yandex rtb 1
ГоловнаЗворотній зв'язок
yande share
Главная->Фізиологія та анатомія->Содержание->в умовах жаркого і вологого клімату

Гігієна фізичної культури

в умовах жаркого і вологого клімату

 

Дуже часто тренування і змагання з багатьох видів спорту проводяться в умовах високої температури повітря. Найбільш несприятливі умови створюються при поєднанні високої температури і великої вологості повітря при відсутності вітру, тому що в цьому випадку різко утруднюється віддача тепла, що приводить до швидкого перегрівання організму.

Підготовку до змагань, які проходитимуть у жаркому кліматі, варто обов'язково проводити в подібних чи більш складних метеорологічних умовах, приблизно із такими ж показниками температури, вологості повітря, сонячної радіації, які можуть бути на майбутніх змаганнях.

Після прибуття до місцевості із жарким кліматом треба дотримувати активного способу адаптації, тобто з перших же днів приступити до виконання фізичних вправ, поступово збільшуючи їхню тривалість і інтенсивність.

Спортсмени, які тренуються чи беруть участь у змаганнях на стадіонах, площадках, шосе підпадають під вплив сонячної радіації, теплого і вологого повітря, часто забрудненого повітря, а також внутрішніх факторів, особливо харчування. Має місце кумулятивний ефект, що веде до перенапруги теплорегулюючої і кардіореспіраторної систем спортсмена.

У зв'язку з цим для профілактики перегрівання (теплового удару) використовують головний убір (шапочку), пиття великої кількості рідини з мікроелементами, солями, вуглеводами, кріомасаж області шиї, пахової ділянки і т. ін.

За 2-3 дні до змагань рекомендується вуглеводна їжа і прийом достатньої кількості рідини з мікроелементами, солями. Після тренування й особливо після участі в змаганнях питво дробове, по 200-250 мл кожні 30-40 хв, у цілому 1,5-2 л охолоджених вуглеводно-сольових напоїв, соків і ін., кріомасаж потилиці, області серця, паху, стегон, ікр.

Для прискорення адаптації (акліматизації) у перші 3-5 днів показаний контрастний душ, вуглеводно-вітамінний напій, сауна (1-2 заходи по 5-8 хв), увечері – проведення спеціального релаксуючого масажу, прийом лікарських седативних відварів (пустирник, валеріановий корінь та ін.), а вранці – адаптогенів (женьшень, лимонник, заманиха, левзея, пантокрин тощо).

Харчування в цей період має свої особливості: виключаються тваринні жири, заливні блюда й ін. Віддається перевага тваринним білкам, швидкозасвоюваним вуглеводам, овочевим салатам, фруктам, сокам. Не слід їсти соління (рибу, копченості й ін.), які викликають сильну спрагу.

Уживання солоних продуктів, великої кількості солі дуже шкідливо, порушується теплорегулююча функція організму спортсмена. З огляду на те, що вітаміни не відкладаються про запас, їх необхідно приймати постійно, а на додаток до вітамінних комплексів показаний прийом вітамінів групи В.

Через те, що в жарку погоду апетит знижений, перші блюда варто приймати в охолодженому виді.

Питний режим має важливе значення при високій температурі зовнішнього середовища. Зайвий і безладний прийом рідини, особливо великими порціями, не тільки погано вгамовує спрагу, але і має несприятливу дію на організм і спортивну працездатність. Тому в жаркий час варто переходити на регламентований питний режим.

Воду доцільно пити відносно часто, випиваючи за один раз не більше однієї склянки. Нерідко почуття спраги викликається сухістю слизових оболонок порожнини рота. У таких випадках полоскання рота зменшує спрагу. Такий же ефект спостерігається, коли для підвищення слиновиділення використовуються кислі льодяники, яблука і т.п.  Це особливо варто рекомендувати представникам тих видів спорту, де є вагові категорії. Не слід пити чи полоскати рот занадто холодною водою. Це краще робити водою, температура якої трохи нижче температури повітря.

Як основний напій доцільно вживати зелений чай. На відміну від чорного чаю, він не проходить процесу ферментації і внаслідок цього містить велику кількість дубильних речовин. Кофеїн, що міститься в чаї, впливає на організм. Рекомендується вживати такі напої, як хлібний квас, газована вода, томатний сік, молоко і молочнокислі продукти, висушений кисло-солоний сир (гурд) і ін.

У перші 3-5 днів проводяться короткочасні тренування, нетривалі, два тренування на день. Після 5-7 днів одне тренування проводиться перед участю спортсмена в змаганнях, інше – вранці. Сон повинний бути достатнім (8-9 год.), а якщо є можливість, то показаний і денний сон (30-45 хв). Тренувальні заняття, як правило, проводяться на відкритих площадках, що добре продуваються. При тренуваннях у лісі і парках необхідно враховувати, що тут при повній відсутності вітру вологість повітря в середньому на 5-7% вище, ніж на відкритих площадках, що перешкоджає ефективній віддачі тепла.

У процесі занять періодично на 5-10 хв улаштовуються перерви (гіпотермічні паузи). При цьому спортсмени обов'язково повинні знаходитися в затінку з посиленим рухом повітря, що сприяє віддачі тепла.

У жару під час тренувань не рекомендується обливатися холодною водою. Почуття бадьорості, що спостерігається після цього, швидко змінюється млявістю і розслабленням. Крім того, часте застосування холодного душу може призвести до застудних захворювань і подразнення шкіри (пітниця). Тому потрібно обмежити прийом душу до 3-4 разів, включаючи і душ після тренування. Температура води в душі повинна бути на 3-5° нижче температури повітря. Необхідно постійно стежити за чистотою шкіри й одягу. Після тренування потрібно вимитися з милом, а на ніч прийняти прохолодний душ.

Важливо і те, як одягнений спортсмен. Так, при тренуваннях на відкритих площадках обов'язкові головний убір і сонцезахисні окуляри, одяг повинний бути із бавовни, вільним, мати можливо малий об’єм і вагу, гарну повітропроникність і малу теплопровідність, максимально відбивати променеву енергію, швидко усмоктувати піт і повільно його випаровувати, а також захищати шкіру від пилу. Головний убір повинний захищати голову й очі від інтенсивної сонячної радіації і бути волого- і повітропроникним. Взуття повинне бути легким і вільним, бажано типу сандалів і босоніжок.

 

 

11