yandex rtb 1
ГоловнаЗворотній зв'язок
yande share
Главная->Фізиологія та анатомія->Содержание->Основні форми оздоровчої фізичної культури та їх вплив на функціональний стан організму людини.

Физиология

Основні форми оздоровчої фізичної культури та їх вплив на функціональний стан організму людини.

 

Фізична культура робить оздоровчий і профілактичний ефект, що є надзвичайно важливим, так як на сьогоднішній день число людей з різними захворюваннями постійно зростає.Фізична культура повинна входити в життя людини з раннього віку і не залишати її до старості. При цьому дуже важливим є момент вибору ступеня навантажень на організм, тут потрібен індивідуальний підхід. Адже надмірні навантаження на організм людини як здорового, так і з яким-небудь захворюванням, можуть завдати йому шкоди.

Таким чином, фізична культура, першорядним завданням якої є збереження і зміцнення здоров'я, повинна бути невід'ємною частиною життя кожної людини.

До видів з переважним використанням ациклічних вправ можна віднести гігієнічну й виробничу гімнастику, заняття в групах здоров’я й загальної фізичної підготовки (ОФП) Ритмічну й атлетичну гімнастику, гімнастику по системі “хатха-йога”                                                                                                                                              .РАНКОВА ГІГІЄНІЧНА ГІМНАСТИКАРанкова гігієнічна гімнастика сприяє більше швидкому приведенню організму в робочий стан після пробудження, підтримці високого рівня працездатності протягом трудового дня, удос коналюванню координації нервово-м’язового апарата, діяльності серцево-судинної й дихальної систем. Під час ранкової гімнастики й наступних водних процедур активізується діяльність шкірних і м’язових рецепторів, вестибулярного апарата, підвищується збудливість ЦНСЩо сприяє поліпшенню функцій опорно-рухового апарата й внутрішніх органів.

ВИРОБНИЧА ГІМНАСТИКАЦей вид оздоровчої фізкультури використовується в різних формах безпосередньо на виробництві. Вступна гімнастика перед початком роботи сприяє активізації рухових нервових центрів і посиленню кровообігу в робочих м’язових групах. Вона необхідна особливо в тих видах виробничої діяльності, які пов’язані із тривалим збереженням сидячої робочої пози й точністю виконання дрібних механічних операцій.Фізкультурні паузи організуються безпосередньо під час роботи. Час їхнього проведення визначається фазами зміни рівня працездатності —і залежно від виду діяльності й контингенту працюючих. Фізкультурна пауза за часом повинна випереджати фазу зниження працездатності. За допомогою виконання вправ з музичним супроводом для незадіяних м’язових груп (по механізму активного відпочинку) поліпшується координація діяльності нервових центрів, точність рухів, активізуються процеси пам’яті, мислення й. концентрації уваги, що благотворно впливає на результати виробничого процесу.

РИТМІЧНА ГІМНАСТИКАОсобливість ритмічної гімнастики полягає в тому, що темп рухів і інтенсивність виконання вправ задається ритмом музичного супроводу. У ній використовується комплекс різних засобів, що роблять вплив на організм. Так, серії бігових і прижкових вправ впливають переважно на серцево-судинну систему, нахили й присідання —і на руховий апарат, методи релаксації й. самонавіяння —і на центральну нервову систему. Вправи в партері розвивають силу м’язів і рухливість у суглобах, бігові серії -витривалість, танцювальні —і пластичність і т. д. Залежно від вибору застосовуваних засобів заняття ритмічною гімнастикою можуть носити переважно атлетичний, танцювальний, психорегулирующий або змішаний характер. Характер енергозабезпечення, ступінь посилення функцій подиху й кровообігу залежать від виду вправ.

алежно від підбора серій вправ і темпу рухів заняття ритмічною гімнастикою можуть мати спортивну або оздоровчу спрямованість. Максимальна стимуляція кровообігу до рівня ЧСС 180–200 уд/хв може використовуватися лише в спортивному тренуванні молодими здоровими людьми. 

АТЛЕТИЧНА ГІМНАСТИКАЗаняття атлетичною гімнастикою викликають виражені морфофункциональние зміни (переважно нервово-м’язового апарата) : гіпертрофію м’язових волокон і збільшення фізіологічного поперечника м’язів; ріст м’язової маси, сили й силової витривалості. Ці зміни зв’язані в основному із тривалим збільшенням кровотока в працюючих м’язових групах у результаті багаторазового повторення вправ, що поліпшує трофіку (харчування) м’язової тканини. Атлетичні вправи можна рекомендувати як засіб загального фізичного розвитку для молодих здорових чоловіків —і в сполученні із вправами, що сприяють підвищенню аеробних можливостей і загальної витривалості. Так, наприклад, при сполученні вправ з обтяженнями зі спортивними іграми відзначене підвищення фізичної працездатності по тесту PWC170 з 1106 до 1208 кгм/хв, а з біговим тренуванням —і до 1407 кгм/хв, тоді як при заняттях “чистим” атлетизмом такого ефекту не спостерігалося (А. Н. Мамитов, 1981) . При сполученні силових вправ із плаванням і бігцем (4 рази в тиждень —і атлетична гімнастика й 2 рази —і тренування на витривалість) поряд з вираженим збільшенням сили й силової витривалості відзначене збільшення показників тесту PWC170 з 1100 до 1300 кгм/хв і МПК із 49,2 до 53,2 мол/кг.

 

 

 

 

 

27