yandex rtb 1
ГоловнаЗворотній зв'язок
yande share
Главная->Фізиологія та анатомія->Содержание->Рухові вміння та навички.

Физиология

Рухові вміння та навички.

Рухове вміння - здатність неавтоматизованих керувати рухами. Уміння виконувати рухи в результаті повторення перетворюється на звичка.

Руховий навик - автоматизований спосіб управління рухами. Рух при повторенні в одних і тих же умовах поступово стає звичним: все менше доводиться думати над тим, як виконати той чи інший його елемент. З часом рух автоматизується. Контроль свідомості на стадії навику не зникає, а змінює свою роль: більше приділяється уваги умовам і ситуації, в яких виконується рух, а також творчого вирішення рухових завдань. Особливо яскраво це виражається в рухливих іграх.

Автоматизація рухів додає навику високу стійкість і стабільність: можливість багаторазово повторювати завчене рух, не знижуючи якості виконання навіть при втомі, нездужанні, несприятливих факторах психологічного порядку (сильні емоції, незвичайна обстановка і т. п.). Зі стабілізацією пов'язана можливість тривалого збереження навику без вправи: навички їзди на велосипеді, плавання, пересування на лижах, на ковзанах зберігаються в основних рисах протягом усього життя. У процесі становлення досвіду з'являються легкість, ритмічність рухів, виникають спеціалізовані сприйняття («почуття води» в плаванні, «почуття снігу» в ходьбі на лижах, «почуття ребра» у фігурному катанні, «почуття м'яча» в іграх).

У міру зміцнення навику підвищується роль рухового аналізатора, «м'язового почуття», зоровий контроль перемикається на умови виконання руху і з'являється можливість варіювати техніку залежно від рельєфу місцевості, опору зовнішніх сил, обмеження простору і т п. Варіативність рухової навички пов'язана з виникненням нового вміння - застосовувати набутий навик в складних мінливих умовах, в цілісної діяльності. Такі вміння завжди усвідомлюються.

Поняття «навик» не обов'язково означає володіння технікою руху досконало. Може бути сформований навик неправильного виконання вправи. Це відбувається тоді, коли недосконале рух повторюється багато разів. Тому треба дітей спочатку навчити правильно виконувати вправи і тільки після цього переходити до закріплення навички.

 

9