yandex rtb 1
ГоловнаЗворотній зв'язок
yande share

Социальная педагогика

ВІДПОВІДІ

140 або більш пунктів. Цінуєш свою свободу і розумієш, що твоя «половинка» теж має право на неї. Тактовність — твоя гідність, яку цінують ті, що оточують. Не схильний (на) до ревнощів, не даєш їй опанувати себе, навіть якщо маєш на те підстави. І взагалі не любиш показувати іншим, навіть найближчим людям, свій настрій, відчуття. Всі ці межі характеру хороші, якщо лише вони в міру, дуже велика тактовність може обернутися байдужістю, а це приведе до краху добрих стосунків.

Від 100 до 139 пунктів. Відрізняєшся великою прихильністю до свого партнера в житті, віриш, що він не зловживе твоєю довірою. Вважаєш також, що для вашого союзу буде краще, якщо ВІН (або ВОНА) себе не відчуватиме так, як пес на короткому повідці, що кожен з двох має право на свою незалежність. Чи не означає це, що ти буваєш ревнивий (а), проте маєш досить витримки, щоб не демонструвати свої ревнощі при всіх? Така самодисципліна дається тобі нелегко, але ти вважаєш, що ради хороших стосунків можна і потерпіти. Ти уникаєш гучних сцен, галасливих конфліктів і скандалів, вважаєш за краще бути м’яким формою, але твердим по суті.      

Від 65 до 99 пунктів. Мабуть, ви часто переживаєте важкі хвилини. Правда, ти добре знаєш, що союз двох вимагає взаємних уступок, довіри і такту, але так важко переробити свій характер! Тому, навіть маючи кращі наміри, ти часто псуєш справу своєю підозрілістю, ревнощами, упертістю. Якщо навіть тобі удається стриматися, твоя половина прекрасно знає, чого тобі це стоїть, оскільки ти того не приховуєш. А такі відвертості не дуже приємні, і настрій в результаті псуватися в обох. Постарайся бути великодушним!

64 і менш пунктів. Твоєму партнерові дісталося з тобою нелегке життя! У кожному його слові, жесті шукаєш таємний сенс, погрозу для себе. Ці вічна підозрілість і ревнощі отруювати життя тобі і ЙОМУ (ЇЙ). Псуєш будь-яке свято, будь-яку радість. У тебе немає найменшого такту по відношенню до другого; адже у кожного є свої недоліки, і їх потрібне прощавати. Чи тому ти ТАКИЙ (ТАКАЯ), що любиш  ЙОГО (ЇЇ) без пам’яті? Якщо так, ти вибрав (а) самий поганий спосіб поведінки. Навіть найгарячіші     почуття пошана і тепло один до одного.

 

ДОДАТОК «Г»

Тренінг «Твоє життя – твій вибір»[3]

Мета: надати відповідну до віку студентів інформацію про поширені причини вживання алкогольних напоїв підлітками, повідомити про вплив алкогольних напоїв на організм підлітків і соціальні наслідки їх вживання.

Час: 2 години.

Поняття для засвоєння підлітками: можливі причини початку вживання підлітками  алкогольних напоїв, наслідки вживання, залежність соціальна, психологічна, фізична.

 Вправа 1. Мозковий штурм «Що призводить до початку вживання алкогольних напоїв»

Мета: сприяти усвідомленню студентами суті причин, що призводять до вживання підлітками алкогольних напоїв.

Хід вправи

Викладач - тренер на аркуші ватману записує всі думки, висловлені  учасниками щодо причин початку вживання студентами алкогольних напоїв, та узагальнює отриману інформацію.

 

До уваги тренера:

Необхідно виділити два різновиди причин:

а)   особливості підліткового віку - притаманна підліткам схильність до експерименту, бажання дорослості, загострені почуття, пошуки життєвих цінностей;

б)   наявність соціального тиску у вигляді реклами, доступність алкоголю тощо.

Підсумовуючи, тренер ще раз наголошує на основних причинах початку вживання підлітками алкогольних напоїв: цікавість, наслідування дорослих, пригнічений настрій, конфлікти, прагнення «бути, як усі», невміння відмовити, невпевненість у собі, спокуслива реклама.

Вправа 2»Вплив алкогольних напоїв на організм підлітка»

Мета: з’ясувати наслідки вживання алкогольних напоїв для організму підлітка.

Хід вправи

Тренер об’єднує учасників у три підгрупи. Кожна з них отримує завдання: визначити вплив на організм підлітків: тютюну;алкоголю;наркотиків.

Завдання можна виконувати, креслячи таблиці, схе­ми, вдаючись до малюнків тощо. Мотивуючими словами для якісної і відповідальної роботи учасників можуть бу­ти: «Інформація, яку ви отримали, є тільки у вас. Вам потрібно якомога повніше і доступніше надати її всім учасникам нашої групи».

Після виконання завдання підгрупи презентують свою роботу для всіх учасників.

Запитання для обговорення

•         Що втрачає людина, коли починає вживати алкогольні напої?

•         Чи вважаєте ви, що вживання алкогольних напоїв - особиста справа кожної людини? (Це запитан­ня є важливим для переходу до наступної вправи).

