yandex rtb 1
ГоловнаЗворотній зв'язок
yande share

Наноелектроника (2 часть)

Вступ

 

Зміну електричного опору металевих дротів при пружній деформації вперше було досліджено Кельвіном [1] у 1856 році та його учнем Томлінсом [2]. Їх дослідження були продовжені у працях Дональдсона і Вілсона [3], Сміта [4], Бріджмена [5 - 7], Ролніка [8], Аллена [9] та ін. Дещо інший підхід було використано у праці Дрювестейна [10], який вимірював зміну електричного опору металів при пружній деформації в різних кристалографічних напрямах. Сьогодні це явище використовується при вимірюванні коефіцієнту тензочутливості щодо електричного опору [11].

Зміна електричного опору при деформації, з одного боку, пов’язана з геометричними змінами, які мають місце при деформації твердого тіла, а з іншого боку пов’язані із фізичними змінами у самому металі.

Якщо розтягувати металевий дріт у поздовжньому напрямку, ці два чинники можна врахувати такою формулою:

 

                                  ,              (1)

 

де R – загальний опір дроту; ρ – його питомий опір; ε деформація та μ – коефіцієнт Пуассона. dR/Rdε можна назвати коефіцієнтом тензочутливості опору, а dρ/ρdε – коефіцієнтом тензочутливості питомого опору. Перший член в правій частині рівняння (1) представляє собою чисто геометричний ефект деформації, а другий – фізичний. У подальшому ми будемо розглядати лише вплив пружних деформації на питомий опір металів і сплавів.

 

 

44