yandex rtb 1
ГоловнаЗворотній зв'язок
yande share
Главная->Фізиологія та анатомія->Содержание->Фізіологічна характеристика спортивних поз.

Физиология

Фізіологічна характеристика спортивних поз.

Рухова діяльність людини проявляється у підтримці пози і у виконанні рухових актів.

Поза - це закріплення частин кістяка в певному положенні. При цьому забезпечується підтримку заданого кута або необхідного напруги м'язів.

Основні пози, які супроводжують спортивну діяльність, - це лежання (плавання, стрільба), сидіння (веслування, авто-, вело-і мотоспорт, кінний спорт та ін.) У спортивній діяльності присутні так само пози стояння (важка атлетика, боротьба, бокс, фехтування та ін) з опорою на руки (виси, стійки, упори). У положенні лежачи зусилля м'язів мінімальні, сидячи - потрібні напруги м'язів тулуба і шиї, а стоячи - потрібні значні зусилля м'язів-розгиначів задньої поверхні тіла. Найбільш складними є пози з опорою на руки. У позах «вис» і «упор» координація менш складна, але потрібні великі зусилля м'язів (наприклад, упор руки в сторону на кільцях). Найбільшу складність представляють стійки (наприклад, стійка на кистях). У цьому випадку потрібно не тільки велика сила м'язів рук, але і хороша координація при малій опорі і положенні вниз головою.Правильна організація пози має велике значення для рухової діяльності. Вона забезпечує опору працюючих м'язів, виконує фіксацію суглобів в потрібні моменти (наприклад, при відштовхуванні ніг від опори при ходьбі), допомагає подолати силу земного тяжіння і протидіє падінню.Пози і рухи, можуть бути довільними і мимовільними. Довільне керування позою здійснюється корою великих півкуль. В організації мимовільних поз беруть участь умовні та безумовні рефлекси. Спеціальні статичні і статокинетічеськие рефлекси підтримки пози (настановні рефлекси) відбуваються за участю довгастого та середнього мозку.Розрізняють робочу позу, що забезпечує поточну діяльність, і передробочого, необхідну для підготовки майбутнього дії. При зручній позі працездатність підвищується, а при незручній - знижується.Працюючи в умовах нерухомої пози, людина виконує статичну роботу, його м'язи працюють в ізометричному режимі (тобто напружуватися не скорочуючись).

Фізіологічні зміни в організмі при плаванні.

Спортивна діяльність при плаванні має ряд фізіологічних особливостей, що відрізняють її від фізичної роботи у звичайних умовах повітряного середовища. Ці особливості обумовлені механічними факторами, пов'язаними з рухом в щільній водному середовищі, горизонтальним положенням тіла і великою теплоємністю води.Щільність води приблизно в 775 разів більше щільності повітря, а звідси утруднення рухів, обмеження швидкості і великі енерговитрати. При плаванні основна м'язова робота витрачається не так на утримання плавця на воді, а на подолання сили лобового опору. Її величина залежить від в'язкості води, розмірів і форми тіла і швидкості плавання. Середня швидкість при плаванні різними стилями коливається від 1.5 м • с до 1.8 м • с. Витрата енергії при плаванні на різних дистанціях залежить від їх довжини і потужності роботи. На дистанціях 100-1500 м він складає в середньому від 100 до 500 ккал.Теплоємність води в 25раз, а її теплопровідність в 5раз більше, ніж повітря. Тому тривале перебування плавців навіть у відносно теплій воді може призводити до значних втрат тепла і переохолодженню тіла. Однак у тренованих плавців механізми, що забезпечують збереження температурного гомеостазу, більш досконалі, ніж у людей, що не адаптованих до охолодження. Тому плавання в будь-якому віці є одним з ефективних засобів загартовування.Споживання кисню при плаванні у кваліфікованих спортсменів становить близько 5-6 л • хв, що близько до величинам МП К. Кисневий запит у плавців доходить до 30 л • хв, яка не повністю задовольняючись, призводить до розвитку кисневого боргу. При плаванні добре розвиваються аеробні та анаеробні можливості організму, що дозволяють забезпечувати високі енерговитрати. Однак ККД при плаванні дуже низький і у висококваліфікованих спортсменів не перевищує 4-5%.Плавання як вид спорту - доля молодих; для людей зрілого та похилого віку - хороший засіб фізичного розвитку, тренування на витривалість і загартовування.

 

 

23