yandex rtb 1
ГоловнаЗворотній зв'язок
yande share

Гігієна фізичної культури

Хокей із шайбою

Має значення якість льоду, освітлення палацу спорту від 600 лк до 1200 лк, висота борта не менш 120 см з огороджувальною сіткою (чи зі стеклопласта). Криті ковзанки повинні мати роздягальні, душові із сауною, ремонтні й інвентарні кімнати, медичний кабінет, масажні кімнати й ін.

 

Спортивна гімнастика

Гімнастика – один з основних засобів всебічного фізичного розвитку. Гімнастичні вправи сприяють зміцненню здоров'я і гармонійному розвитку м'язової системи. Вони дозволяють опанувати основами всіх рухів і необхідних прикладних навичок.

У процесі занять гімнастикою удосконалюються всі рухові якості, координація рухів, функції вестибулярного апарата. Розмаїтість видів гімнастики і можливість виконувати гімнастичні вправи в будь-яких умовах роблять її доступною для людей різного віку і фізичної підготовки. Гімнастика входить до програми по фізичному вихованню в школі, вузах тощо.

Гімнастичні вправи використовуються для рішення найважливіших задач фізичного виховання. Гігієнічна гімнастика має загальнооздоровче значення і сприяє підвищенню працездатності. Виробнича гімнастика спрямована на зміцнення здоров'я трудящих і підвищення продуктивності праці. Спортивно-прикладна гімнастика широко використовується при заняттях різними видами спорту. Лікувальна гімнастика застосовується при лікуванні різних захворювань і травм. До неї входить і коригуюча гімнастика, яка спрямована на виправлення дефектів розвитку постави.

Спортивна гімнастика також одержала широке поширення. Вона вирішує задачу загального фізичного розвитку й оволодіння спеціальними вправами відповідно обраному виду (спортивна, художня, акробатика).

Останнім часом спостерігається значний ріст майстерності гімнастів. Він характеризується ускладненням гімнастичних комбінацій, включенням у них багатьох складних елементів, виконання яких вимагає високого ступеня сміливості і спритності. Це пов'язано з інтенсифікацією тренувального процесу і збільшенням тривалості тренувальних занять, що найчастіше проводяться 2-3 рази на день.

Оволодіння складними гімнастичними елементами вимагає багаторазових повторень і викликає значну нервово-психічну напругу в спортсменів. Поряд з цим спостерігається тенденція до зниження нижньої вікової межі гімнастів. Це особливо чітко виявляється в жіночих видах, де гімнастки у віці 14-16 років показують видатну спортивну майстерність.

У добовому режимі гімнастів необхідно насамперед передбачати раціональне чергування різних видів діяльності, а також гігієнічні заходи, спрямовані на поліпшення умов для відпочинку і профілактики нервово-емоційної напруги. Із цією метою рекомендується широко застосовувати різні форми активного і пасивного відпочинку, масаж й інші засоби, що сприяють найшвидшому відновленню працездатності.

Загартовуючі процедури особливо необхідні гімнастам, тому що значну частину занять вони проводять у спортивних залах. Тому в процесі підготовки гімнастів варто широко використовувати різні водні процедури, сонячні й ультрафіолетові опромінення, плавання, лижні прогулянки і тренування на відкритому повітрі. При дотримані правил особистої гігієни особлива увага звертається на догляд за руками.

Костюм гімнастів складається з бавовняних чи вовняних гімнастичних штанів (трусів), майки, а в гімнасток – купальника, гімнастичне взуття – з еластичних спеціальних шкіряних туфель – „чешок”. Можуть застосовуватися також легкі бавовняні тапочки. Спортивний костюм і взуття повинні використовуватися тільки під час тренувань чи змагань.

Гімнастичні зали повинні розміщуватися на першому поверсі будинків. При розміщенні на другому (і вище) поверсі чи в підвалі варто передбачити таку конструкцію перекриттів, що дозволяла б влаштовувати в залі поролонові ями під спортивними снарядами. У несучих і огороджувальних конструкціях залів варто передбачати кріплення для вбудованого і переносного устаткування.

Снаряди повинні відповідати стандартам, температура не нижче 20 °С, вологість не більш 30-40%. Природне освітлення повинне бути бічним, через вікна, розташовані в одній з подовжніх стін залу. Нижній край вікон повинний знаходитися на висоті не менше 2 м від підлоги. Світловий коефіцієнт – 1:6 із припустимим перевищенням у межах 10%. Штучне освітлення в гімнастичних залах повинне давати м'яке, розсіяне світло. Мінімальна освітленість – 200 лк на підлозі.

Поміст для вільних вправ не повинний бути занадто твердим щоб уникнути травматизму. Особлива увага приділяється місцям приземлення для виконання вправ на поперечині, кільцях і брусах. Гімнастичні снаряди й устаткування повинні відповідати технічним умовам і бути в справному стані. Необхідно систематично перевіряти установку снарядів і їхню міцність, звертаючи особливу увагу на підвісні системи кілець, розтяжки для прикріплення снарядів до підлоги, страхуючі пристрої. При цьому, міцність снарядів і систем випробується в статичному і динамічному режимах.

Профілактика спортивних травм і забезпечення безпеки при розучуванні складних гімнастичних елементів здійснюються за допомогою цілого ряду заходів. Серед них важливе значення мають захисні пристосування, страховка і допомога під час виконання вправ, а також різні технічні засоби.

При виконанні вправ гімнастам варто використовувати для захисту долонь спеціальні накладки, магнезію а для профілактики ушкоджень променевозап’ястних суглобів – шкіряні манжети. Рекомендується також застосовувати поролонові прокладки для запобігання від забиття об снаряди окремих частин тіла.

Страховка і допомога під час виконання вправ не тільки попереджають виникнення травм, але і дозволяють успішно опановувати складні гімнастичні вправи.

Різні технічні засоби для профілактики травматизму повинні широко застосовуватися при тренуванні гімнастів. Серед них, у першу чергу, необхідно відзначити наступні: поролонова яма, трамплін і батут, поролоновий валик на поперечині, тренажери з поясом для вивчення оборотів на поперечині, амортизуючий пояс для страховки, поролонове покриття при виконанні зіскоків з колоди й ін. При освоєнні вправ із фазою польоту з одним чи двома обертами рекомендується використовувати систему трамплін – поролонова яма – батут.

Гігієнічні положення, пов'язані з нормуванням змагальних навантажень у гімнастів, вказуються в правилах змагань.

Дитячі і юнацькі змагання повинні закінчуватися не пізніше 21 год., а змагання дорослих – не пізніше 23 год. Між змаганнями з обов'язкової і довільної програм рекомендується влаштовувати одноденні перерви (до трьох одноденних перерв). В окремих випадках змагання дорослих гімнастів можуть проводитися з двома чи однією одноденною перервою.

 

 

 

19