yandex rtb 1
ГоловнаЗворотній зв'язок
yande share
Главная->Фізиологія та анатомія->Содержание->ГІГІЄНІЧНІ ВИМОГИ ДО КРИТИХ СПОРТИВНИХ СПОРУД

Гігієна фізичної культури

ГІГІЄНІЧНІ ВИМОГИ ДО КРИТИХ СПОРТИВНИХ СПОРУД

 

Гігієнічні вимоги до критих спортивних споруд розглядаються на прикладі найбільш розповсюджених споруд – спортивних залів.

Спортивні зали можуть розміщуватися в спеціальних будинках чи входити до складу суспільних будинків (навчальних закладів, клубів тощо). Зали для важкої атлетики повинні розташовуватися на першому поверсі. Помости в них установлюють на ґрунті, не зв'язуючи їх з основними конструкціями будинку.

Приміщення в будинку повинні бути взаємозалежні таким чином, щоб забезпечувався рух людей в наступній послідовності: вестибуль з гардеробною верхнього одягу – роздягальні чоловічі і жіночі (з душовими і туалетами) – спортивний зал. Подібне розміщення виключає зустрічні потоки руху одягнених і роздягнених спортсменів. Для глядачів передбачаються місця, спеціальні проходи, буфет, фойє й інші приміщення, ізольовані від приміщень для спортсменів.

Існують визначені норми розмірів спортивних залів, що обумовлюють найбільш ефективне здійснення учбово-тренувального процесу, а також підтримку необхідного рівня фізико-хімічного стану повітряного середовища. Одноразову пропускну здатність залу визначають виходячи з розрахунку площі в квадратних метрах на одного спортсмена.

Важливе гігієнічне значення має внутрішня обробка приміщень. Стіни повинні бути рівними, без виступів і ліпних прикрас, стійкими до ударів м'яча і допускаючими прибирання вологим способом. Радіатори центрального опалення розташовують у нішах, під вікнами і вкривають захисними ґратами. Двері не повинні мати виступаючих лиштв.

При фарбуванні стін варто враховувати ступінь відбивання світла і вплив кольору на психофізіологічні функції: зелений колір заспокоює і сприятливо діє на орган зору, жовтогарячий і жовтий підбадьорюють і викликають відчуття тепла; червоний колір збуджує; синій і фіолетовий гнітять. При використанні олійної фарби не рекомендується покривати нею стіни і стелю цілком, тому що це перешкоджає природній вентиляції.

Підлога повинна бути рівною, без вибоїв і виступів, неслизькою, еластичною, теплою і легко митися.

Особливе гігієнічне значення має створення в залах оптимальних мікрокліматичних умов. Для забезпечення необхідного повітрообміну передбачається пристрій центральної приточно-витяжної вентиляції з розрахунком на подачу зовнішнього повітря не менш 80 м3/год на одного спортсмена і 20 м3/год – на одного глядача. У крайньому випадку облаштовується децентралізована штучна вентиляція з максимальним використанням провітрювання приміщень через фрамуги і кватирки.

Спортивні зали, зали для підготовчих занять і зали ванн у басейнах, криті ковзанки зі штучним льодом повинні мати пряме природне освітлення. Вікна повинні бути розташовані не нижче 2 м від підлоги. Найкраща форма вікна прямокутна. Чим ближче до стелі знаходиться його верхній край, тим краща освітленість у приміщенні.

Конструкція віконних плетінь і скло повинні бути стійкими до ударів м'яча. Якщо вони не відповідають цій вимозі, варто захистити їх металевими сітками, що допускають можливість провітрювання приміщень і протирання стекол.

У спортивних залах, призначених для спортивних ігор (у тому числі в універсальних залах), не допускається розташування вікон у торцевих стінах.

Для штучного освітлення в спортивних залах рекомендується встановлювати джерела відбитого світла чи світні смуги і панелі. При використанні люмінесцентних ламп необхідно для зменшення стробоскопічного ефекту підключати суміжні світильники до різних фаз мережі.

