Основи виробництва
12.2. Організаційні форми і методи контролю якості продукції на підприємстві
У залежності від продукції, що виробляється на підприємствах, застосовуються різні види і методи технічного контролю, які різняться в залежності від: організаційних форм; технічних засобів; місця виконання технічних операцій.
До організаційних форм контролю якості продукції відносяться: суцільний; вибірковий; летучий; інспекційний.
12.3. Організація статистичної оцінки і регулювання рівня якості продукції
Часто суцільний контроль усіх виробів неможливий через неекономічність перевірки великих партій продукції або неминучу руйнацію виробу під час контролю (наприклад, випробування електричних лампочок на довговічність). У цьому випадку використовується так званий статистичний метод контролю.
Сутність статистичного контролю якості продукції полягає в перевірці деякої вибірки продукції з проданої на контроль партії. Вибірка повинна бути представницькою, тобто правильно відображати всі якісні особливості контрольованої партії. Статистичні методи використовуються при попереджувальному (проміжному) і остаточному (приймальному) контролях.
Попереджувальний (проміжний) контроль здійснюється періодично (за графіком) під час виготовлення партії виробів. Принципова особливість даного виду контролю полягає в тому, що він дає змогу встановити (виявити) початок порушення нормального ходу виробничого процесу, а відтак і запобігти появі можливого браку.
Остаточний (приймальний) контроль здійснюється по закінченні виготовлення партії виробів. Він встановлює якість виготовленої в ході виробничого процесу продукції.
12.4. Організаційна структура й основні функції технічного контролю якості продукції підприємства
Керівництво заводською службою контролю якості продукції здійснює заступник директора з якості — начальник відділу технічного контролю, що має у своєму підпорядкуванні не тільки очолюваний ним відділ технічного контролю (ВТК), але і ряд інших оперативних підрозділів, що контролюють якість продукції. Контроль стану і якості вимірювальних приладів на підприємстві здійснює центральна вимірювальна лабораторія (ЦВЛ) та її відділення у відповідних цехах — контрольно-перевірні пункти (КПП). Всі вимірювальні прилади підприємства підлягають державній, обов'язковій і періодичній перевіркам.
До основних функцій служби технічного контролю на підприємстві відносять: здійснення вхідного контролю якості сировини, матеріалів, напівфабрикатів, комплектуючих, що надходять на підприємство; оформлення відповідних комплектуючих документів і актів на недоброякісні матеріали для пред'явлення претензій постачальникам; контроль якості деталей, складальних одиниць і готових виробів, що виготовляються на підприємстві відповідно до вимог конструкторської і технологічної документації, таврування прийнятої і забракованої продукції, а також її відповідне документальне оформлення; участь у перевірках технологічних процесів, точності устаткування.
12 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37