yandex rtb 1
ГоловнаЗворотній зв'язок
yande share
Главная->Педагогика->Содержание->7.Розкрийте сутність «розвиток особистості».Яка роль навчання у розвитку особистості?(концепція Л.Виготського) 

Педагогика

7.Розкрийте сутність «розвиток особистості».Яка роль навчання у розвитку особистості?(концепція Л.Виготського) 

                                            Розвиток особистості -  це безперервний процес, що виявляється у кількісних і якісних змінах людської істоти.                                                                                               Ми постійно дізнаємося про себе щось нове. Рік за роком відкривається щось таке, чого ми раніше не знали. Нам щоразу здається, що ось тепер-то нашим відкриттям настав кінець, але цього ніколи не буде. Ми продовжуємо виявляти в собі щось одне, то інше, деколи переживаючи потрясіння. Це говорить про те, що завжди залишається частина нашої особистості, яка як і раніше несвідома, яка як і раніше знаходиться в становленні. Ми незавершених; ми ростемо і змінюємося. Хоча та майбутня особистість, якою ми будемо коли-то, вже присутня в нас, просто вона поки що залишається в тіні. Це подібно біжить кадру в фільмі. Майбутня особистість не видно, але ми рухаємося вперед, де ось-ось почнуть вимальовуватися її обриси. Такі потенціали темної сторони его. Ми знаємо, якими ми були, але не знаємо, якими станемо! "  К. Г. Юнг  Оскільки особистісні якості людини розвиваються прижиттєво, для педагогіки важливе значення має розкриття сутності поняття "розвиток".  Розвиток особистості - одна з головних категорій у психології та педагогіці. Психологія пояснює закони розвитку психіки, педагогіка будує теорії про те, як цілеспрямовано керувати розвитком людини. У науці є формула: людиною народжуються, особистістю стають. Отже, особистісні якості набуваються в процесі розвитку.  Розвиток особистості розуміється як процес кількісних і якісних змін під впливом зовнішніх і внутрішніх факторів. Розвиток веде до зміни якостей особистості, до появи нових властивостей; психологи називають їх новоутвореннями. Зміна особистості від віку до віку протікає в наступних напрямках:   фізіологічний розвиток (скелетно-м'язова і інші системи організму),   психічний розвиток (процеси сприйняття, мислення та ін),   соціальний розвиток (формування моральних почуттів, засвоєння соціальних ролей та ін.)  Розвиток відбувається:  1. В єдності біологічного і соціального в людині.  2. Діалектично (перехід кількісних змін у якісні перетворення фізичних, психічних і духовних характеристик особистості), розвиток йде нерівномірно (коженорган розвивається у своєму темпі), інтенсивно в дитинстві і юнацтві, потім сповільнюється. 

Існують оптимальні строки для становлення окремих видів психічної діяльності. Такі оптимальні періоди називаються сенситивними (Леонтьєв, Виготський). Причина - нерівномірність дозрівання мозку і нервової системи. (Вік від 6 до 12 років - оптимальний для розвитку навичок вирішення проблем. Іноземна мова - 3-6 років, читання - від 2 до 5 років, плавання - до року, розвивальне навчання - 1-2 років> відмінники в 1-2 класах .)  Пластичність нервової системи: слабкі функції можуть бути компенсовані сильними (слабка пам'ять - висока організація пізнавальної діяльності).  1. за допомогою розв'язання суперечностей (між потребами і можливостями їх задоволення, можливостями дитини та вимогами суспільства, між цілями, які ставить перед собою, і умовами їх досягнення і т.д.).  2. через діяльність (гра, праця, навчання) 

 

9