yandex rtb 1
ГоловнаЗворотній зв'язок
yande share
Главная->Гроші і кредит.Менеджмент->Содержание->4.4. Організація й обслуговування робочих місць

Основи виробництва

4.4. Організація й обслуговування робочих місць

Робоче місце визначає сутність виробничого простору. Виробничий простір, у межах якого відбувається трудові процеси включає:

- робоча зона – це простір, у межах якого знаходиться робочі місця. При цьому робоче місце є частиною робочої зони, в якій розміщене устаткування, органи управління, інструменти, прилади і предмети праці.

- робочі місця поєднані із зоною руху – простором, необхідним для переміщення транспортних засобів.

- простір, у межах якого робота і рух здійснюються в повній безпеці, є зоною безпеки. Розмір цієї зони визначається різними чинниками.

Організація робочого місця полягає в раціональному розміщенні в обмеженій робочій зоні необхідних для здійснення конкретної частини технологічного процесу машин. Устаткування, верстатів, приладів, меблів, оснастки, транспортних засобів безпеки. Саме на робочому місці створюються умови, що значною мірою визначають ефективність праці в цілому.

Оснащеність робочого місця залежить від його спеціалізації, виду опрацювання предмета праці і характеру виробничого процесу, рівня технічного розвитку, загального стану засобів виробництва, складності технології, організації і культури виробництва.

Планування робочого місця повинне враховувати фізіологічні особливості людини і забезпечувати таку організацію трудового процесу, яка б цілком виключила зайві рухи і надмірну напругу.

Технічна озброєність робочого місця складається з: основного технологічного устаткування; предметів технологічної оснастки (інструменти, прилади); допоміжного устаткування і виробничого інвентарю для розміщення і збереження оброблюваних предметів праці (прилади, інструмент, допоміжні матеріали, вимірювальні прилади тощо); підйомних і транспортних засобів; приладів і пристроїв, що створюють сприятливі умови і забезпечують безпеку праці; предметів для підтримки порядку і чистоти на робочому місці.

 Загальні вимоги до раціональної організації робочих місць передбачають: раціональність планування, що забезпечує економію використання виробничої площі, безпечні і сприятливі умови праці; достатність оснащення робочого місця устаткуванням, інструментом і приладдям, що відповідає змісту виробничої операції і забезпечує її високу ефективність; ефективність енергетичного, матеріального, транспортного та інших видів виробничо-технічного обслуговування робочих місць згідно з принципами плановості і запобігання; сприятливість умов праці, що забезпечують її безпеку, психологічний і санітарно-гігієнічний комфорт.

 

14