yandex rtb 1
ГоловнаЗворотній зв'язок
yande share
Главная->Педагогика->Содержание->Методична розробка години психолога «Твоє життя – твій вибір»

Социальная педагогика

Методична розробка години психолога «Твоє життя – твій вибір»

 

Мета: Формувати активне усвідомлення студентами широкого кола своїх можливостей, своєї активної позиції в їх реалізації; навчати визначати власні духовні цінності та їх вплив на життя; розвивати мислення, пам’ять, увагу; виховувати усвідомлення взаємозв’язку в житті наших можливостей та здібностей.

Обладнання: невелика свічка, як символ життя; сині та рожеві папірці, кольорові кульки за кількістю студентів; клей; два аркуші ватману; фломастери; кольорові олівці; кольоровий папір; ножиці; стікери.

 Підготовчий етап

1. За тиждень до години психолога повідомити студентів групи про тему і мету заняття.

2. З метою активізації пізнавальної діяльності доручити студентам:

-         підібрати вислови відомих людей про життя та його зміст;

-         продумати, що може бути символом життя.

Хід заняття

Психолог: Вступне слово. :                                                                     

 Любі друзі! Сьогодні на нашій годині спілкування ми говоримо про наше з вами життя, наші здібності та можливості і вибір, який нам доводиться робити в житті.

Життя … Воно прекрасне. І творить його людина. Але життя прожити – не поле перейти. Щасливий той, хто лічить зорі в небі. Щасливий тому, що має свою зорю, яка світить йому все життя .

             Мені хочеться згадати відомі слова В.Маяковського: …Прислухайтесь, якщо зірки запалюють, значить це комусь потрібно». Так, справді потрібно. Піднесіть , будь ласка, руку, хто ніколи не бачив зоряного неба.

          Таких серед нас немає. І, мабуть не знайдеться жодної людини, яка б не любила дивитися в зоряне небо. Існує повір’я, що коли народжується людина, у небі спалахує зірка. Також, вдивляючись у високе зоряне небо, ви, можливо, намагаєтесь відшукати там себе. інколи, навіть не усвідомлюючи, що зі своїм народженням кожен отримує безцінний дар – життя.

             Що ж про життя та його зміст говорили відомі люди? ( Студенти зачитують підготовлені вислови).

    Вправа «Символ життя»

             (Запалюється свічка, яку передають з рук в руки з коментарем)

Психолог: Уявіть, що ця запалена свічка – наше життя. Потримайте її в своїх руках, передайте тому, хто поруч з вами, проаналізуйте свої відчуття.

     Запитання для обговорення:

-    Що ви відчули, коли тримали свічку   в своїх  руках? Чи хотілося вам її віддати? Чи виникав страх, що свічка згасне?

Висновок. Коли свічка знаходилася у ваших руках, лише ви вирішували, вона горітиме чи згасне  Так само вирішувати тільки вам, яким буде ваше життя.

Вправа «Коло асоціацій»

      (На дошці прикріплюється плакат із овалом, в центрі якого написано слово «життя»)

 

 

 

 

 

 

 

Психолог: Скажіть, які асоціації виникають у вас зі словом життя? Ви будете висловлювати свої думки, а я запишу це навкруги нашого овалу.

(Пропозиції можуть бути такі: добро, любов, діти…)

Висновок. Звідси випливає, що життя дуже багатогранне. Це яскравий світ, але для кожного він особистий та особливий. 

Вправа «Символ життя»

Психолог: Сьогодні ми вже використали один символ життя – це свічка, яка горить. Я пропоную вам зробити або зобразити свій символ.

Ви зараз об’єднаєтеся у дві команди: ті, що витягнули рожеві папірці, підходять до правого столу, а ті, що витягли сині папірці – до столу, що стоїть ліворуч. Вам дається 10 хвилин для того, щоб ви командами продумали і створили свої символи життя. Виконавши завдання, один представник з кожної команди презентує роботу.

            Вправа «Що у нас цікавого в житті?»  (на дошці вивішується плакат з малюнком дерева).

Психолог: Як ви гадаєте, які найважливіші речі існують у нашому житті, на які варто витрачати свій час, сили, інші ресурси? Запишіть свої думки на стікерах та прикріпіть їх кроні дерева. (Пропозиції можуть бути такі: сім’я, навчання , друзі …). Така пишна крона можлива лише тоді, коли є не менш сильна коренева система – наші здібності та можливості.

