yandex rtb 1
ГоловнаЗворотній зв'язок
yande share
Главная->Фізиологія та анатомія->Содержание->Фізіологічна характеристика циклічних вправ.

Физиология

Фізіологічна характеристика циклічних вправ.

 Циклічні вправи (біг, ходьба, веслування, велоспорт, біг на ковзанах, плавання) відрізняються повторюваністю фаз рухів, що лежать в основі кожного циклу, і тісної пов'язаністю кожного циклу з наступним і попереднім. В основі циклічних локомоцій лежить ритмічний руховий рефлекс, що виявляється автоматично. Таким чином, спільними ознаками циклічних вправ є:багаторазовість повторення одного і того ж циклу, що складається з декількох фаз;всі фази руху одного циклу послідовно повторюються в іншому циклі;остання фаза одного циклу є початком першої фази руху подальшого циклу. Циклічні вправи за граничним часу роботи розділені по зонах відносної потужності - максимальної потужності, субмаксимальной, великої і помірної потужності. При цьому враховувалося, що фізичне навантаження не дорівнює фізіологічної навантаженні на організм людини, а основною величиною, що характеризує фізіологічну навантаження є граничний час виконання роботи. Аналіз спортивних рекордів на різних дистанціях у бігунів, ковзанярів, плавців і ін дозволив побудувати логарифмічну залежність між логарифмом інтенсивності енерговитрат і логарифмом граничного часу роботи.

Стандартні циклічні вправи відрізняються повторенням одних і тих же рухових актів. За граничної тривалості роботи вони поділяються на 4зони відносної потужності - максимальну, субмаксимальну, велику і помірну.

 

 

Вплив температури та вологості повітря на спортивну працездатність.

Спортивна діяльність може здійснюватися в самих різних умовах зовнішнього середовища. При цьому спортсмени нерідко піддаються впливу ряду екстремальних чинників, що призводить до погіршення їх функціонального стану, зниження загальної і спеціальної працездатності. Інтенсивні і тривалі фізичні навантаження навіть в комфортних умовах зовнішнього середовища істотно збільшують теплопродукцию в працюючих м'язах порівняно з показниками основного обміну. Утворене тепло передається в кров, переноситься по організму, підвищуючи його температуру до 39-40 ° С і вище. При підвищенні температури навколишнього повітря тепловіддача шляхом проведення і конвекції різко знижується і зростає випаровування поту. У свою чергу, посилене пото освіту призводить до порушення водного балансу організму - дегідратації, яка викликає насамперед напруження функцій серцево-судинної системи. Підвищена вологість повітря серйозно ускладнює тепловіддачу шляхом випаровування поту. Все це веде до накопичення тепла в організмі, створюючи ризик перегрівання і навіть теплових ударів. Природно, в таких умовах спортивна працездатність істотно погіршується.Втрата води організмом при тренуваннях і змаганнях в умовах жаркого клімату може досягати до 8-10 л на добу. Крім того, втрати води відбуваються шляхом сечовиділення і випаровування з дихальних шляхів.

Регулярне перебування людини в умовах підвищеної температури і вологості повітря, а також фізичні тренування, пов'язані з підвищенням температури тіла, призводять до адаптації організму, що характеризується підвищенням працездатності в цих умовах. Особи, добре підготовлені фізично, легше переносять підвищення температури і вологості повітря. При підготовці до змагань в жаркому кліматі потрібно проводити тренування в аналогічних умовах за 10-14 діб.

 

18