yandex rtb 1
ГоловнаЗворотній зв'язок
yande share
Главная->Фізиологія та анатомія->Содержание->ГІГІЄНІЧНІ ВИМОГИ ДО ВІДКРИТИХ СПОРТИВНИХ СПОРУД

Гігієна фізичної культури

ГІГІЄНІЧНІ ВИМОГИ ДО ВІДКРИТИХ СПОРТИВНИХ СПОРУД

 

Відкриті спортивні споруди бажано розташовувати в парках, садах і скверах. Якщо такої можливості нема, то по периметру земельної ділянки влаштовують вітро- і пилезахисні смуги зелених насаджень шириною не менше 10 м. Рівень ґрунтових вод повинний знаходитися не менш, ніж на 0,7 м нижче спланованої поверхні. Загальна площа озеленення ділянки спортивних споруд повинна складати не менш 30% площі земельної ділянки.

Площадки і поля для спортивних ігор (крім містечок) розташовують, як правило, подовжніми осями уздовж меридіана (припустиме відхилення ±20°). Відкриті площинні спортивні споруди повинні мати спеціальне покриття з рівною і неслизькою поверхнею, що не втрачає своєї несучої здатності при перезволожені, що не порошить у суху пору року і не містити механічних включень, що можуть привести до травм. Трав'яне покриття (зелений газон), крім того, повинний бути низьким, густим, морозостійким, стійким до витоптування і частої стрижки, а також до посушливої і дощової погоди. Покриття повинне мати ухили для відводу поверхневих вод. На території відкритих спортивних споруд необхідно установити фонтанчики з питною водою (радіус обслуговування не більше 75 м). Туалети для спортсменів і глядачів на відкритих спортивних спорудах повинні розташовуватися на відстані не більше 150 м.

Для нормальної учбово-спортивної роботи і змагань, а також підвищення пропускної здатності на відкритих спортивних спорудах улаштовується штучне освітлення. При проектуванні системи штучного освітлення необхідно забезпечити оптимальну освітленість не тільки поверхні самої площадки (горизонтальна освітленість), але і простору в межах польоту м'яча (вертикальна освітленість).

Для відкритих площинних споруд для спортивних ігор (крім містечок і настільного тенісу) передбачається верхньобокове освітлення. У цих випадках освітлювальні прилади повинні встановлюватися на висоті не менше 10 м. При цьому кут між поверхнею споруди і перпендикуляром, опущеним з оптичного центра приладу на подовжню вісь споруди, повинний бути не менше 27° (кут освітлення). При верхньому освітленні висота підвісу світильників, на площадках для баскетболу і тенісу повинна бути не менше 12 м; для бадмінтону, баскетболу і гандболу – не менш 8 м, для хокею – 6 м, для містечок і настільного тенісу – не менше 3 м. Для верхнього освітлення використовують світильники з захисним кутом не менше 30°.

Освітленість на площадках і полях для спортивних ігор повинна відповідати встановленим нормам (табл. 2).

На відкритих площинних спортивних спорудах (у тому числі універсальних), призначених для волейболу, баскетболу, гандболу, тенісу і хокею, при наявності стаціонарних трибун для глядачів з числом рядів 20 і більше, рівень горизонтальної освітленості повинний бути 400 лк, а вертикальної – 150 лк.

На спортивних аренах для футболу і хокею з м'ячем, а також для легкої атлетики з круговою біговою доріжкою довжиною 400 м при наявності стаціонарних трибун для глядачів з числом рядів 10 і більше чи загальною кількістю місць 3000-10000 рівень горизонтальної освітленості поля для гри повинний бути 100 лк, а вертикальної – 50 лк; при загальній кількості місць 10000-25000 рівні горизонтальної і вертикальної освітленості повинні бути відповідно 200 і 75 лк. При кількості місць більше 25 000 рівні горизонтальної освітленості поля для гри повинні складати відповідно 400 і 100 лк, а горизонтальної освітленості легкоатлетичних доріжок і секторів – 100 лк.

Рівень освітленості відкритих площинних спортивних споруд мікрорайонів допускається знижувати на одну ступінь (для тенісу, настільного тенісу і хокею – на два ступені).

 

 

Таблиця 2.

Норми освітленості площадок і полів для спортивних ігор

 

Вид спорту

Найменша освітленість (лк)

Площина, в якій нормується освітленість

Примітки

 

 

Площадка для волейболу, баскетболу, бадмінтону, гандболу

50

 

 

30

Горизонтальна на поверхні площадки

 

Вертикальна на висоту від 1 до 5 м від поверхні площадки

 

 

 

Вертикальна освітленість повинна бути забезпечена у площині, яка проходить через поздовжню вісь площадки, з обох її боків

Площадка для тенісу

100

 

 

50

Горизонтальна на поверхні площадки

 

Вертикальна на висоту до 5 м від поверхні площадки

 

 

 

Вертикальна освітленість повинна бути забезпечена в площині, яка проходить через поздовжню вісь площадки, з обох її боків

Площадка для настільного тенісу

150

Горизонтальна на поверхні столу

Освітленість повинна бути забезпечена на столі і на відстані до 2 м за його межами

Поле для футболу,

регбі, хокею на траві

50

 

30

 

 

Горизонтальна на поверхні підлоги

Вертикальна на висоту до 15 м від поверхні підлоги

 

 

 

Вертикальна освітленість повинна бути забезпечена в площині, яка проходить через поздовжню вісь поля, з обох сторін

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

25