yandex rtb 1
ГоловнаЗворотній зв'язок
yande share

Гігієна фізичної культури

Бокс

Велике значення має якість покриття, освітлення рингу повинне здійснюватися тільки зверху (не менш 1000 лк), температура в приміщенні – не нижче 20 °С. Для профілактики травм бійці використовують шоломи, капи, раковини й ін. Не слід виступати на змаганнях будучи хворим чи після перенесеної травми (струс, нокаут та ін.) протягом 6 міс, а після перенесеного грипу – протягом  1,5-2,5 міс. При поганій підготовці також не слід виступати на великих змаганнях.

 

Боротьба вільна, греко-римська, самбо, дзюдо

Для борців головне – борцівський килим, освітленість не менш 400 лк, температура не нижче 18 °С. Необхідно мати ваги, опудала для тренувань, різні тренажери, а також роздягальні, кімнати для відпочинку, душові із сауною, медкабінет, масажні кабінети.

Для профілактики травм навколо килима укладають мати чи м'яку доріжку шириною не менш 1 м і не тонше самого килима.

Килими щодня протирають вологою ганчіркою, а зал кварцують. Раз на місяць здійснюється вологе прибирання всього залу. У залі повинний бути кондиціонер.

 

Важка атлетика

У важкоатлетичному залі встановлюється звичайно кілька помостів з товстих дерев'яних брусків з гумовими покриттями по краях помостів. Обов'язковий тренажерний зал. Температура повітря не нижче 18 °С, освітленість 200-400 лк. Шухляди для магнезії повинні бути закритими. Для профілактики саден шкіри в області першого і другого пальців (при захопленні штанги), тендовагінітів, тендинітів, артрозів суглобів, остеохондрозу хребта необхідні гарна розминка, масаж, використання тейпів, вправи на розтягування і релаксацію після тренувань.

Поруч із залом, де проводяться змагання, повинний бути зал для розминки, де температура повітря повинна бути вище 22 °С, кушетки для масажу і відпочинку спортсменів. Передбачено роздягальню з душовою і сауною, медичний кабінет, кімнати відпочинку.

 

Стрільба

Для критих і напіввідкритих тирів у вогневій зоні розрахункова температура повинна складати не менш 20 °С, освітлення в тирі – не нижче 600 лк.

Для профілактики невритів слухового нерва використовують спеціальні шоломи з глушителями (навушниками), а також повинні бути кімнати для відпочинку, душові із сауною і масажні кабінети, медкабінет і кабінет для аутотренінгу.

Для профілактики порушень постави варто використовувати вправи на розтягування, різні виси, масаж, вібромасаж м'язів спини і сідниць та ін.

 

Туризм

У нашій країні поширені багато видів туризму: пішохідний, лижний, велосипедний, водний, гірський тощо. Найбільш популярний пішохідний туризм. Він має високий оздоровчий і загартовуючий ефект, розвиває важливі фізичні якості (витривалість, силу, спритність), а також виховує сміливість, наполегливість, уміння орієнтуватися на місцевості й інші цінні прикладні навички. Пішохідний туризм доступний людям різного віку і фізичної підготовки.

При організації і проведенні пішохідних туристських походів необхідно дотримувати ряд положень, багато з яких мають важливе гігієнічне значення.

Підготовка до туристичного походу проводиться керівником групи разом з медичним персоналом і здійснюється за планом, у якому враховуються задачі походу, склад груп, маршрут і календар походу, необхідне спорядження, одяг і взуття, організація харчування й ін.

Основні задачі туристських походів – здоровий відпочинок і загартовування організму, знайомство з природою рідного краю, відвідування історичних місць тощо.

При підборі групи враховують віковий склад, рівень фізичної підготовки і стан здоров'я туристів. Маршрут походу розробляється в залежності від задач і тривалості походу, складу групи і місцевих умов. Керівники походу повинні одержати від органів охорони здоров'я відомості про санітарно-епідеміологічну обстановку по шляху проходження. У календарному плані походу намічається, у який час і де будуть знаходитися туристи.

