ГоловнаЗворотній зв'язок

Металургія.

3. ВИРОБНИЦТВО СТАЛІ

3.1. Сировина для виробництва сталі

Сировиною для виробництва сталі є переробний чавун, скрап, флюси, окислювачі та легуючі елементи (у процесі виробництва легованих сталей).

Основу шихти складають чавун і скрап. Вони становлять понад 90% шихти.

Чавун використовують як розплавлений, так і твердий. Якщо на металургійному заводі є доменний цех, то використовують розплавлений чавун, якщо немає, - твердий.

Скрап - відходи отримані в процесі штампування, різання, брак у ході виготовлення відливків у ливарних цехах тощо.

Флюси - це складова шихти, яка необхідна для виведення породи, попелу чи жужелиці, сірки та фосфору з розплаву. При виплавлені сталі флюсами є вапняк (СаСО3) і вапно (СаО).

Окислювачі є носіями кисню, потрібного для окислення домішок. Окислювачами можуть бути залізна руда, яка не містить фосфору та сірки, кисню тощо.

Розкислювачі потрібні для виведення кисню з розплавленої сталі. Для цього використовують сплави заліза з магнієм і заліза з кремнієм, а також алюміній. Розкислювачем є і вуглець, який міститься в розплаві.

Легуючі елементи додають до вуглецевих сталей для надання їм ліпших властивостей, а саме: великої міцності, жароміцності, жаростійкості, корозійної стійкості тощо. Сталі легують такими хімічними елементами, як Ni, Сг, Ті, V, Мо, W, Si та ін.

Джерелом теплової енергії, необхідної для розплавлення шихти, є паливо (мазут, природний, доменний і коксовий гази, кам'яновугільний пил тощо). Для отримання теплової енергії крім палива використовують також хімічну, електричну та інші види енергії.

 

4