У залах для баскетболу, волейболу, тенісу, футболу, ручного м'яча не допускається розміщення світильників на торцевих стінах (за винятком світильників відбитого світла). Потрібно передбачити міри, що виключають ушкодження світильників від удару м'ячем.

Для кількісної характеристики штучного освітлення роблять безпосередній вимір рівня освітленості за допомогою люксметра і зіставляють отримані дані з відповідними гігієнічними нормами.

Освітленість у спортивних залах визначають у горизонтальній, а в ряді випадків і у вертикальній площині. Останнє пов'язано з тим, що в деяких видах спорту необхідна освітленість повітряного середовища, де переміщується м'яч чи спортсмен.

Норми освітленості спортивних залів характеризуються величинами, зазначеними в табл. 1. У спортивних залах (крім залів для спортивних ігор), критих ковзанках і залах критих ванн басейнів зі стандартними трибунами для 800 і менше глядачів рівень освітленості (у порівнянні з наведеними в таблиці) варто підвищувати на одну ступінь.

Таблиця 1.

Норми освітленості спортивних залів

 

Вид спорту

Найменша освітленість (лк)

Площина, в якій нормується освітленість

Примітки

 

 

Бадмінтон, баскетбол, волейбол, теніс, футбол, гандбол

300

 

 

100

Горизонтальна на поверхні підлоги

 

Вертикальна на висоту до 2 м

 

 

 

Освітленість повинна бути забезпечена у площині, яка проходить через поздовжню ось площадки для гри, з обох сторін

Настільний теніс

400

Горизонтальна на поверхні столу

Освітленість повинна бути забезпечена на столі і на відстані 4 м за його межами

Акробатика, гімнастика (спортивна, художня), бокс, боротьба, фехтування

200

Горизонтальна на поверхні підлоги (рингу, килима, помосту, доріжки)

При проведенні змагань з боксу за присутності більше 800 глядачів освітленість на підлозі рингу повинна бути не меншою 1000 лк

Легка атлетика, важка атлетика, швидкісний біг на ковзанах

150

Горизонтальна на поверхні підлоги (доріжки місць для стрибків, помосту, льоду)

-

Хокей, фігурне катання на ковзанах

300

Горизонтальна на поверхні льоду

-

 

За рівень мінімальної горизонтальної освітленості спортивних залів, критих ковзанок і залів критих ванн басейнів зі стаціонарними трибунами загальною місткістю більш 800 глядачів варто приймати 400 лк.

При освітленні критих спортивних споруд лампами накалювання (у випадках неможливості чи технічної недоцільності застосування газорозрядних ламп) допускається зниження рівня освітленості на одну ступінь (крім освітлення стрілецьких галерей, вогневих зон і мішеней у тирах).

Устаткування й інвентар спортивних залів повинні бути справні і відповідати визначеним стандартам. До них також висувається ряд гігієнічних вимог, спрямованих на створення нормальних умов для тренувального процесу, попередження спортивних травм, усунення забруднення повітря пилом, відповідність снарядів віку осіб, які займаються фізичною культурою та спортом, якість матеріалів і т.п.

У спортивних залах необхідно щодня проводити вологе прибирання, а один раз на тиждень – генеральне прибирання з миттям підлоги, стін і очищенням устаткування. Серед способів догляду за устаткуванням і спортивним інвентарем дуже перспективним є метод дезінфекції за допомогою бактерицидних ламп. Для додаткової обробки найбільш забруднених поверхонь (покришки борцівського килима, спортивних снарядів і ін.) використовується переносна установка, що поєднує дію пилососа і бактерицидних ламп. Знезаражування спортивного одягу, боксерських масок і рукавичок та іншого інвентарю виконується в спеціальній шафі з бактерицидними лампами.

 

 

24