yandex rtb 1
ГоловнаЗворотній зв'язок
yande share

Ліварне виробництво (Металургія)

2.7. Волочіння

Волочінням називають спосіб виготовлення виробів протягуванням заготівки через спеціальний отвір під дією зовнішньої сили.

Інструмент, в якому зроблено кілька отворів, називають волочильною дошкою, волокою або матрицею. Волоки виготовляють з інструментальної сталі, твердих сплавів і технічних алмазів. Для зменшення тертя в отворі волоки заготівку змащують мінеральними мастилами, графітом або іншими речовинами. Змащування зменшує витрати енергії та шорсткість поверхні виробу. На рис. 11,а схематично зображено процес волочіння: загострену заготівку 2 протягують через отвір волоки 1 і одержують виріб 3.

Рисунок 11 – Схема способів виготовлення виробів тиском:

а – волочіння; б – пресування

Виріб отриманий волочінням називають волочівкою. Волочінням виготовляють тонкий дріт (діаметром 16-0,002мм), прутки різного профілю та труби з товщиною стінки 0,05-15мм. Вироби, виготовлені волочінням, мають велику точність розмірів, а поверхня - малу шорсткість.

У процесі волочіння заготівка може бути гарячою або холодною.

У ході холодного волочіння кінець заготівки загострюють, щоб він вільно пройшов через отвір волоки, і захоплюють кліщами волочильні. Внаслідок тертя, яке виникає під час проходження металевої заготівки через отвір, отриманий дріт наклепується, структура стає волокнистою. Щоб позбутися наклепу дріт відпалюють.

У ході гарячого волочіння, яке проводять дуже рідко, заготівку попередньо відпалюють для отримання дрібнокристалітної структури металу та підвищення його пластичності, потім очищають від окалини в розчині сірчаної кислоти та промивають у нейтралізуючому розчині. Швидкість волочіння залежить від температури нагрівання заготівки та діаметра виробу. Наприклад, якщо діаметр заготівки дорівнює 6мм, то швидкість волочіння становитиме 5м.с-1, якщо діаметр 2мм, то швидкість волочіння - 16,66м.с-1. Швидкість виготовлення труб і прутків значно менша.

2.8. Пресування

Пресуванням називають спосіб виготовлення виробів витисканням заготівки із замкненої порожнини (контейнера) через отвір у матриці.

У процесі пресування (рис. 11,б) конструкційний матеріал (заготівка) переміщується лише в напрямі отвору. Отвори можуть мати різну форму. У процесі пресування отримують вироби, поперечний переріз яких відповідає формі отвору.

Виріб отриманий пресуванням називають пресівкою.

Пресуванням виготовляють дріт з найменшим діаметром 5мм, прутки діаметром 5-250мм, труби із зовнішнім діаметром 200-400мм і найменшою товщиною стінки 1,25мм та інші вироби. Пресуванням виготовляють вироби з міді, алюмінію, цинку, свинцю, магнію та їх сплавів, а також із сталі. Заготівки з більшості металів і сплавів перед пресуванням нагрівають.

Пресування є двох видів - однобічне та зустрічне.

У ході однобічного пресування (рис. 11,б) напрями руху (переміщення) заготівки та пуансона збігаються. Нагріту заготівку 1 закладають у контейнер 2, куди вкладають також прес-шайбу 3. Пуансон 4 тисне на прес-шайбу, внаслідок чого метал заготівки витискається через отвір матриці 5 у вигляді прутка (виробу) 6. Витиснути з контейнера весь метал не вдається. У ньому залишається 8-12% маси заготівки. Однобічним пресуванням виготовляють труби і дріт.

У ході зустрічного пресування матриця поєднана з прес-шайбою.

У процесі пресування заготівка залишається нерухомою, переміщується матриця. Метал заготівки витискається назустріч руху матриці. Зустрічне пресування потребує менших зусиль, ніж однобічне. Крім того, у контейнері залишається невикористаним менший залишок металу (6-10%), ніж у процесі прямого. Цим способом пресують труби та дріт.

 

12