yandex rtb 1
ГоловнаЗворотній зв'язок
yande share
Главная->Різні конспекти лекцій->Содержание->5. ОСНОВІН ВЛАСТИВОСТІ МЕТАЛІВ ТА МЕТОДИ ЇХ ВИПРОБУВАННЯ

Металургія.

5. ОСНОВІН ВЛАСТИВОСТІ МЕТАЛІВ ТА МЕТОДИ ЇХ ВИПРОБУВАННЯ

5.1. Фізичні та хімічні властивості металів і сплавів

5.1.1. Фізичні властивості металів і сплавів. Ці властивості металів і сплав і зумовлені їх складом і структурою. До фізичних властивостей належать колір, густина, температура плавлення, теплопровідність, тепло­ве розширення, електрична провідність, здатність намагнічуватися тощо.

Густиною називають кількість речовини, що міститься в одиниці об'єму.

Температурою плавлення називають температуру, за якої метал або сплав чи, інша речовина переходить у рідинний стан (розплав).

Теплопровідністю називають здатність металів із різною швидкістю проводити теплоту під час нагрівання й охолодження.

Тепловим розширенням називають здатність металів і сплавів розширюватися у процесі нагрівання.

Електричною провідністю називають здатність металів проводити електричний струм.

Магнітними властивостями називають здатність металів намагнічуватись і зберігати цю властивість.

5.1.2. Хімічні властивості металів і сплавів. Ці властивості відображають здатність металів взаємодіяти з іншими металами, неметалами та хімічними речовинами. У процесі перебування металів і сплавів на повітрі або в іншому середовищі вони руйнуються. Різні метали і сплави мають різну стійкість у середовищах. Наприклад, залізо на повітрі ржавіє, мідь покривається зеленим нальотом, свинець тьмяніє тощо. Вироби з них з часом руйнуються. Саме тому, вибираючи метал чи сплав для конструкції, слід урахувати умови, за яких вона працюватиме.

5.2. Технологічні та експлуатаційні властивості металів і сплавів

5. 2.1.  Технологічні властивості характеризують здатність конструкційних матеріалів оброблятися різними способами: литтям, тиском, різанням, зварюванням тощо. Для цього метали та сплави повинні мати відповідні властивості.

До ливарнях властивостей належать плинність розплаву, усадка, схильність до ліквації тощо.

Така властивість, як ковкість, характеризує здатність металів і сплавів оброблятися тиском. Ковкість визначається пластичністю і залежить від температури нагрівання металів і сплавів перед обробленням тиском

Для отримання якісних швів необхідно, щоб метали та сплави мали добру зварюваність.

Якщо не зважати на технологічні властивості, то з металообробних цехів, і дільниць виходитимуть вироби з дефектами, тобто браковані.

Добрі технологічні властивості конструкційних матеріалів визначають, на скільки економічно та ефективно може бути виготовлена та чи інша деталь, конструкція, машина.

5.2.2. Експлуатаційні властивості характеризують здатність металів і сплавів працювати за умов високих або низьких температур, різних тисків, середовищ, радіації тощо.

 

 

9