yandex rtb 1
ГоловнаЗворотній зв'язок
yande share
Главная->Фізиологія та анатомія->Содержание->ЕКОГІГІЄНА ФІЗИЧНОЇ КУЛЬТУРИ ТА СПОРТУ

Гігієна фізичної культури

ЕКОГІГІЄНА ФІЗИЧНОЇ КУЛЬТУРИ ТА СПОРТУ

 

Гігієна фізичної культури та спорту вивчає взаємодію організму осіб, що займаються фізичною культурою та спортом, із зовнішнім середовищем. Метою такого вивчення є розробка на цій основі гігієнічних нормативів, вимог і заходів, які направленні на укріплення здоров’я, підвищення дієздатності і досягнення високих спортивних результатів.

У зв'язку з індустріалізацією в багатьох країнах світу в природне середовище у великих кількостях стали надходити радіонукліди, пестициди й ін. Забруднюючи атмосферне повітря, потрапляючи з їжею в організм, вони можуть істотно впливати на стан здоров'я і фізичну працездатність осіб, які займаються оздоровчою фізкультурою й особливо спортом.

Рівень забруднення атмосферного повітря є важливим екологогігієнічним критерієм оцінки якості навколишнього середовища і кількісним еталоном.

Якщо відомо, що рівень забруднення атмосферного повітря, радіаційний фон у певному місті (місцевості) дуже високі, то не слід проводити там тренування і заздалегідь виїжджати на акліматизацію. У цьому випадку збори (тренування) проводяться в іншій місцевості, близькій по кліматогеографічним показникам, а в місто для участі у змаганнях треба приїжджати напередодні стартів. Украй важливими у даному випадку є режим тренувань, відпочинку і харчування.

Система підготовки спортсмена включає: спортивне тренування; фактори, що сприяють оптимізації тренувального процесу, тобто росту спортивних досягнень; участь у змаганнях. При цьому тільки комплексність усіх складових факторів може забезпечити ріст спортивних результатів. Необхідно також враховувати стан здоров'я, вік і стать спортсмена.

В останні роки особлива увага при підготовці спортсменів приділяється кліматогеографічним факторам (середньогір’я, зони з високою температурою і вологістю, часовий пояс), що істотно впливають на функціональний стан і працездатність спортсменів і їхній стан здоров'я. Нерідко великі міжнародні змагання (Олімпійські ігри, чемпіонати світу й ін.) проводяться в несприятливих кліматогеографічних умовах, що позначається на спортивних результатах, особливо в циклічних видах спорту (стаєрський біг, спортивна ходьба, велогонки, веслування тощо).

Сьогодні екологічні фактори при підготовці спортсменів грають усе більшу роль. Це пов'язано зі швидким ростом спортивних результатів, проведенням змагань у складних умовах (зміна часових поясів, середньогір’я, висока температура повітря, вологість тощо).

Багаторічні дослідження і практика спорту вищих досягнень свідчать, що цілеспрямоване використання в підготовці спортсменів умов середньогір’я, клімату з високою температурою і вологістю при сприятливій екології сприяє росту спортивної майстерності, більш швидкій адаптації до  умов зовнішнього середовища, що змінюються, а якщо додати спеціальне харчування, раціональний питний режим, фармакологію, фізіо-, гідротерапію і спеціальні види масажу, то результати в спортсменів швидко зростають і стають більш стабільними. Особливо варто враховувати ці фактори при підготовці до Олімпійських ігор.

Але необхідно відмітити, що проведення тренувань у несприятливих кліматичних умовах без дотримання тренером і спортсменом режиму харчування, тренувань, застосування засобів реабілітації нерідко приводить до погіршення стану здоров'я спортсмена і зниженню його спортивної працездатності.

 

 

3