yandex rtb 1
ГоловнаЗворотній зв'язок
yande share
Главная->Право->Содержание->Білль про права (13 лютого 1689 р.)

Їсторія держави і права зарубжних країн

Білль про права (13 лютого 1689 р.)

(Витяги)

І тому зазначені духовні і світські лорди та общини, в силу згаданих грамот і виборів, що зібралися нині як повне і вільне представництво цього народу, після зрілого обговорення найкращих засобів для досягнення вище­вказаних цілей, насамперед (як робили в подібних випадках їх предки) заяв­ляють, для відновлення і засвідчення своїх стародавніх прав і вольностей, таке:

1. Що передбачувана влада припиняти закони або виконання законів королівським повелінням без згоди парламенту незаконна.

2.Що передбачувана влада вилучення з законів або виконання законів королівським повелінням, так, як вона присвоювалась і застосовувалась у недавній час, незаконна.

3.Що встановлення суду комісарів у церковних справах і всякі інші установи і суди подібного роду незаконні.

4.Що стягнення зборів на користь і в розпорядження короля, в силу нібито прерогативи, без згоди парламенту або на більш довгий час або ін­шим порядком, ніж установлено парламентом, незаконне.

5.Що звернення з клопотанням до короля є право підданих, і всяке за­тримання і переслідування за такі клопотання незаконні.

6.Що набирання чи утримання постійного війська в межах королівст­ва в мирний час, інакше як за згодою парламенту, суперечать законові.

7.Що піддані протестантського віросповідання можуть носити зброю, відповідну їх становищу, і так, як дозволено законом.

8.Що вибори в члени парламенту мають бути вільними.

9.Що свобода слова, дебатів і актів у парламенті не повинна бути об­межувана і піддавана контролеві в якому-небудь суді або місці, крім парла­менту.

318

 

 

 

 

 

10.Що не допускаеться вимагання надлпрних застав, Hi накладання надм1рних штраф1в або жорстких i незвичайних покарань.

11.Що присяжш мають вноситись у списки i закликатися до черги на-лежним порядком, i присяжш, як1 виршують долю людини в справах про зраду, повинн1 бути вшьними землевласниками.

12.Що всяк! пожалування i общянки з сум, яких чекають в1д штраф1в i конфюкацш, до засудження незаконт i недгаст.

13.Що для припинення всяких зловживань i для полшшення, змщнен-ня i збереження ззкошв парламент мае скликатися досить часто.

Хрестоматия з icmopii середшх вШв. Том II. — Частина II. —К, 1939. — С. 235—236.

 

65