До уваги тренера:

Підсумовуючи інформацію, доцільно пояснити механізм розвитку залежності від алкогольних напоїв. Розвиток залежності - це те, що виникає внаслідок вживання будь-якого алкогольного напою, хоча в суспільстві можуть бути різні думки з цього приводу і різні факти: ті, що підтверджують це, і ті, які нібито це спростовують. Більшою чи ме­тою буде залежність, пов’язано із багатьма факторами - особливостями алкогольних напоїв, станом організму, спадковістю, віком тощо. Ніхто не може гарантувати або на 100% передбачити, якою буде дія того чи іншого алкогольного напою саме на його організм.

Вправа 3  Мозковий штурм «Кола соціальних зв’язків»

Мета: усвідомлення  студентами різноманітних  соціальних відносин у суспільстві, наявності  соціальної взаємозалежності між людьми.

Хід вправи

На аркуші ватману у концентричних колах, в центральному з яких написано «Я» або «О» (Особистість), записуються люди, що оточують учасника; відстань до центру залежить від того, наскільки вони важливі для нього, близькі. Пропозиції, кого записувати, учасники подають у вільній формі.

До уваги тренера:

Кожен з нас стосовно тих чи інших людей перебуває в певному колі, а вони - навкруги нас. Кожен виконує в суспільстві  різні соціальні ролі (вчителя, учня, сина, доньки, покупця, пасажира тощо), пов’язаний з іншими людьми, має на них певний вплив і відчуває їхній вплив на собі.

 

Вправа 4 Демонстрація «Наш суспільний дім»

Мета: продемонструвати взаємовпливи у суспільстві, надати можливість побачити їх у символічній формі.

Хід вправи

Тренер пропонує кожному з учасників подумати і за­гадати яку-небудь соціальну роль, яку він знає, взявши іграшковий кубик з торбинки, яку тренер несе по колу. Коли кубики розібрані, а ролі задумані, тренер пропонує побудувати з кубиків «Наш суспільний дім», ставлячи їх один за одним у будь-якому порядку і промовляючи за­думану соціальну роль. Коли споруда готова, тренер го­ворить, що вона досить міцна, поки кожен з елементів - кубиків щільно стоїть поряд з іншим. Але досить хоча б одному з них почати поводитися «не так» (тут треба поміняти положення деяких кубиків), як споруда змінює свою конфігурацію або взагалі руйнується. Від дій і по­ведінки кожного з нас багато що залежить у житті лю­дей, які нас оточують. Провівши аналогію з тим, як може змінитися по­ведінка людини, котра починає вживати алкогольні напої, можна сказати про соціальні наслідки цього.

До уваги тренера:

Не варто присвоювати учасникам їхні реальні особисті соціальні ролі, аби уникнути негативної ідентифікації. Ця вправа - лише демонстрація.

Підведення підсумків

Тренер пропонує учасникам відповісти на запитання:

•         Які знання ви отримали?Як ці знання ви використаєте у своєму житті?

 

ДОДАТОК  «Е»

Тренінг «Я+ інші»[1]

Мета: формувати у студентів розуміння здоров’я, сімейних цінностей як найважливіших речей в житті людини.

Вправа 1 «Найважливіші речі в житті»

Наше життя дуже стрімке, цікаве, повне несподіванок, але в ньому існують найважливіші речі, які люди цінують понад усе, називаючи їх безцінними, тому, що придбати ці речи не можна ні за які гроші. Як ви гадаєте, що це може бути?

Увага до викладача-тренера:

Викладач – тренер вислуховує відповіді учасників і записує їх на аркуші ватману. Якщо, серед запропонованого не прозвучали слова «сім’я» та «здоров’я», викладач сам називає їх.

Вправа 2 «Намисто унікальності»

Мета: підвести студентів до усвідомлення унікальності людської особистості, визначити коло інтересів студентів, розвивати навички взаємодії , активізувати творче мислення.

Оснащення: листівки, розрізані на 2 частини (кількість листівок за числом пар учасників). На звороті обох частин однією листівки написи: «Спорт», «Фантастика», «Вечірка», «Музика», «Танці», «Комп’ютер» тощо. На столах: набори кольорового та білого паперу, картон, ножиці, фломастери, міцні нитки, стиплери, скріпки.

Хід вправи

Учасники одержують одну частину листівки і знаходять свою пару. Кожна пара має створити і підписати значок «любителі…» ( те, що зазначено на листівці). Потрібно зробити стільки екземплярів свого значка, скільки учасників є в групі. Для цього тренер роздає кожній парі необхідну кількість прямокутних заготовок одного кольору розміром 5х7 см (бажано, щоб кожна пара робила значок певного кольору ). На виконання значка дається 20 хв. Після цього кожна група стисло представляє свій значок, а далі всі значки викладаються на столі. Кожен з учасників вибирає собі не більше 5 значків, які йому подобались. Далі кожен учасник бере запропоновану тренером заготовку білого кольору (прямокутник розміром 5х7см) і створює та підписує значок, присвячений власному захопленню, якого немає серед запропонованих. Потім кожен кріпить усі вибрані значки (їх має бути не більше шести – один власний та п’ять групових) на нитку, зв’язує кінці нитки й надіває «намисто» на шию.

Тренер просить усіх стати  в коло і роздивитися «намиста» інших учасників.

Запитання для обговорення та спілкування:

·        У кого є однакові «намиста»?  Про що це свідчить?

·        Чи є такі, у кого в «намистах» один чи декілька значків однакові?

·        Які думки викликала у вас ця вправа? Що допомагає людям пізнавати один одного?

Сосницький сільськогосподарський технікум бухгалтерського обліку (Чернігівська обл.)

Зубар К.І., викладач

 

 

26