yandex rtb 1
ГоловнаЗворотній зв'язок
yande share
Главная->Медицина->Содержание->Робота формувань і закладів охорони здоров’я при виникненні епідемічних осередків

Організація протиепідемічних заходів у надзвичайних ситуаціях

Робота формувань і закладів охорони здоров’я при виникненні епідемічних осередків

 

Робота поліклініки у зоні карантину перебудовується – медична допомога наближається до населення або переноситься на підприємства, до установ та організацій. Дільничний принцип обслуговування населення зберігається, однак у зв’язку з різким збільшенням обсягу роботи нині існуючі лікарські дільниці розукрупнюються і поділяються на мікродільниці. За таких обставин уся робота здійснюється медичною бригадою у складі одного лікаря, 2 медичних сестер і 2 дезінфекторів із залученням декількох добровольців санітарного активу з місцевого населення або членів санітарної дружини. Така бригада обслуговує дільницю з населенням 1000-2000 осіб. Бригада забезпечується транспортом, а також укладкою для взяття матеріалу від хворих, препаратами для проведення екстреної профілактики, медикаментами, дезінфектантами, спеціальними бланками, списками обслуговуваного населення.

З метою виявлення хворих така медична бригада двічі на день здійснює подвірні (поквартирні) обходи для проведення термометрії, екстреної профілактики і санітарно-просвітньої роботи. Бригада працює в умовах суворого протиепідемічного режиму. Усі її члени забезпечуються повним комплектом захисного одягу – протичумними костюмами або сучасними захисними комбінезонами, які забезпечують максимальний ступінь безпеки.

Члени бригади складають списки людей, які мешкають на певній території, включаючи приїжджих, проводять термометрію, результати якої заносять до спеціального журналу.

Виявлених хворих ізолюють, а потім направляють на госпіталізацію. У помешканні хворого проводять заключну дезінфекцію. Осіб з підвищеною температурою тіла госпіталізують до провізорних відділень. За контактними з хворими встановлюють спостереження на термін максимального інкубаційного періоду відповідної хвороби. За необхідності проводять екстрену профілактику. Одна бригада за 10 год. роботи може обстежити шляхом подвірних обходів                 200-300 дворів (квартир).

Наприкінці дня кожна бригада заповнює спеціальну звітну форму, в якій зазначають:

§                    загальну кількість мешканців на мікродільниці;

§                    число осіб, у яких проведена термометрія;

§                    число осіб з підвищеною температурою тіла нез’ясованої етіології;

§                    число виявлених хворих з характерними симптомами хвороби;

§                    число госпіталізованих осіб;

§                    число хворих, залишених вдома (причини);

§                    число осіб, які отримали медичні препарати;

§                    відомості про санітарно-просвітню роботу.

Керівник бригади отримані відомості передає до поліклініки, а звідти їх надсилають до відповідного органу управління охорони здоров’я. Тут отримані дані аналізують у масштабах району і далі повідомляють штаб осередку й НПК.

Особовий склад формувань наприкінці робочого дня проходить повну санітарну обробку. Медичний персонал перебуває під медичним наглядом з термометрією двічі на день.

За таких умов роботи на базі санепідемстанції або дезстанції необхідно створити центр санітарно-епідеміологічного нагляду (епідеміологічне бюро). До його обов’язків входить збір даних про наповнюваність інфекційних стаціонарів і відомостей про хворих, які потребують госпіталізації.

Перевезення інфекційних хворих і осіб, підозрілих на наявність інфекційної недуги, проводять спеціальним транспортом роздільно. Хворого супроводжує бригада евакуаторів (фельдшер або медсестра, санітар-водій і санітар-носій), одягнена у захисний одяг відповідно до характеру інфекції. Санітарний автомобіль і предмети, з якими стикався хворий під час транспортування, після доставки його до стаціонару дезінфікують силами персоналу приймального відділення.

У разі виникнення екстремальних ситуацій і масових спалахів інфекційних хвороб штатного ліжкового фонду інфекційних стаціонарів виявиться недостатньо. У таких випадках буде необхідно розширити стаціонар (відділення) шляхом використання вільних і підсобних приміщень, планування яких може задовольнити гігієнічні нормативи для інфекційних палат. За значнішої потреби у ліжковому фонді доведеться перепрофілювати соматичні стаціонари в інфекційні і розгорнути тимчасові інфекційні стаціонари.

Для лікування комбінованих уражень (інфекція + поранення або опік, інфекція + соматичне захворювання) необхідно передбачити розгортання спеціалізованих відділень, забезпечених відповідним майном та підготовленими медичними фахівцями.

Тимчасові інфекційні стаціонари й обсерватори приписуються до лікувально-профілактичних закладів, що забезпечують їх майном, медикаментами, устаткуванням і медичними кадрами.

При надзвичайних ситуаціях і зростанні інфекційної захворюваності проводиться медичне сортування інфекційних хворих, які на етапах евакуації діляться на 2 групи:

1)                      хворі на неконтагіозні й малоконтагіозні інфекції (ботулізм, правець, лептоспіроз тощо);

2)                      хворі на висококонтагіозні (особливо небезпечні) інфекції (чума, холера, геморагічні гарячки тощо).

Усі інфекційні стаціонари повинні бути принципово однотипними і розгортатися з урахуванням вимог протиепідемічного режиму.

Інфекційний стаціонар складається з двох частин: зони суворого протиепідемічного режиму (заразної частини) і зони обмежень (чистої частини).

У першій зоні розміщуються приймально-діагностичне (боксоване) відділення, майданчик дезінфекції транспорту, обмивально-дезінфекційне відділення, стаціонар для хворих з встановленим діагнозом, провізорне відділення, бактеріологічна і клінічна лабораторії, рентгенівський кабінет, патолого-анатомічне відділення, “брудна” частина санпропускника для персоналу.

У зоні обмежень розташовуються адміністративно-управлінські та господарські служби, харчоблок, аптека, пральня, гуртожиток для персоналу, приміщення для чергового персоналу, туалетні кімнати, “чиста” половина санітарного пропускника.

 

 

5