yandex rtb 1
ГоловнаЗворотній зв'язок
yande share
Главная->Фізиологія та анатомія->Содержание->Гігієнічні вимоги до окремих видів спорту

Гігієна фізичної культури

Гігієнічні вимоги до окремих видів спорту

 

Для представників різних видів спорту існують загальні основні положення гігієнічного забезпечення підготовки спортсменів.

Однак при здійсненні гігієнічних заходів варто враховувати, що окремі види спорту мають свої особливості, пов'язані з умовами проведення тренувань і змагань, устроєм спортивних споруд і ін.

Спортивні ігри

Заняття спортивними іграми сприяють удосконалюванню основних рухових якостей: швидкості, точності і координації рухів, спритності, сили, витривалості. Спортивні ігри часто проводяться на відкритому повітрі при різних погодних умовах і дають високий оздоровчий і загартовуючий ефекти. У процесі занять спортивними іграми виховуються моральні і вольові якості: колективізм, цілеспрямованість, витримка, самовладання, дисциплінованість.

У футболістів, баскетболістів, волейболістів відзначається високий рівень психофізіологічних функцій, пов'язаних з керуванням рухами, що має важливе значення для оволодіння багатьма сучасними професіями, де необхідна миттєва оцінка обстановки, швидкість, точність і висока координація рухів. Відмінною рисою спортивних ігор є також висока емоційність ігрової діяльності. Це виховує в спортсменів здатність холоднокровно діяти у випадку успіху чи невдачі.

Участь у змаганнях зі спортивних ігор викликає значне стомлення, що пов'язано з високим ступенем концентрації уваги, швидким реагуванням на зміни обстановки і необхідністю постійно вступати в єдиноборства із супротивником. Усе це в сполученні з емоційними порушеннями викликає значні зміни психофізіологічних функцій і збільшує період відновлення. Сучасні методи підготовки в спортивних іграх вимагають застосування тривалих і інтенсивних тренувальних занять.

Змагальний період у більшості спортсменів-ігровиків має велику тривалість. Участь у календарних іграх і міжнародних змаганнях зв'язано з частою і швидкою зміною кліматогеографічних зон і поясного часу. Насичений спортивний сезон і напружені двобої викликають у ігровиків фізичне і нервово-емоційне стомлення. Усе це вимагає від спортсменів високого рівня здоров'я, витривалості, загартованості, стійкості до дії несприятливих факторів зовнішнього середовища. Тому гігієнічні фактори в спортивних іграх відіграють винятково важливу роль. Їхнє правильне застосування дозволяє протягом  усього змагального сезону підтримувати високий рівень працездатності спортсменів.

При гігієнічному забезпеченні підготовки в спортивних іграх варто керуватися загальними гігієнічними положеннями і широко застосовувати заходи, спрямовані на створення оптимальних умов для зміцнення здоров'я, раціонального відпочинку, харчування, найшвидшого відновлення і підвищення працездатності спортсменів. Використовувати гігієнічні фактори треба з урахуванням характерних особливостей тієї чи іншої спортивної гри, а також задач, етапів і умов підготовки.

При розробці раціонального добового режиму спортсменів-ігровиків необхідно враховувати наступне. Ранкова зарядка в спортсменів звичайно має більшу тривалість, ніж в інших видах спорту, і містить у собі вправи з м'ячами і деякі ігрові дії. Тому між підйомом і зарядкою бажано мати визначений проміжок (30-40 хв), під час якого необхідно випити міцний чай, каву і з'їсти небагато легкозасвоюваної їжі (печиво, бісквіт і т.п. ).

Основні тренувальні заняття варто планувати в той час дня, коли будуть проходити календарні ігри. При цьому тренування повинні проводитися в будь-яку погоду.

Час відходу до сну після змагань варто планувати з врахуванням того, що ігри, як правило, закінчуються ввечері і гравці звичайно виснажені спортивною боротьбою. Особливу увагу необхідно приділяти організації денного сну.

У процесі підготовки спортсменів треба широко використовувати спеціально розроблені для окремих спортивних ігор комплекси відновних заходів, спрямованих на швидку ліквідацію м'язового стомлення і нервово-емоційної напруги.

Особливу увагу варто приділяти режиму при виступі спортсменів у багатоденних турнірах, де потрібно забезпечити високу працездатність в зустрічах з основними суперниками.

У процесі підготовки й особливо після напружених турнірів рекомендується влаштовувати профілактичні періоди активного відпочинку в сполученні з заняттями на місцевості, щоб гравці добре відпочили і набули необхідну „психічну свіжість”.

Спортивні зали і площадки повинні мати визначену освітленість, температуру, вологість і ін. Так, освітленість залу – не менш 600 лк, температура – не нижче 20 °С, присутні вологе прибирання, кондиціонери й ін. Для профілактики травм і захворювань велике значення мають покриття площадок і фарбування стін.

Відкриті площадки для тенісу повинні мати тверде і м'яке (трав'яне) покриття. Футбольне поле повинне мати гарний трав'яний покрив і дренажну систему. Як занадто м'яке, так і надто тверде покриття ведуть до травматизму.

При проведенні змагань в умовах низької температури рекомендується під спортивну форму надягати теплі рейтузи і фланелеву сорочку. При тренуваннях у холодну, вітряну і дощову погоду варто займатися в тренувальному костюмі. При цьому необхідно використовувати вітрозахисні куртки із синтетичних тканин, що добре захищають від вітру і вологи. Під час тренувань у зимовий час на відкритому повітрі варто надягати трикотажну білизну, теплий тренувальний костюм і шапочку. Обов'язково мати рукавички. Спортивний одяг треба регулярно прати.

 

 

 

17