yandex rtb 1
ГоловнаЗворотній зв'язок
yande share

Кооперування

Розділ 1

КООПЕРАТИВНІ ОРГАНІЗАЦІЇ ТА СИСТЕМИ КООПЕРАТИВІВ

1.1. Кооперативи

Співпраця як спосіб повнішого забезпечення благами. У су­часній Україні, як і в багатьох інших країнах світу, люди часто неспроможні самотужки повною мірою забезпечити свої по­треби. Незначні та нестабільні доходи мають, зокрема, селя­ни. Нерідко вони змушені продавати вироблену продукцію навіть дешевше, ніж вартують вкладені в неї кошти та праця. Дрібні виробники товарів чи послуг — кравці, шевці, майстри- ремонтники, фотографи, водії таксі та ін. — теж часто незадо- волені своїми заробітками, але не можуть їх збільшити. Надто великий ризик при нестабільних доходах у дрібних торгівців. Міщани та селяни з обмеженими доходами не можуть також придбати високоякісні споживчі товари або послуги. Між тим, людям уже давно відомо, як подолати такі проблеми. Для цьо­го потрібно кооперуватись, тобто добровільно співпрацювати. Це дозволить збільшити трудові доходи, зменшити витрати та зекономити кошти.

Кооператив — одна з форм співпраці. Господарська спів­праця така ж давня як і саме людство. Без взаємопідтримки не обходились ще первісні мисливці та рибалки, середньовічні селяни та ремісники. Але в XIX ст. європейці відкрили нову, високоефективну форму такої співпраці — кооперативи. На початку XXI ст. членами цих об'єднань було більше ніж 800 млн жителів нашої планети.

Згідно із визнаним на міжнародному рівні визначенням, кооператив — це група осіб, які добровільно об'єдналися, щоб задовольнити спільні економічні, соціальні та культурні по­треби і прагнення з допомогою підприємства, що перебуває у їхній власності та під демократичним управлінням і кон­тролем (із заяви XXXI Конгресу Міжнародного кооперативно­го альянсу "Про кооперативну ідентичність" (1995 р.)).

Кооперативи можуть створюватись у будь-якій галузі, де можливий бізнес*. їх перевага в тому, що кооператив як форма господарювання дозволяє забезпечити своїх членів тими ж товарами та (або) послугами, що і приватний підприємець, але на вигідніших для них умовах (Додаток 5).

 

5