yandex rtb 1
ГоловнаЗворотній зв'язок
yande share
Главная->Різні конспекти лекцій->Содержание->3 Основи проектування додатків баз даних

Організація баз даних і знань

3 Основи проектування додатків баз даних

 

3.1 Функціональна модель ODBC

 

3.1.1 Основа ODBC

Інтерфейс ODBC (Open Database Connectivity) був розроблений фірмою Microsoft як відкритий інтерфейс доступу до БД. Він надає уніфіковані засоби взаємодії прикладної програми, названої клієнтом (або додатком-клієнтом), із сервером - БД.

В основу інтерфейсу ODBC були покладені специфікація CLI-інтерфейсу (Call-Level Interface), розроблена X/Open, і ISO/IEC для API БД, а також мова SQL (Structured Query Language) як стандарт мови доступу до БД.

Інтерфейс ODBC проектувався для забезпечення уніфікованого доступу будь-якого додатка, який використовує ODBC, до різних джерел даних. Так, якщо додаток, який відповідає стандарту ODBC й SQL, спочатку розроблявся для роботи з БД Microsoft Access, а потім таблиці цієї бази були перенесені в БД Microsoft SQL Server або БД Oracle, то додаток зможе й далі обробляти ці дані без внесення додаткових змін.

Для взаємодії з БД додаток-клієнт викликає функції інтерфейсу ODBC, які реалізовані в спеціальних модулях, названих ODBC-драйверами. Як правило, ODBC-драйвери - це DLL-бібліотеки, при цьому одна DLL-бібліотека може підтримувати кілька ODBC-драйверів. При установці на комп'ютер будь-якого SQL-сервера автоматично виконується реєстрація в реєстрі Windows і відповідного ODBC-драйвера.

3.1.2 Архітектура ODBC

Архітектура ODBC подана чотирма компонентами (рис. 3.1):

1.         Додаток-клієнт, що виконує виклик функцій ODBC.

2.         Менеджер драйверів, що завантажує й звільняє ODBC-драйвери, які потрібні для додатків-клієнтів. Менеджер драйверів обробляє виклики ODBC-функцій або передає їхньому драйверу.

3.         ODBC-драйвер, що обробляє виклики SQL-функцій, передаючи SQL-серверу виконуваний SQL-оператор, а додатку-клієнтові - результат виконання викликаної функції.

4.         Джерело даних, обумовлений як конкретна локальна або вилучена БД.

 

 

 

Рисунок 3.1 – Архітектура ODBC

 

Основне призначення менеджера драйверів - завантаження драйвера, відповідному джерелу даних, що підключається, і інкапсуляція взаємодії з різними типами джерел даних за допомогою застосування різних ODBC-драйверів.

ODBC-драйвери, приймаючи виклики функцій, взаємодіють із додатком-клієнтом, виконуючи такі завдання:

·      керування комунікаційними протоколами між додатком-клієнтом і джерелом даних;

·      керування запитами до СКБД;

·      виконання передачі даних від додатка-клієнта в СКБД і з БД у додаток-клієнт;

·      повернення додатку-клієнтові стандартної інформації про виконаний виклик ODBC-функції у вигляді коду повернення;

·      підтримує роботу з курсорами й управляє транзакціями.

Додаток-клієнт одночасно може встановлювати з'єднання з декількома різними джерелами даних, використовуючи різні ODBC-драйвери, а також кілька з'єднань із тим самим джерелом даних, використовуючи той самий ODBC-драйвер.

 

28