yandex rtb 1
ГоловнаЗворотній зв'язок
yande share
Главная->Фізиологія та анатомія->Содержание->Екогігієна   харчування

Гігієна фізичної культури

Екогігієна   харчування

При харчуванні недоброякісними продуктами виникає аліментарна інтоксикація речовинами, що находились у них. Хімічне забруднення ґрунту добривами веде до потрапляння їх у продукти рослинництва, надалі  - у продукти тваринництва (молоко, м'ясо), а також в овочі і фрукти. При цьому харчовий (аліментарний) шлях враження людей ксенобіотиками досягає 80% і більше (у ряді випадків до 95%) із усіх шляхів проникнення в організм чужорідних речовин. Так, наприклад, стійкі в навколишньому середовищі пестициди надходять до організму людини в 95% випадків із продуктами харчування, у 4,7% - з водою, тільки близько 0,3% - через дихальні шляхи і зовсім незначна кількість – через шкірні покриви.

Радіонукліди звичайно по ланцюжках „ґрунт-рослинність-людина” чи „ґрунт-рослинність-тварина-людина” у 94% випадків попадають в організм людини з їжею, приблизно в 5% випадків – з водою і тільки близько 1% - із вдихуваним повітрям.

Переважно з продуктами харчування надходять і нітрати, причому близько 70% добового надходження їх в організм приходиться головним чином на картоплю й овочі, а інші 30% - на м'ясні й інші продукти і питну воду. В абсолютній більшості випадків із продуктами харчування надходять в організм солі важких металів і інші небезпечні ксенобіотики. Слід зазначити, що всі ксенобіотики здатні кумулюватися у гідросфері. У значній мірі накопичуються в гідробіонтах ДДТ, органічні сполуки ртуті, пестициди й ін.

Крім того, деякі біомікроелементи концентруються тільки в одному виді тканин. Наприклад, стронцій, так само як і кальцій, накопичується в кістках. Відомо, що для багатьох біомікроелементів (чи так званих ессенціальних незамінних факторів) визначена фізіологічна добова потреба, що для дорослої людини в середньому складає (у мг): залізо – 15-20, цинк – 10-12, марганець – 5-6, фтор – 2-3, мідь – 2-2,5, нікель – 0,6-0,8, молібден – 0,2-0,3, кобальт – 0,1-0,2, йод – 0,2.

Але необхідно враховувати, що всі мікроелементи (у тому числі і ессенціальні) можуть виявитися токсичними і, потрапляючи разом з харчовими продуктами в організм людини, викликати важкі наслідки. Тому наявність у харчових продуктах будь-яких ксенобіотиків у кількості, хоча б у 2-3 рази перевищуючій їх фоновий (звичайну для даної місцевості) вміст, небажано, а перевищення встановлених для них гранично допустимих концентрацій чи гранично допустимих рівнів у тих чи інших харчових продуктах просто неприпустимо.

І уже вкрай небезпечна ситуація, коли кількість ксенобіотиків у продуктах харчування виявляється неймовірно великою, так званою екстремальною, тобто  коли гранично допустима концентрація чи гранично допустимий рівень перевищені в 5 і більш раз.

Велику небезпеку має потрапляння ртуті у водойми, оскільки відбувається отруєння ртуттю риби і її вживання в їжу нерідко викликає отруєння в людей. Ртуть кумулюється також в устрицях. Припустима добова доза ртуті встановлена для дорослої людини в кількості 0,05 мг, з яких метилртуті не повинно бути більш 0,03 мг. Тижнева доза не повинна перевищувати 0,3 мг ртуті.

Радіонукліди накопичуються в капусті, картоплі, квасолі й інших рослинах. Згодовування сільськогосподарським тваринам продуктів, забруднених радіоізотопами, призводить до нагромадження їх у тканинах і молоці цих тварин. Уживання заражених радіоізотопами харчових продуктів небезпечно для життя людини.

Нітрити, нітрати, нітрозаміни також відносяться до числа небезпечних ксенобіотиків. Нітрати (солі азотної кислоти – нітрати натрію, чи амонію калію) використовуються як мінеральні добрива. Накопичуючись в рослинах, нітрати з їжею і водою надходять в організм людини і сприяють утворенню метгемоглобіну. Максимальна добова доза нітратів – близько 300 мг, а в питній воді їхня кількість не повинна перевищувати 45 мг/л. Особливо високим вмістом нітратів відрізняються зелені овочі (шпинат, салат, щавель), а також буряк, капуста, морква й ін.

Нітрати (солі азотної кислоти) використовуються як консерванти. Додавання до харчових продуктів аскорбінової кислоти значно знижує утворення в них нітрозамінів.

Небезпечно для здоров'я вживання продуктів, забруднених пестицидами в кількостях, що перевищують максимально припустимі рівні.

У зв'язку з цим організація раціонального харчування спортсменів повинна бути заснована на еколого-гігієнічних принципах. Застосування продуктів харчування з підвищеним вмістом різних мікроелементів може привести не тільки до зниження спортивної працездатності, але і до серйозних відхилень у стані здоров'я. Лікар команди повинний перевіряти якість продуктів, місце їхнього виробництва, терміни зберігання – вони повинні відповідати сучасним вимогам, пропонованим до продуктів харчування спортсменів.

Практика спорту вищих досягнень свідчить про те, що харчування на Олімпійських іграх, чемпіонатах світу й ін. відіграє особливу роль. Від його якості, національних факторів (національні кухні), готування і багато іншого залежить успішний виступ спортсменів. Ряд команд на чемпіонати світу з футболу привозять свої продукти, воду, кухарів. Це украй важливо, тому що, наприклад, прийом незвичної їжі нерідко призводить до розладів функції шлунково-кишкового тракту.

 

 

8