yandex rtb 1
ГоловнаЗворотній зв'язок
yande share
Главная->Різні конспекти лекцій->Содержание->1.3. Лиття в багаторазові ливарні форми

Ліварне виробництво (Металургія)

1.3. Лиття в багаторазові ливарні форми

У формах багаторазового використання можна виготовити сотні тисяч штук відливків. Ці форми виготовляють із чавуну, сталі, алюмінієвих та інших сплавів.

Використання багаторазових форм має ряд переваг:

- відсутність стрижневих і фермових сумішей, модельно-опокового обладнання, дільниць для звільнення форми від моделі та вибивання форм;

- зменшення кількості пилу в ливарному цеху та поліпшення санітарних умов праці;

- обслуговування багаторазових форм не потребує фахових робітників;

- вища продуктивність праці;

- отримані відливки мають велику щільність, а також точність розмірів і малу шорсткість поверхні, що скорочує або зовсім вилучає механічне оброблення їх на різальних верстатах.

Недоліки лиття в металеві форми: велику вартість металевих форм, через що їх застосовують лише в серійному та масовому виробництві; деякі форми трудно виготовити для відливків складної конфігурації тощо.

Серед відомих способів лиття в багаторазові форми найширше застосовують лиття в кокіль, відцентрове лиття, лиття під тиском тощо.

1. Підготовлення металевих форм до заливання розплавом.

а) на внутрішню поверхню, яка контактує з розплавом, наносять вогнетривке покриття або спеціальну фарбу.

б) форми нагрівають до температури 100-300°С.

Для запобігання утворенню браку у форми вставляють газовиводи у вигляді трубок або форму чи розплав вакуумують.

1.3.1. Лиття в кокіль

Кокілем (від франц. «coguille» - черепашка, мушля) називають ливарну форму багаторазового використання, у якій отримують відливки. Форма може бути суцільною або збірною. Суцільні кокілі використовують для виготовлення малих відливків простої форми. Великі та складні відливки отримують у збірних кокілях, які складаються з двох півформ. Внутрішні поверхні відливків виготовляють за допомогою стрижнів, які в складній формі можуть бути розбірними. Найчастіше кокілі виготовляють із чавуну та сталі.

Перед заливанням розплаву на внутрішню поверхню кокілю наносять покриття пульверизатором або помазком і вставляють газовиводи на глибину 0,2-0,5мм.

Після кристалізації розплаву й охолодження відливок виштовхують або витрясають з кокілю. Унаслідок швидкого охолодження відливки, отримані в кокілях, мають дрібнокристалітну структуру і відповідно добрі механічні властивості.

В одному кокілі можна виготовити 300-500 сталевих відливків масою 100-150кг, 5000 дрібних відливків з чавуну або кілька десятків тисяч відливків з алюмінієвих сплавів.

Лиття в кокіль - дуже продуктивний спосіб виготовлення відливків. Залежно від обсягу виробництва всі операції лиття в кокіль виконують ручним, механізованим та автоматизованим способами. Отримані відливки мають дуже точні розміри і малу шорсткість поверхні, що зменшує або зовсім вилучає механічне оброблення на різальних верстатах.

Недоліком цього способу є велика вартість кокілів і труднощі в процесі виготовлення тонкостінних відливків.

 

6