yandex rtb 1
ГоловнаЗворотній зв'язок
yande share
Главная->Фізиологія та анатомія->Содержание->СПОРТСМЕНІВ В УМОВАХ ТИМЧАСОВОЇ АДАПТАЦІЇ

Гігієна фізичної культури

СПОРТСМЕНІВ В УМОВАХ ТИМЧАСОВОЇ АДАПТАЦІЇ

 

У спортивній практиці дуже часто спортсменам доводиться проводити тренування чи виступати на змаганнях після швидкої зміни поясного часу. Звичайно це відбувається при трансмеридіальних перельотах, коли різниця в часі досягає багатьох годин.

При різкій зміні поясного часу в організмі спостерігаються явища десинхронозу – взаємна неузгодженість добових ритмів психофізіологічних функцій організму. У зв'язку з цим відбувається процес тимчасової адаптації (синхронізація біологічного часу з астрономічним), в основі якого лежить формування нового добового динамічного стереотипу. Чим більша різниця в часі, тим довший процес тимчасової адаптації.

У перші дні після перельоту на нове місце на спортсменів впливає не тільки різниця в часі, але і весь комплекс незвичних умов: природних, побутових, метеорологічних факторів. Усе це викликає в спортсменів стан порушення, бажання багато тренуватися, показувати ефективні вправи і т.п.  Звичайно з 3-го по 8-й день у період формування нового добового стереотипу в спортсменів спостерігаються погіршення самопочуття, млявість, швидка стомлюваність, зниження спортивної працездатності і координації рухів, порушення сну, розлад травлення. Як правило, після 10-12-го дня процес тимчасової адаптації в основному закінчується: стан і працездатність спортсменів нормалізуються. Процес адаптації протікає зі значними індивідуальними відхиленнями в окремих спортсменів. Добре треновані спортсмени легше і швидше адаптуються до нових умов. Це також відноситься і до тих спортсменів, що уже раніше приїжджали в дану місцевість.

Для участі у відповідальних змаганнях при великій часовій різниці (6-8 год.) варто приїжджати на місце за 12-20 днів до стартів. Перед перельотом спортсмени повинні добре відпочити. Бажано прибути на нове місце в 19-20 год. за місцевим часом. Під час перельоту спортсменам не рекомендується спати. Після розміщення, вечері і невеликої прогулянки спортсмени повинні в 23 год. лягти спати. Звичайно стомлені в дорозі спортсмени швидко засинають і просипаються у встановлений час.

Основним гігієнічним положенням тимчасової адаптації є неухильне виконання нового раціонального добового режиму, складеного з урахуванням місцевих умов. Він повинний забезпечити правильне чергування тренувальних занять і відпочинку, визначений час прийому їжі і сну, необхідні відновні заходи.

Ранком обов'язково виконується зарядка із наступними загартовуючими процедурами. Під час сніданку вживаються тонізуючі напої (міцний чай, кава, какао). Після обіду передбачається сон тривалістю 1-2 год., після нього спортсмени випивають міцний чай, каву, какао. Перед нічним сном необхідна невелика прогулянка. Їжа повинна бути різноманітною і смачною. М'ясна і жирна їжа включається до сніданку і обіду. Вечеря обов'язково повинна містити молоко і молочнокислі продукти.

Нормування тренувальних навантажень у процесі часової адаптації повинне здійснюватися індивідуально, з урахуванням даних, що характеризують стан, самопочуття і працездатність спортсменів.

 

 

16