yandex rtb 1
ГоловнаЗворотній зв'язок
yande share
Главная->Фізиологія та анатомія->Содержание->Спортивна працездатність під час зміни кліматично-часових умов.

Физиология

Спортивна працездатність під час зміни кліматично-часових умов.

 Характерною особливістю вітчизняної фізіології і медицини є визнання тісного взаємозв'язку організму з зовнішнім середовищем. Природні явища піддані періодичним коливанням. Відповідно з ритмічними змінами явищ природи в організмі людини і тварин сформувалися певні ритми фізіологічних функцій, що отримали назву біологічних ритмів. Зміни зовнішнього середовища неминуче відбиваються на фізіологічних реакціях організму, обумовлюючи стан врівноваженості його з зовнішнім середовищем, що випливає з вчення І. М. Сеченоваі І. П. Павлова про тісну взаємодію організму і зовнішнього середовища, їх єдності. Розрізняють добові, близько місячні, сезонні, багаторічні та ін біоритми.Серед біологічних ритмів людини центральне місце займають цілодобовий, або циркадні ритми, період яких коливається близько 24 годин. Стереотипні, тисячоліттями повторювані добові коливання середовища у вигляді зміни дня і ночі створили в організмі міцну систему послідовних змін функцій організму. Добові коливання виявляються в діяльності вищих відділів ЦНС, в гемодинаміці і диханні, в системі крові і терморегуляції, в діяльності травного апарату та обміну речовин, в м'язовій силі, швидкості і витривалості, фізичної та розумової працездатності і в інших проявах життєдіяльності організму.В даний час відомо близько 60 різних фізіологічних функцій організму, що мають чітку добову періодику, причому фаза максимальної діяльності в більшості випадків доводиться на період неспання, а мінімум - приблизно на 4 години ночі. Строге чергування фізіологічних процесів у часі є одним з виразів біологічної доцільності і фізіологічної цілісності організму.

більш короткий період, ніж адаптація до нових умов.В основі формування добової періодики лежить умовно-рефлекторний динамічний стереотип, утворення якого в нових умовах проходить кілька фаз:• 2-5-у добу після перельоту характеризуються зниженням функцій організму і прямих показників працездатності;• 6-10-у добу супроводжуються коливаннями названих показників;• 11-14-есуткі-характеризуються повним їх відновлення ми• після 15 діб іноді відзначається перевищення вихідного рівня.Істотний вплив на процеси адаптації до нових часово - кліматичних   умов надає специфіка рухової діяльності. Зокрема, десинхроноз більше позначається на виконанні швидкісних, швидкісно-силових і складно координаційних вправ; у вправах на витривалість його вплив значно менше.Працездатність спортсменів змінюється також від місяця до місяця, від сезону до сезону, тобто залежить від біоритмів з тривалими періодами. Однак вивчені вони недостатньо, тому в даний час немає переконливих, науково-обгрунтованих передумов для використання їх в тренерській практиці.Характерною особливістю вітчизняної фізіології і медицини є визнання тісного взаємозв'язку організму з зовнішнім середовищем. Природні явища піддані періодичним коливанням. Відповідно з ритмічними змінами явищ природи в організмі людини і тварин сформувалися певні ритми фізіологічних функцій, що отримали назву біологічних ритмів. Зміни зовнішнього середовища неминуче відбиваються на фізіологічних реакціях організму, обумовлюючи стан врівноваженості його з зовнішнім середовищем, що випливає з вчення І. М. Сеченоваі І. П. Павлова про тісну взаємодію організму і зовнішнього середовища, їх єдності. Розрізняють добові, близько місячні, сезонні, багаторічні та ін біоритми.

 

Фізіологічна характеристика стану передстартової лихоманки.

Передстартові стани виникають задовго до виступу, за кілька днів і тижнів до відповідальних стартів. Виникає уявна настройка на змагання, підвищена мотивація, зростає рухова активність під час сну, підвищується обмін речовин, збільшується м'язова сила, в крові підвищується вміст гормонів, еритроцитів і гемоглобіну. Ці прояви посилюються за кілька годин до старту і ще більш за кілька хвилин перед початком роботи, коли виникає власне стартове стан. У разі виникнення передстартової лихоманки збудливість мозку надмірно підвищена, що викликає порушення тонких механізмів міжм'язової координації, зайві енерговитрати і передчасний до робочий витрата вуглеводів, надлишкові кардіореспіраторний реакції. При цьому у спортсменів відмічена підвищена нервозність, виникають фальстарти, а рухи починаються в невиправдано швидкому темпі і незабаром призводять до виснаження ресурсів організму.На противагу цьому, стан передстартової апатії характеризується недостатнім рівнем збудливості центральної нервової системи, збільшенням часу рухової реакції, невисокими змінами в стані скелетних м'язів і вегетативних функцій, пригніченістю і невпевненістю в своїх силах спортсмена. У процесі тривалої роботи негативні зрушення станів лихоманки і апатії можуть долатися, але при короткочасних вправах такої можливості немає. . Передстартова лихоманка характеризується перевагою процесів збудження в ЦНС над процесами гальмування. При цьому часто спостерігається тремтіння рук, інколи всього тіла, що нагадує хворого пропасницею. Передстартова лихоманка часто є основною причиною поганої координованості рухів, невдалого початку змагань. Інколи, при сприятливому співставленні обставин, стартова лихоманка може сприяти зростанню працездатності.

 

 

 

 

 

 

22