yandex rtb 1
ГоловнаЗворотній зв'язок
yande share
Главная->Економіка->Содержание->2. Нецінова еластичність попиту

Макроэкономика

2. Нецінова еластичність попиту

Загальний підхід до вимірювання еластичності попиту зберігається  і при визначенні впливу на нього нецінових факторів. Серед них особливе місце належить доходам та цінам на інші товари.

Еластичність попиту за доходом показує рівень зміни обсягу попиту на товар під впливом зміни величини доходу споживача:

 .

Еластичність попиту за доходом може набувати найрізноманітніших значень. Товар є товаром низької якості, якщо ЕІ < 0, із збільшенням доходу попит на такі товари зменшується. В цьому випадку доход і обсяг попиту змінюються в протилежних напрямках. Для нормальних товарів ЕІ > 0. Крім того, серед нормальних товарів можна виділити товари першої необхідності (0 < ЕІ < 1), товари другої необхідності І = 1) та предмети розкоші (ЕІ  > 1).

Ціни на інші товари також впливають на попит і міру цього впливу демонструє перехресна еластичність попиту. Вона визначає ступінь чутливості споживчого попиту на один товар (Х) залежно від ціни на інший товар (У):

Якщо еластичність має позитивне значення, то із зростанням ціни на товар У підвищується попит на товар Х. Такий зв’язок характерний для товарів-субститутів.

Для комплементарних благ властиве відємне  значення перехресної еластичності попиту. Вона матиме нульове значення для товарів, які взагалі ніяк не повязані між собою.

 

18