yandex rtb 1
ГоловнаЗворотній зв'язок
yande share
Главная->Педагогика->Содержание->ВИХОВНА ГОДИНА «МІЦНА СІМ’Я – МІЦНА ДЕРЖАВА»

Социальная педагогика

ВИХОВНА ГОДИНА «МІЦНА СІМ’Я – МІЦНА ДЕРЖАВА»

 

Мета заходу: сприяння розвитку відповідальної особистості, зосередження на моральній культурі. Ознайомлення з інститутом сім’ї, прищеплення поваги до сім’ї, осіб протилежної статі.

Оформлення зали: прибрана зала рушниками. Стіл застелений скатертиною, на столі квіти. На стінах вислови видатних людей та прислів’я:  «Не потрібен і клад, коли у чоловіка з жінкою лад», «Найлучча спілка — чоловік і жінка!», «Шануй батька й неньку, то буде тобі скрізь гладенько», «Без сім’ї нема щастя на землі», «Сенс щасливої любові полягає в тому, щоб віддавати» (В. Сухомлинський.), «Усі щасливі сім’ї схожі одна на одну, кожна нещаслива сім’я нещасна по-своєму». (Л. Толстой.) 

Викладач: В усі часи сім’я була і залишається найважливішим соціальним інститутом суспільства. Зміни, які відбуваються в сім’ї, змінюють її роль у суспільстві, впливають на його стан і розвиток. Тому кожне суспільство зацікавлене у стійкій, духовно і морально здоровій сім’ї.

Зміцнення устоїв сім’ї, шлюбно-сімейних відносин тісно пов’язані з оновленням нашого суспільства, духовним відродженням української нації, державотворенням, економічним і духовним поступом України.

Сімейне життя — це своєрідна життєва школа, у якій чоловік і жінка весь час вчаться. Вчаться турбуватися один про одного, вчаться поважати батьків своєї половини, а коли з’являються діти — намагаються виховати їх гідними членами нашого суспільства. Вчені довели, що коли людина живе у шлюбі, то тривалість її життя набагато довша, ніж у тих, хто вирішив бути холостяком.

Перед тим як розпочати дискусію з приводу сімейного життя, його особливостей, давайте ознайомимося, що таке сім’я її обов’язкові складові, які існують типи  сімей.

Доповідач 1: Сім’я або родина — соціальна група, яка складається з чоловіка та жінки, які зазвичай перебувають у шлюбі, їхніх дітей (власних або прийомних) та інших осіб, поєднаних родинними зв’язками з подружжям, кровних родичів, і здійснює свою життєдіяльність на основі спільного економічного, побутового, морально-психологічного укладу, взаємної відповідальності, виховання дітей.

Існують такі типи сім’ї:

-    повна сім’я, в якій є обидва члени подружжя;

-    неповна сім’я, в якій тільки один із батьків (чоловік або жінка) виховує дітей;

-    реконструйована сім’я, де один з батьків помер, другий взяв новий шлюб або вони розлучилися.

Викладач: Що може бути романтичнішим як кохання в студентські роки. Довгі розмови з коханим до ранку, посиденьки разом з друзями, бесіди про спільне життя... Але один раз закохані приходять до одинієї-єдиної думки: з коханим (коханою) ні на хвилину розставатися не хочу, до кінця життя. Щоб сімейне життя було гармонійним, необхідно перш за все бути в гармонії із самим собою. Дозвольте навести декілька беззаперечних стародавніх істин, які допоможуть вам налагодити культуру сімейних відносин.

 1. Не можна жити тільки для себе. Думаючи лише про себе, людина завжди знайде тисячу причин, щоб почуватися нещасною.

 2. Необхідно діяти. Замість того щоб скаржитися на абсурдність світу, спробуйте полюбити той куточок, де ви опинилися за волею долі.

 3. Слід вірити у власні сили. Безумовно, ніхто з нас не всемогутній, людська воля має межі. Але кожен у змозі відстоювати свої погляди, цілеспрямовано боротися за досягнення поставленої мети.

 4. Треба берегти вірність слову, обов’язкам, іншим людям, самому собі. Необхідно бути одним із тих людей, які ніколи не підведуть, не зрадять.

А зараз хочу вам запропонувати провести дискусію щодо розподілу ролей у майбутній сім’ї, а для цього потрібно провести голосування і визначитися до якої підгрупи за формами установки на сім’ю ви відноситесь: патріархальна, матріархальна, дітоцентрична, егалітарна. (Запропонувати студентам роз’яснити ці поняття).

(Шляхом голосування група ділиться на підгрупи. Кожна підгрупа після попереднього обговорення захищає свою позицію, аргументуючи її прикладами. Після обговорення проводиться голосування щодо змінення форми установки і перерозподіл підгруп. Викладач при цьому записує переваги і недоліки кожної підгрупи на дошці, або підготовлених аркушах, вносить зміни при необхідності, бере участь в обговоренні).

Викладач: Отже у студентській сім’ї спільність діяльності (навчання) передбачає і справедливий розподіл домашніх обов’язків між подружжям і це потрібно враховувати і дружині і чоловікові. Більшості студентських сімей притаманні духовна та моральна єдність, засновані такі сім’ї на коханні та спільності інтересів. Але більшість з них стикаються з такими труднощами: погані житлові умови, невлаштований побут, низький матеріальний рівень, дефіцит вільного часу та інші. Але однією із проблем у молодій сім’ї є конфлікт з батьками.

