yandex rtb 1
ГоловнаЗворотній зв'язок
yande share
Главная->Фізиологія та анатомія->Содержание->Плавання, водне поло, стрибки з трампліна, синхронне плавання

Гігієна фізичної культури

Плавання, водне поло, стрибки з трампліна, синхронне плавання

Плавання має велике оздоровче і прикладне значення. Воно сприяє гармонійному розвитку організму і зміцненню м'язової, серцево-судинної і дихальної систем, має гарний загартовуючий ефект. При плаванні формуються життєво необхідні навички пересування у воді. Заняття плаванням доступні чоловікам і жінкам у будь-якому віці.

При гігієнічному забезпеченні тренування плавців необхідно враховувати основні тенденції розвитку сучасного плавання. Насамперед  це значні тренувальні навантаження при двох- і триразових тренуваннях на день, у процесі яких спортсмени пропливають 18-20 км. Останнім часом  різко знизилася нижня вікова межа спортсменів: видатних досягнень у плаванні досягають спортсмени у віці 12-13 років.

Розпорядок дня будують з урахуванням проведення кількості тренувань на день. Звичайно перше тренування починається рано вранці – о 7.00-7.30. У зв'язку з цим необхідно передбачати більш ранній підйом і відхід до сну. У режимі дня варто виділяти час для денного сну. Особлива увага приділяється правильному чергуванню різних видів діяльності для забезпечення необхідного відпочинку протягом  дня. У тренуваннях плавців варто широко використовувати своєчасне переключення з одного виду тренувального навантаження на іншій, перехід від роботи великого обсягу до роботи високої інтенсивності. Заняття повинні бути по можливості більш варіативними.

Загартовування має важливе профілактичне значення для плавців. Насамперед необхідно широко використовувати різні водні процедури (обливання холодною водою, обмивання стоп на ніч холодною водою). Разом з цим рекомендується застосовувати сонячні й ультрафіолетові опромінення. Усе це впливає на організм, імунобіологічні процеси і функції шкіри. Плавцям варто також рекомендувати з метою загартовування систематично проводити в осінньо-зимовий період кросові пробіжки і заняття лижним і ковзанярським спортом. Усе це сприяє підвищенню неспецифічної стійкості організму і профілактиці типових для плавців захворювань вуха, горла і носа. Із цією ж метою варто регулярно проводити полоскання ранком і ввечері горла холодною водою. Особиста гігієна плавця зв'язана з ретельним доглядом за тілом і профілактикою шкірних захворювань, і насамперед  епідермофітії.

Одяг і взуття плавців при тренуваннях на суші підбирається з врахуванням відповідних метеорологічних умов. При участі в змаганнях чоловіки, юнаки, хлопчики виступають у спеціальних плавальних трусах, а жінки і дівчатка – у купальних  костюмах.

Дозування тренувальних навантажень, особливо в юних плавців, повинне здійснюватися при постійному лікарському контролі, з урахуванням вікових особливостей і забезпечення гармонійного розвитку зростаючого організму. Нераціональне планування підготовки юних плавців може мати негативний вплив на організм. При підготовці плавців з метою найшвидшого відновлення застосовуються різні види масажу, душ, теплі ванни, контрастні ванни, сауна й інші засоби.

Відкриті і криті штучні плавальні басейни, у яких проходять тренувальні заняття плавців, повинні відповідати гігієнічним вимогам до плавальних басейнів.

Контроль за санітарним станом басейну здійснюється медичним персоналом і працівниками санітарно-епідеміологічної станції. Проміжок між сеансами плавання повинний бути 30 хв.

По характеру очищення і методу використання води розрізняють басейни рециркуляційного типу, а також басейни проточного типу. Незалежно від системи заповнення басейнів і методів очищення у всіх випадках необхідно відповідне знезаражування води. Кращими з гігієнічної й економічної точок зору є басейни рециркуляційного типу. У них вода з ванни постійно надходить на очисні спорудження і потім знову повертається до неї. Пристрій очисних споруд являє собою замкнуту систему, у ланцюг якої послідовно включені насоси, пристрої для коагуляції води, фільтри й апаратура для знезаражування води.

Рециркуляція води в басейні збільшує ефект її знезаражування, зменшує загальне бактеріальне забруднення, дозволяє знезаражуючому засобу рівномірно розподілятися по всій масі води, а також знижує витрати підігрітої води.

Санітарно-гігієнічний стан води в басейні багато в чому залежить від методів і режиму її знезаражування. Для цього в сучасних басейнах застосовується хлор, бром, а також солі міді і срібла, озонування, ультрафіолетове випромінювання чи комплексні методи. Перевищення норм хлорування (залишковий хлор 0,5-0,7 мг/л, а для спортсменів – 0,3 мг/л) веде до різних захворювань: кон’юнктивітів, ринітів, ларингітів, бронхітів тощо. Вода в басейні повинна відповідати вимогам ДСТ 2874-75 „Вода питна”. Залишковий бром 1,2 мг/л, коло-титр басейну не менш 100. Рекомендується не рідше одного разу на місяць спускати усю воду і робити очищення стінок і дна ванни. Одним з перспективних способів знезаражування води в басейнах є також вплив електромагнітних полів (магнітна обробка води).

Перебування спортсмена у воді висуває вимоги до басейну, роздягалень, душових, підсобних приміщень тощо. Температура води повинна складати 25,5-27,5 °С. Якщо температура вище, то відбувається перегрівання спортсмена, а якщо нижче – переохолодження.

Для профілактики епідермофітії необхідно користуватися пантофлями, обробляти хлораміном гумові доріжки в душовій, у роздягальнях, пантофлі.

Гравці у водне поло повинні використовувати шапочкою і раковини щоб уникнути травм перетинки вуха і пахової області. Для стрибунів у воду необхідно ретельно готувати трамплін і вишку, а в залі – місця для приземлення (при проведенні занять по акробатиці).

 

 

21