yandex rtb 1
ГоловнаЗворотній зв'язок
yande share

Гігієна фізичної культури

Легка атлетика

Легкоатлетичні вправи позитивно впливають на організм. Вони сприяють удосконаленню всіх необхідних рухових навичок і якостей, а також мають важливе прикладне значення. Заняття легкою атлетикою на відкритому повітрі мають гарний оздоровчий і загартовуючий ефект, доступні чоловікам і жінкам практично будь-якого віку. Динамічний характер легкоатлетичних вправ впливає на опорно-руховий апарат і різні системи організму, і в першу чергу на серцево-судинну і дихальну, що особливо корисно в гігієнічному відношенні. Легкоатлетичні вправи широко представлені в програмах по фізичному вихованню в школі, вузах і ін. Легка атлетика є одним із самих масових і популярних видів спорту

Заняття легкою атлетикою можуть проводитися на місцевості, на відкритих (стадіон, спеціальні площадки), критих (легкоатлетичні манежі) спортивних спорудах.

Легкоатлетичний інвентар повинний бути фабричного виготовлення і відповідати встановленим нормам і стандартам.

На відкритих стадіонах важлива якість покриття бігової доріжки, доріжок для розбігу в стрибках, секторів для метань. У секторах і стрибкових ямах, особливо для стрибків із жердиною, у висоту, варто використовувати поролон і інші м'які синтетичні матеріали, покладені на висоту 0,5-0,85 см. Площадка для штовхання ядра і метання диска чи молота повинна бути покрита бетоном (або асфальтом), а для метання диска чи молота – обгороджена металевою сіткою. Для стрибунів і метальників необхідні тенти, що охороняють спортсменів від прямих сонячних променів. У кожного спортсмена повинний бути термос для прохолодних напоїв.

Бігуни-стаєри, ходоки повинні брати участь у змаганнях у шапочках і сонцезахисних окулярах. На дистанції обов'язково розташовуються харчові  пости (пункти).

При складанні добового режиму легкоатлета необхідно враховувати наступне. У ранковій зарядці бажано більше часу відводити на біг і бігові вправи. Особливо це стосується бігунів на середні, довгі і наддовгі дистанції. Доцільно також включати в зарядку вправи для удосконалювання у своєму виді. Після зарядки обов'язково виконуються водні загартовуючі процедури. Вони необхідні легкоатлетам, тому що їм приходиться тренуватися і виступати на змаганнях у складних метеорологічних умовах.

При двохразових тренуваннях на день між ними повинна бути достатня перерва для відпочинку спортсменів, під час якої варто використовувати різні засоби відновлення.

Одяг спортсменів улітку: майка, труси, легкий тренувальний костюм. При значній сонячній інсоляції – світлий головний убір. У вітряну і дощову погоду необхідний тренувальний костюм з вітрозахисної і непромокальної тканини. У холодну погоду варто надягати теплий тренувальний костюм із звуженими внизу штанами, вовняний светр, вовняні рейтузи, теплу шапочку і рукавички.

При підборі взуття враховують час року, погоду, вид вправ і поверхню ґрунту.

Профілактика спортивних травм у легкоатлетів повинна забезпечуватися належними санітарно-гігієнічними умовами під час занять, правильним підбором одягу і взуття, дотриманням мір безпеки при проведенні тренувань і змагань, особливо при різних видах метань, а також методично правильною побудовою занять із обов'язковим виконанням ретельної розминки перед заняттями і змаганнями.

З метою найшвидшого відновлення спортсменів у легкій атлетиці варто широко застосовувати різні комплекси відновних засобів із застосуванням гідропроцедур, різних видів масажу, водно-теплових процедур, ультрафіолетового опромінення, аероіонізації, баромасажу й ін.

 

 

18