Повага до старших, а особливо до батьків, проявляється в 3-х площинах: довірі, послуху та любові. Отже молодь зобов’язана виявляти пошану не тільки на словах, але й у всіх справах щоденного життя. Є старовинні українські легенди, які зображують любов і пошану та спонукають до їх виявлення у житті. Прослухайте будь-ласка.

Читач 1. Одна сім’я мала єдиного сина. Виріс юнак статний, гарний. Одружився з дівчиною-красунею. Привів молоду дружину в рідну хату. Не злюбила молода невістка свекруху, зненавиділа її. Боялася мати показатися їй на очі, сиділа в сінях. Але й це не заспокоїло красуню. Каже вона чоловікові: «Коли хочеш, щоб я жила з тобою, убий матір, вийми з її грудей серце і спали на вогні». Не здригнулося нічого в грудях сина, зачарувала його небачена краса дружини. Каже матері: «Наказала дружина вбити вас, мамо...» Заплакала жінка й відповідає: «Ну що ж, сину, роби так, як велить серце». Пішов з матір’ю в діброву, наламав сухого хмизу, розпалив вогнище, потім убив матір, вийняв з грудей серце, поклав у полум’я. Спалахнув сучок, тріснув, полетіла жаринка, вдарила сина в обличчя, обпекла, скрикнув від болю, закрив долонею опік. Стрепенулося материнське серце, що горіло на вогні, прошепотіло: «Синочку мій, тобі боляче? Зірви листок подорожника, ось росте біля вогнища, візьми та приклади серце материнське… Потім знову у вогонь покладеш». Заридав син, схопив гаряче материнське серце в долоні, повернув його в розкраяні груди, облив гарячими сльозами. Зрозумів, що ніхто й ніколи не любив так гаряче й віддано, як рідна мати. І таким всесильним було бажання материнського серця бачити сина радісним і безтурботним, що воно ожило, зрослися рани, підвелася мати і міцно обняла юнака… Огидною стала синові його дружина-красуня, не міг її бачити. Не вернулася додому й мати. Пішли вдвох степами широкими, стали двома могилами високими.

Читач  2.  Колись старих людей, які вже нічого робити не могли, спускали у провалля, щоб дарма хліб не їли. Один юнак, котрий дуже любив свого батька, не виконав закону, заховав його в хліві та годував таємно. Через деякий час наступив неврожайний рік. Нічим людям сіяти. Старий побачив, що син чогось зажурився, розпитав про все й порадив зняти зі стріхи снопи, ще раз обмолотити їх і засіяти. Так хлопець і вчинив. Зродив у нього хліб найкращий, найбільша нива була засіяна. Люди допитувалися, як він до того додумався. Юнак спочатку мовчав, але згодом розповів, що так навчив батько. З того часу люди почали шанувати старших до самої смерті, бо вони мудрі, навчені життям. Такі легенди, створені народною мудрістю. Немає любові сильнішої за батьківську. Немає вищої радості для старшої людини, яка відчуває наближення присмерку свого життя, ніж вдячність дітей. І нема гіркішого й сумнішого почуття для батьківського серця, ніж відчувати, що їх син або дочка байдужі, безсердечні, що вони забули про добро, зроблене для них. У невичерпному джерелі народної моралі нам треба черпати духовну енергію справжньої людяності, дружби і братерства вільних людей. Адже, як знаємо, кожна людина нещадно засуджує невдячність і возвеличує благородність любові й пошани.

Викладач: З перших днів знайомства з батьками намагайтеся завоювати їхню любов і встановити нормальні, здорові відносини. Кожен з нас виріс в різних родинах, де панували різні методи виховання і це треба теж враховувати. Якщо в родині вашого чоловіка склалися певні сімейні традиції, намагайтеся їх дотримуватися, це надасть вам великого шансу стати «улюбленою» невісткою. Якщо молода сім’я не отримує батьківського схвалення, то це не може не відбитися на міжсімейних та внутрішньо сімейних відносинах. То ж дорога молодь, пам’ятай про старших так, як пам’ятають про тебе. Будьте для них завжди милими і слухняними, любіть їх і шануйте, бо це є ваша сім’я. І що б не трапилося поважайте батьків вашої судженої чи вашого судженого, бо ви є однією родиною.

А на закінчення хочу сказати, що сучасний світ і процеси, які в ньому відбуваються, швидко змінюються і, відповідно, змінюється ролі чоловіка та жінки в родині. Тому, на мій погляд, шукати рішення, спираючись на «узаконені» норми, «як у всіх» не можна. Сучасному подружжю потрібно виробити індивідуальний стиль сімейної поведінки та взаємовідносин стосовно тільки їхньої сім’ї. І прислухайтеся до народної мудрості: сімейне життя — це не ті дні, що пройшли, а ті, що запам’ятались. Дякую за увагу. До зустрічі!

 

 

Кам’янець-Подільський коледж

харчової промисловості Національного університету харчових технологій

                                                                                 Коваль Т.А., Грібова Т.В.

 

53