yandex rtb 1
ГоловнаЗворотній зв'язок
yande share
Главная->Різні конспекти лекцій->Содержание->1.2.2. Лиття в оболонкові форми

Ліварне виробництво (Металургія)

1.2.2. Лиття в оболонкові форми

Отримані відливки мають товщину 6-15мм. Оболонкові форми виготовляють із піщано-смоляних сумішей: пісок з мінімальним вмістом глини та термореактивна смола, яка виконує роль зв'язки. У процесі нагрівання піщано-смоляних сумішей до температури 100-200°С смола розплавляється, перетворюється на клейку масу і покриває поверхню зерен піску тонкою плівкою; за температури 250°С смола твердне і суміш набуває монолітності, а форма - міцності.

На металеву підмодельну плиту 1 кріплять модель 2 і все разом нагрівають до 200-250°С у печі (рис. 2,а). Потім модель покривають тонким шаром кремнійорганічної або іншої сполуки. Утворений шар захищає модель від налипання фермової суміші і полегшує зняття форми-оболонки з моделі. Плиту з моделлю закріплюють на бункері, в якому міститься формова суміш 3 (рис. 2,б). Бункер повертають разом із плитою на кут 180°, формова суміш покриває нагріту модель (рис. 2,в). Шар суміші, який прилягає до нагрітої моделі, нагрівається, смола топиться і твердне. За 10-20с модель покривається суцільною оболонкою 4 товщиною 5-15мм.

а)

 

Рисунок 2 – Схема виготовлення оболонкової форми

Потім бункер повертають у початкове положення (рис. 2,г), знімають підмодельну плиту з моделлю й оболонкою (рис. 2,д) та кладуть у піч (рис. 2,е), нагріту до температури З00-350°С, на 1-3хв. для остаточного затвердіння смоли. Надвишок суміші залишається в бункері. Готову оболонку знімають з моделі штовхачем і отримують півформу. Так само виготовляють другу частину форми-оболонки. Потім півформи склеюють або з'єднують за допомогою затискачів, вставляють виготовленні стрижні та передають на заливання розплавом. Малі форми перед заливанням вкладають на шар піску, великі, щоб запобігти руйнуванню, вставляють у металеві контейнери; проміжок між стінками контейнера та формою засипають піском або чавунними шротинами. У процесі заливання форми розплавом смола згоряє, утворені гази захищають поверхню відливка від пригоряння до форми. З часом форма втрачає міцність і руйнується, що полегшує звільнення відливка від форми. Фермову суміш випалюють за температури 700-800°С (для повного вигоряння смоли) і повертають на формування.

Переваги лиття в оболонкові форми:

 - простота звільнення відливка від форми (смола вигоряє, пісок розсипається і форма втрачає монолітність);

 - менша шорсткість поверхні відливків (для виготовлення форми та стрижнів використовують дрібнозернистий пісок);

- точніші розміри відливків, тому відпадає потреба в обробленні їх різанням на верстатах або скорочується час різання;

- менше браку, оскільки ліпша газопроникність оболонкових форм;

- менші витрати піску у 8-10 разів і немає потреби в опоках;

- висока продуктивність формування;

- можна легко автоматизувати.

 

4