yandex rtb 1
ГоловнаЗворотній зв'язок
yande share
Главная->Різні конспекти лекцій->Содержание->1.2.3. Лиття у форми, виготовлені за разовими моделями

Ліварне виробництво (Металургія)

1.2.3. Лиття у форми, виготовлені за разовими моделями

Суть цього способу полягає в тому, що за суцільною моделлю виготовляють суцільну форму, в яку після звільнення від моделі або при наявності моделі з полістиролу заливають розплав. Відливки, отримані цим способом, мають дуже точні розміри і малу шорсткість поверхні, завдяки чому відпадає потреба обробляти їх різанням на верстатах.

Для отримання відливків цим способом необхідно мати: прес-форму для виготовлення моделей майбутніх виробів і ливникової системи; сировину для формування моделей виробів, ливникової системи та ливарних форм.

1. Виготовлення разових моделей. Модельна суміш може складатися з різних легкотопких речовин: парафіну, стеарину, воску та ін. Часто використовують суміш, яка складається з 50% парафіну та 50% стеарину. Вищу міцність мають суміші, до складу яких входять парафін з етилцелюлозою.

Легкорозчинні моделі виробляють із сумішей на основі карбаміду (сечовини) з додаванням поліефірного спирту. Вони легко розчиняються в теплій воді.

Моделі, які при нагріванні перетворюються на газ, виготовляють із полістиролу.

Моделі 1 збирають у блоки по кілька або декілька штук (рис. 3,а) і приступають до виготовлення ливарної форми.

2. Виготовлення ливарних форм. Форми виготовляють із суміші, яка складається з 60-70% кварцового піску та 30-40% гідролізованого етилсілікату. Для виготовлення ливарної форми блок моделей (рис. 3,а) занурюють у формову суміш. Надвишок суміші стікає, а на моделях, елементах ливникової системи залишається тонка плівка фермової суміші, яку висушують на повітрі протягом 2-4 год. Висушування можна скоротити до 3-5 хв., якщо його проводити в «псевдокиплячому шарі» силікагелю. Одночасно підвищується якість форми. Покриття наносять кілька разів, поки не отримають форму 2 (рис. 3,б) потрібної товщини (2,5-3мм).

а                             б

 

3

 

Рисунок 3 – Схема виготовлення відливків у формах, отриманих за разовими моделями:

а – модель,

б – виготовлення відливків

Звільняють форму від моделі різними способами. .Наприклад, легкотопкі (парафіно-стеаринові моделі) витоплюють у ваннах з гарячою водою (90°С). Це простий спосіб: модель із нанесеною на неї формовою сумішшю кладуть у гарячу воду, модельна суміш розтоплюється і витікає у воду (90-95% цієї суміші придатні для повторного використання). Проте тривале перебування форми у гарячій воді зменшує її міцність. Використання рідин, які мають високу температуру кипіння, наприклад полігліколів, скорочує час витоплення моделі та поліпшує якість форми. Оскільки форму отримують недостатньо міцною, її поміщають у піч і випалюють за температури 800-900°С. Формова суміш перетворюється на моноліт, а форма стає міцнішою.

3. Виготовлення відливків. Щоб запобігти руйнуванню випалених форм під час заливання розплавом форми встановлюють в опоки 3 (рис. 3,б). Простір між стінками форми й опоки засипають піском 4, ущільнюють вібруванням і нагрівають до температури 800°С. Розплав заливають у гарячі форми відразу після їх випалення. Таким способом виготовляють тонкостінні відливки. Після кристалізації плаву та застигання відливка форму руйнують. Для зняття залишків керамічної форми в отворах, різі та інших труднодоступних місцях відливки кип'ятять у розчинах лугів, а потім промивають у гарячій воді. Можна застосовувати очищення металевими щітками та іншими способами.

 

5