yandex rtb 1
ГоловнаЗворотній зв'язок
yande share
Главная->Економіка->Содержание->Тема 7. Виробництво та теорія витрат

Макроэкономика

Тема 7. Виробництво та теорія витрат

Витрати виробництва

Кожне виробництво пов'язане з витратами сировини, робочої сили, устаткування, землі, електроенергії і т. ін. Нові блага неможливо створити без необхідних ресурсів. Усі ресурси мають обмежений характер. Кожен з них може бути використаний для виробництва різних продуктів. Ресурси, що витрачені на виробництво даного товару, втрачені (загублені) для виробництва інших товарів. Наприклад, для виробництва велосипедів використовуються металеві труби, які можна застосувати при створенні дитячих візків, каркасів для теплиць. З деревини можна робити меблі та папір. З цих прикладів видно, що будь-які витрати на виробництво якого-небудь товару носять альтернативний характер.

Виробники повинні постійно рахувати витрати на виробництво того чи іншого продукту. Витрати – це сума коштів, витрачених на виробництво продукції. Існує два підходи до визначення витрат: бухгалтерський і економічний. Поняття бухгалтерських і економічних витрат пов'язане з зовнішніми і внутрішніми витратами. Зовнішні (явні) витрати – це витрати підприємства на придбання ресурсів у зовнішніх постачальників. Внутрішні (неявні) витрати можна визначити як вартість факторів виробництва, що знаходяться у власності господаря підприємства.

Бухгалтерський підхід до визначення витрат розглядає тільки зовнішні витрати (рис. 7.1). Усі ці витрати відбиваються в бухгалтерських рахунках і поділяються на прямі і непрямі. При визначенні економічних витрат окрім бухгалтерських беруться й внутрішні витрати, що враховують вартість ресурсів, що належать фірмі (рис. 7.2).

 

 

БУХГАЛТЕРСЬКІ  (ЗОВНІШНІ)  ВИТРАТИ

 

 

 

Прямі

 

Непрямі

 

 

 

Витрати на сировину, матеріали, напівфабрикати

 

Накладні витрати

 

 

 

Амортизація

 

 

 

Витрати на паливо та енергоресурси

 

Зарплата управлінському персоналу

 

 

 

Зарплата робітників

 

Відсотки на позикові засоби

 

Рис. 7.1 - Склад бухгалтерських витрат

 

 

ЕКОНОМІЧНІ  ВИТРАТИ

 

 

 

Рис. 7.2 - Склад економічних витрат

*********

 

23