованих осіб у порівнянні з нетренованими

Збільшена тривалість затримки дихання, що свідчить про хороші анаеробних можливостях і зниженою збудливості дихального центру.

 

 

15