yandex rtb 1
ГоловнаЗворотній зв'язок
yande share
Главная->Фізиологія та анатомія->Содержание->Спортивна працездатність в умовах змінного барометричного тиску.

Физиология

Спортивна працездатність в умовах змінного барометричного тиску.

Спортсменам нерідко доводиться працювати в умовах зміненого барометричного тиску. Тренування і змагання в горах сполучені з впливом на організм факторів гіпобаріі. Вони характеризуються зниженням загального тиску, парціального тиску газів і насамперед кисню, зниженням температури і вологості повітря, високою його іонізацією, підвищеної сонячної радіацією і зменшенням сили гравітації. З іншого боку, аквалангісти, плавці-підводники, акванавти відчувають вплив гіпербаричних умов. І в тому, і в іншому випадку основним біологічним чинником, що викликає погіршення функцій організму і зниження працездатності є до і з л про р про д. При цьому процентний вміст кисню і на висоті, і на глибині залишається постійним, але зменшується або зростає парціальний його тиск, тому на висоті більше 3000 м при вдиханні повітря розвивається киснева недостатність, а на глибинах понад 60 м виникає отруєння надмірним вмістом киснем.ВПЛИВ знижений барометричний ТИСКУВисоти до 1000 м над рівнем моря прийнято вважати нижньогір'є, від 1000 до 3000м - среднегорьем і вище 3000м - високогір'ям.Основні тренування, а іноді і змагання проводяться на висотах 2500-3000 м, тобто в середньогір'ї.Перші дні перебування людини в середньогір'ї супроводжуються зниженням аеробних можливостей, збільшенням енерговитрат на одну і ту ж навантаження, погіршенням функціонального стану організму, млявістю, порушенням сну. По закінченні 10-15 діб настає адаптація, яка характеризується тим, що в спокої і при помірній м'язової діяльності люди почуваються добре; важкі фізичні навантаження утруднені, головним чином, внаслідок зниження напруги кисню в крові.

Фізіологічна характеристика стану «бойової» готовності.

Стан бойової готовності виражається насамперед в усвідомленні спортсменом важливості майбутньої завдання, в виразному розумінні відповідальності та складності майбутньої боротьби і активному прагненні вести цю боротьбу в повну силу і до переможного кінця. Спортсмен переживає яскраві, інтенсивні і активні (стенические) емоції впевненості в успіху, в своїх силах, відчуває приплив бадьорості, енергії і з нетерпінням чекає початку спортивної боротьби; вона приносить йому радість, задоволення. До старту він готується обачливо, ретельно і організовано. Його увага повністю направлено на основну задачу (нічого стороннього він не помічає), воно стійко й інтенсивно. Разом з тим загострюється чіткість сприйняття, підвищується спостережливість. Все, що важливо для успіху спортивної боротьби, спортсмен швидко помічає, асоціює, аналізує та узагальнює. Він ясно пам'ятає і знає, що йому треба врахувати і використовувати в своїй боротьбі. Його думка працює чітко, він встигає швидко зміркувати, зважити, оцінити, прийняти потрібне рішення.                                                                                                                                                                                                                      У стані бойової готовності прискорюється не тільки перебіг психічних процесів, але і швидше відбуваються руху і реакції спортсмена. У цьому стані він здатний на максимальні вольові та фізичні зусилля, які потрібні в спортивній боротьбі. Фізіологічною основою стану бойової готовності є загальний високий рівень фізичного стану працездатності всіх систем організму спортсмена - серцево-судинної, дихальної, травної та ін, оптимальний стан збудливий і гальмівних нервових процесів. Стан бойової готовності найбільш сприятливо для стартують спортсменів. Воно властиво добре тренованим і підготовленим спортсменам, що мають досвід виступів у змаганнях.

Фізіологічні засоби підвищення ефективності відновлювальних процесів.

Відновлювальні процеси - найважливіша ланка працездатності спортсмена. Здатність до відновлення при м'язовій діяльності є природною властивістю організму, істотно визначає його тренируемость. Тому швидкість і характер відновлення різних функцій після фізичних навантажень є одним з критеріїв оцінки функціональної підготовленості спортсменів.Під час м'язової діяльності в організмі спортсменів відбуваються пов'язані один з одним анаболічні і катаболічні процеси, при цьому дисиміляція переважає над асиміляцією.

Контроль за відновленням функцій організму и працездатності - й достатньо важке Завдання, для Вирішення якої потрібні підготовлені фахівці, необхідне апаратурне забезпечення та умови для проведення досліджень. Однак існують Рекомендації з Використання більш простих методичних прійомів. Зокрема, для оцінки  ефектівності Відновлення при заняттях  оздоровчих фізичних  вправ Е.Г.Мільнер (1985) рекомендує використовуват пульсометра або ортостатічну пробу. Якщо при щоденному підрахунку частоти пульсу вранці після  сну лежачі його коливання не перевіщують 2-4 уд. / Хв, можна вважаті, що навантаження  адекватна функціональним можливостям організму відновленні. Процеси протікають нормально. 

Цілком очевидно, что деякі з назв фізіологічних відновлювальних ЗАХОДІВ Використовують педагогами, психологами та спортивними лікарями, что, по-перше, характерізує Відновлення як комплексну проблему, а по-друге, говорити про ті, что фізіологічні закономірності Функціонування організму повінні враховуватіся и враховуються різнімі фахівцямі . На Закінчення відзначімо, что проблема Відновлення в спорті Полягає в подалі вішукуванні и розробці найбільш ефективного реабілітаційніх ЗАСОБІВ и особливо в науковому обгрунтуванні системи їх! Застосуванні.

 

 

 

 

 

21