yandex rtb 1
ГоловнаЗворотній зв'язок
yande share

Гігієна фізичної культури

Питний режим

Питний режим украй важливий для спортсменів, особливо під час тренувань (участі в змаганнях) у зонах з жарким і вологим кліматом.

Питний режим регулюється в залежності від характеру тренувань, їжі, кліматогеографічних умов і ін. Кількість випитої рідини в нормі 2-2,5 л за добу. Як недостатнє, так і надлишкове споживання рідини шкідливо. Без води неможливе усмоктування, транспортування і складні перетворення поживних речовин в організмі, видалення продуктів обміну з тканин. Потреба організму у воді визначається в основному її втратами, тому що в нормі існує рівновага між водою, що надходить в організм і виведеною водою.

Великі фізичні навантаження супроводжуються великою втратою води, мікроелементів, вітамінів і ін., оскільки водний обмін пов'язаний з обміном мінеральних солей. Мінеральні речовини (електроліти) впливають на перепад осмотичного тиску, сприяють кислотно-осмотичній регуляції в тканинах. Спостереження показали, що дефіцит електролітів, пов'язаний із втратою їх з потом, сприяє різним змінам в організмі спортсмена. Так, дефіцит натрію, хлоридів і особливо калію веде до ушкодження міокарда.

Крім того, значні втрати з потом мікроелементів, вітамінів і ін. ведуть до перевтоми, перегрівання і т.п. Тому перед стартом і особливо в процесі подолання дистанції (марафонський біг, велогонки й ін.) необхідно приймати напої, що містять велику кількість мікроелементів, солей тощо.

При проведенні тренувань у зонах з жарким і вологим кліматом не слід обмежувати прийом рідини, тому що її втрата приводить до згущення крові і підвищення її в'язкості, що утрудняє роботу серця. Надлишкове питво також збільшує навантаження на серце і підсилює потовиділення через втрати електролітів, що утримують воду в тканинах. Протягом  дня воду (напої, соки й ін.) варто вживати невеликими порціями. Велика кількість води, прийнята за один прийом, переповняє на час кров'яне русло і зменшує осмотичний тиск. Безсистемне пиття знижує працездатність спортсмена, у той час як прийом напоїв, що включають мікроелементи і солі, ліквідує спрагу, м'язові судоми, нудоту, знімає стомлення, зменшує частоту серцевих скорочень і знижує температуру тіла, тобто має терморегулюючий вплив.

При перегріванні організму в скелетній мускулатурі, серцевому м'язі, мозку й в інших органах і тканинах йде посилене споживання вуглеводів, про це свідчить зниження глікогену в тканинах, нагромадження в них молочної кислоти, зниження насичення артеріальної крові киснем, підвищення гліколітичних процесів у м'язах. При гіпертермії (перегріванні) знижується швидкість споживання кисню печінкою, нирками і не виключена циркуляторна гіпоксія, що розвивається в процесі впливу високої температури і фізичних навантажень. Серцево-судинна система є ланкою, що лімітує, визначає переносимість теплового навантаження. Таким чином, відновлення утрати води шляхом її прийому у процесі тренувань і змагань фізіологічно обґрунтовано і може реально сприяти підтримці працездатності спортсмена.

 

 

9