yandex rtb 1
ГоловнаЗворотній зв'язок
yande share
Главная->Право->Содержание->10.5. Суть і призначення державного мита. Порядок його стягнення і перерахування в бюджет

Податкова система

10.5. Суть і призначення державного мита. Порядок його стягнення і перерахування в бюджет

 

Державне мито — це вид податкового платежу у формі плати за надання державою та уповноваженими на це органами певних видів послуг юридичного характеру, яке стягується виключно за операції на митній території держави.

Платниками державного мита є юридичні та фізичні особи, які звертаються у відповідні органи для здійснення в їхніх інтересах пев­них юридичних дій та для видачі їм документів юридичного значення.

Об'єктом оподаткування є:

1)  позовні заяви — сума та вартість позовної заяви;

2)  здійснення нотаріальних та реєстраційних дій — кількість таких дій.

Ставки державного мита визначаються двома методами:

1)  у відсотках до вартості позовної заяви, суми договору, вар­тості майна (пропорційне державне мито);

2)  у твердих розмірах, обчислених у відповідних частинах мі­німальної заробітної плати або неоподаткованого мінімуму дохо­дів громадян (просте державне мито).

Перелік послуг та ставки державного мита затверджуються найвищими органами влади, причому він має загальнодержавний характер як для державного мита, що надходить у державний бюджет, так і для державного мита, що йде у місцевий бюджет.

Державне мито сплачується за місцем розгляду та оформлення документів в порядку, який визначається міністерством фінансів. До Державного бюджету України зараховується державне мито, що справляється з позовних заяв, за дії, пов'язані з отриманням юридичних документів загальнодержавного значення. Існує три методи сплати державного мита: готівкою, безготівковими розрахунками та митними марками.

Сплату державного мита готівкою здійснюють фізичні особи, в інтересах яких видають документи юридичного характеру або проводять певні юридичні дії. Сплата проводиться через установи Ощадбанку. На Ощадбанк України покладено обов'язок своєчас­ного перерахунку державного мита до державного бюджету: в міс­тах — один день після акумуляції коштів; в селах — три банківські дні після акумуляції коштів. Призначення митних марок— при­скорити процес надходження державного мита до бюджету.

Контроль за надходженням коштів до державного бюдже­ту покладено на органи ДПА та відділення державного казна­чейства.

Відповідальність за надходження державного мита до бюдже­ту несуть установи Ощадбанку, інші комерційні банки, а також організації, які стягують державне мито та здійснюють в інтере­сах платника юридичні дії. За несвоєчасність перерахунку дер­жавного мита до бюджету стягується штраф і пеня у розмірі 0,2 % за кожний день прострочки платежу.

 

 

73