yandex rtb 1
ГоловнаЗворотній зв'язок
yande share
Главная->Фізиологія та анатомія->Содержание->у підготовці спортсменів

Гігієна фізичної культури

у підготовці спортсменів

В. І. Дубровським  розроблена і впроваджена в практику спорту вищих досягнень система екогігієнічних факторів для забезпечення підготовки спортсменів до відповідальних змагань і в масових формах фізичної культури.

Вона включає наступні принципи (фактори):

-     гігієна тренування і змагань;

-     соціально-побутові;

-     добовий режим і особиста гігієна;

-     харчування (у тому числі і парентеральне), вітамінізація і питний режим;

-     гідро- і бальнеотерапія, різні види масажу, кисневі коктейлі, сауна (лазня);

-     спеціальні методи і засоби при тренуваннях і виступах у складних кліматогеографічних умовах.

Санітарно-гігієнічні заходи повинні застосовуватися на всіх етапах підготовки спортсменів. У їхньому застосуванні (реалізації) беруть участь тренер, лікар команди, масажист, фахівці і спортсмени.

Задачі санітарно-гігієнічних заходів: сприяти збереженню здоров'я та профілактиці простудних захворювань і травматизму, а також більш швидкій адаптації (акліматизації) спортсменів до несприятливих кліматичних умов (середньогір’я, жаркий і вологий клімат та ін.).

Виходячи з умов підготовки до змагань і контингенту осіб, що займаються тими чи іншими видами спорту складається програма (у спорті вищих досягнень – індивідуальна програма). При її складанні враховуються підсумки попередніх зборів, функціональний стан і стан здоров'я спортсмена.

У процесі впровадження програми в учбово-тренувальний процес здійснюється лікарсько-педагогічний контроль за переносимістю навантажень. На підставі отриманих даних коректується програма підготовки.

У залежності від умов проведення тренувань (середньогір’я, зони з вологим чи сухим кліматом і т.п.) і функціонального стану спортсмена вносяться корективи в харчування, вітамінізацію і фізичні засоби реабілітації.

Якщо збори висококваліфікованих спортсменів проводяться в несприятливих кліматогеографічних умовах, то сауна (лазня), сонячні ванни (загоряння) не застосовуються, а використовується гідрокінезотерапія, адаптогени, амінокислоти з мікроелементами (краще парентерально) і вітамінізація (вітаміни груп В і С).

При побудові тренувального процесу в країнах, де часовий пояс відрізняється від звичного більш ніж на 6 годин, необхідно враховувати закономірності змін працездатності спортсменів з урахуванням біоритмів і кліматогеографічних факторів (підвищена температура, вологість, сонячна радіація). Особливо ці фактори треба враховувати при роботі з жінками і юними (молодими) спортсменами.

Спостереження показують, що нерідко екстремальні фактори (клімат, біоритми, чекання змагань та ін.) приводять до порушення оваріально-менструального циклу (тобто  до передчасної менструації). Жінка-спортсменка повинна постійно вести спостереження за змінами самопочуття, спортивної працездатності, термінами і тривалістю менструацій. У період змагань (чи перед змаганнями) ні в якому разі не можна користатися фармакологічними засобами для нормалізації менструального циклу. Це може сприяти посиленню кровотечі!

 

 

5