Одяг, взуття і спорядження підбираються з урахуванням пори року, кліматичних і погодних умов, складу групи і тривалості походу.

Одяг туриста повинен бути легким, теплим й охороняти від непогоди. У його комплект в залежності від погоди входять: трикотажна білизна, спеціальний туристичний чи звичайний тренувальний костюм, ковбойка, шорти, светр, плащ-накидка з каптуром, вовняні і трикотажні носки. В усіх випадках обов'язковий головний убір.

Краще взуття для походу – туристичні черевики. Можна також використовувати кеди чи лижні черевики. Взуття повинне бути на один-два номерів більше повсякденного й обов'язково добре розношеним. Навіть у теплу погоду рекомендується у взуття вкладати устілку і надягати дві пари носків.

У спорядження туриста входять: запасний одяг, господарський інвентар, ремонтний набір, продукти харчування. У туристичній групі обов'язково повинна бути аптечка з необхідним набором ліків і перев'язного матеріалу. Усе спорядження укладається в рюкзак. Він повинний бути містким, зручним (бажано з двома відділеннями). М'які речі розміщаються у відділенні, розташованому ближче до спини туриста: вони захищають її від твердих предметів, що знаходяться в основному відділенні. Лямки рюкзака повинні бути досить широкими, щоб не різати плечі. До лямок рекомендується підшивати смуги фетру чи сукна в кілька шарів.

При підборі продуктів визначають, які з них будуть узяті в похід, а які здобуваються по шляху. У похід варто брати продукти, що при малому обсязі мають високу калорійність і містять усі необхідні поживні речовини, довго не псуються і швидко розварюються. Рекомендується наступний набір харчових продуктів: хліб, м'ясні і рибні консерви, згущене молоко, олія, сир, супи-концентрати, м'ясні кубики, рис, локшина, каші-концентрати, цукор, чай, кава, сіль, приправи й ін. Під час походів бажано триразове харчування. Воду для питва найкраще кип'ятити чи застосовувати інші способи її знезаражування. Під час походу слід дотримуватися водного режиму: пити воду, як правило, тільки на привалах, а під час походу прополіскувати горло, роблячи один-два маленьких ковтка з фляжки.

При визначенні режиму походу враховуються загальногігієнічні положення і забезпечується раціональне чергування роботи і відпочинку, а також поступове збільшення навантаження. У літню пору похід бажано починати вранці і в 12-13 год. влаштовувати великий привал. У 16-17 год., коли знижується температура повітря, похід варто продовжити. Для привалів і туристичного табору вибираються сухі місця, захищені від вітру і пилу, бажано ближче до джерел води. Найкраще розташовуватися на опушці лісу недалеко від річки чи струмка.

Загальна тривалість руху на день – біля 6 ходових годин. На початку походу темп руху, як правило, трохи уповільнений. Наприкінці кожної години необхідно робити зупинки на 10-15 хв і знімати рюкзаки. Перед великим привалом наприкінці денного переходу швидкість пересування знижують.

Під час багатоденних походів улаштовуються дні відпочинку (днювання). На них приділяється одна четверта частина часу всього походу. На початку і наприкінці походу днювання рекомендується влаштовувати частіше. Дні відпочинку треба використовувати для краєзнавчої роботи, прогулянок, занять спортом, збору ягід і грибів і ін.

Під час походу турист повинний суворо дотримувати правила особистої гігієни. Після підйому обов'язково виконувати зарядку, загартовуючі процедури (обтирання, обливання і купання) і ранковий туалет. Особлива увага приділяється догляду за ногами. Під час походу здійснюються необхідні заходи для профілактики теплового і сонячного удару, відморожень і ін.

Туристи повинні уважно стежити за станом свого здоров'я і самопочуттям. При перших ознаках нездужання чи захворювання учасник походу звільняється від вантажу і йому надається відповідна медична допомога. У випадку виникнення інфекційного захворювання приймаються необхідні міри попередження поширення інфекції в колективі.

 

 

22