yandex rtb 1
ГоловнаЗворотній зв'язок
yande share

Механізми регуляції вегетативних функцій організма

Виведення сечі

Настає у канальцях нирки сеча безперервно, у міру утворення, надходить через сечовивідні Шляху (чашечки, балії, сечоводи) в сечовий міхур.

Сечовий міхур - порожнистий м'язовий орган, служачи щий резервуаром для сечі. М'язи міхура у функціональному відношенні представляють єдине ціле. У місця виходу з міхура сечівника розташований сфінктер сечового міхура. Кілька нижче його розташований другий сфінктер, утворений поперечно смугастої мускулатурою, - сфінктер сечовипускального го каналу. Сфінктери перешкоджають витіканню сечі з міхура.

Сечовий міхур має подвійну еферентної Іннер вацію: парасимпатичну і симпатичну. Парасимпатические нервові волокна йдуть у складі тазового нерва; при подразненні їх відбувається скорочення м'язів міхура і розслаблення сфінктера, тобтостворюються умови для спорожнення міхура. Симпатичні нервові волокна йдуть від нижнього брижових вузла і ниркового сплетення; при подразненні їх, ​​навпаки, мускулатура міхура розслабляється, а тонус сфінктера підвищується. Таким чином створюються умови для наповнення міхура. Сфінктер сечівника іннервіруєтся руховими соматичними нервовими волокнами. Аферентні волокна від міхура і сфінктерів йдуть в складі тих же нервів.

При поступовому наповненні міхура сечею порожнину його збільшується. Коли вміст міхура повели чивается до 250-300 мл, тиск в ньому досить круто зростає. Розтягнення стінок і підвищення тиску в сечовому міхурі до 15-16 см водного стовпа (1,5- 1,6 кПа) викликає роздратування механорецепторів, і потік імпульсів по доцентрових нервовим під Локня направляється до спинного мозку. У спинному мозку на рівні II-IV крижових сегментів знаходиться реф лекторний центр сечовипускання, від якого по відцентровим нервовим волокнам імпульси надходять до сечового му міхуру і його сфінктера. М'язи міхура скорочуються, а сфінктер розслаблюється.

Спинальний центр сечовипускання знаходиться під контролем імпульсів, що приходять з довгастого і середнього мозку, а також від кори головного мозку. Коркові впливи визначають можливість «довільній» затримки або, навпаки, «довільного» сечовипускання. Імпульси, що виникають у рецепторах сечового міхура при його розтягуванні і досягають по висхідним проводять шляхах кори великих підлозі Шарій, обумовлюють відчуття позиву до мочеіспус канию. Відповідно до обставин, при якихвиникає позив, акт сечовипускання може відбутися або може бути затриманий.

Контрольні питання

1.                  Перелічіть показники гомеостазу, рівень кото яких залежить від функції нирок.

2.                  Який відділ ЦНС грає основну роль в регу ляції водно-сольового обміну?

3.                  Які залози внутрішньої секреції беруть участь в регуляції водовиделітельной і натрийуретических функції нирок?

4.                  З яких рецепторів здійснюються рефлекторні впливу на рівень водно-сольового обміну?

5.                  Опишіть гіпоталамо-гіпофізарним взаимоотно шення та їх роль в осм о -     і     волюморегуляції.

6.                  Опишіть механізм дії антидіуретичного гормону.

7.                  Яка роль альдостерону в регуляції натрій урізу?

8.                  Яке значення ренін-ангіотензин системи в регуляції функції нирок?

9.                  Які залози внутрішньої секреції беруть участь в регуляції виведення кальцію нирками?

10.               Опишіть рефлекторну регуляцію мочевиведенія.

Проблемні задачі

36.               В експерименті собаці вводиться 2,5% -ний розчин хлористого натрію в сонну артерію (артерія виве дена в шкірний клапоть на шиї). Відзначається гальмування діурезу. Яке приспособительное значення має ця реакція? Опишіть її механізм.

37.               Виробляється експеримент на собаці. У нижню порожнисту вену введено зонд. Обтурація просвіту вени з допомогою зонда призводить до зниження діурезу і натрій урізу. Чому розвивається дана реакція?

38.               Відомо, що при крововтраті, тривалому Чи шеніі питної води, приортостатичної рефлексі (перехід з положення лежачи в положення стоячи ), при оклюзії сечоводів у людини спостерігається зни ження діурезу і натрійурезу. Що загального і різногов основних механізмах реакцій при зазначених вище станах?

39.               Встановлено, що у здорових людей концентрація АДГ в крові виявляється найвищою в вертикальному положенні (при спокійному стані) і найбільш низ кою в положенні лежачи. Які причини зміни про дукции АДГ в зазначених умовах?

40.               В експерименті після введення тварині в кров розчину з підвищеним вмістом білків у нього настає короткочасне зниження діурезу. Як об'єк яснить цю реакцію?

 

13