  Знову ж таки, на ваш погляд, що потрібно для того, щоб реалізувати наші інтереси і бажання? Запишіть свої думки на стікерах та прикріпіть їх корінні дерева. (Пропозиції можуть бути такі:  знання,  кохання ,  гроші …)

 Висновок. Тепер ви самі можете побачити, що одного без іншого не може бути, що наша роль в цьому «дереві» дуже велика і наші можливості багато в чому залежать від наших виборів і нашої поведінки.

            Вправа «Як розпорядитися своїм життям»

Психолог: А зараз давайте зіграємо гру «Як розпорядитися своїм життям». Вона допоможе кожному з учасників знайти відповідь на це запитання. (кожен студент отримує по 10 папірців).

  Напишіть на кожному папірці своє імя. Протягом наступних кількох хвилин ці папірці гратимуть роль символічних грошей, тобто засобу, за який можна купити певний товар. Перед кожним з вас постане вибір: витратити чи заощадити свої папірці. Оскільки ж на них написано ваше імя, то з кожним папірцем ви віддаєте частинку себе. «На продаж» будуть виставлені різноманітні «товари» по парі. Правила гри не дозволяють купити обидва товари одночасно, тільки щось одне, або нічого. Зрозуміло, що коли закінчаться ваші папірці, уже нічого не можна купити.  Всі  покупки можна робити лише тоді, коли «товари» пропонуються на продаж. Не можна повернутися до попередньо ї пари, якщо її знято вже з продажі. (Пропонується «товар», який написаний на окремих аркушах. Ціна кожного товару вказується в кількості папірців.)

1.   – чудова квартира (1)              новий автомобіль на вибір (1)

 2   – повністю оплачена поїздка на канікули у будь-яку країну світу разом з другом (2)

– повна гарантія того, що людина, з якою вам хотілося б створити сім’ю прямо сьогодні, обов’язково стане вашою половинкою в недалекому майбутньому (2).

3   – стати найпопулярнішою людиною серед своїх товаришів терміном на 2 роки (1)

– мати одного справжнього друга (2)

4 – закінчити престижний університет (2)

– заснувати прибуткову компанію (2)

5 – мати здорову сімю (3)

–здобути всесвітню славу (3)

(Після завершення вибору з цієї пари оголошується, що тим, хто обрав сімю, повертають 2 папірці назад як винагороду)

6 – можливість змінити якусь одну рису зовнішності (1)

-         відчуття задоволення протягом усього життя (2)

7 – 5 років безмежної фізичної насолоди (2)

-          любов та повага людей, що є для тебе найдорожчими (20

(Ті, хто обрав 5 років насолоди, повинні додатково сплатити 1 папірець - За певні речі ми маємо платити більше, ніж здається спочатку)

8 – чиста совість (2)

-          здатність досягти успіху у тій сфері, де найбільше цього прагнеш (2)

9 – створити диво для того, кого любиш (2)

-          можливість прожити заново або повторити 1 подію з власного життя (2)

10 – 7 додаткових років життя (3)

-         безболісна смерть, коли настане час (3)

 Обговорення:

 Психолог:Наші  торги завершені. Роздивіться ще раз свої покупки і скажіть :

-         Яка покупка подобається вам понад усе?

-         Чи шкодуєте ви, що не зробили якусь покупку?

-         Чи хотілося б вам поміняти деякі правила гри?

Висновок. Правила гри можна змінити. Але життя – це не гра. Не можна повторити вже зроблений вибір чи скасувати вже прийняте рішення. Не можна охопити абсолютно все чи скористатися кожною можливістю. Не можна передбачити, які можливості будуть у вас через тиждень або рік. Вам завжди бракуватиме часу, варіантів вибору, грошей, можливостей тощо. Ви повинні будете платити за кожен свій вибір у житті – і часто ця плата буде перевищувати ваші сподівання.

Вправа «Куля мрій»

Психолог: Але все-таки всі ми любимо мріяти, не зважаючи ні на що, і всі ми хочемо , щоб наші мрії здійснилися. (Психолог підкидає різнокольорові повітряні кульки і говорить: Піймайте кожен свою кульку мрій та намалюйте або напишіть свою мрію на ній , користуючись маркером чи фломастерами.

    А зараз давайте об’єднаємо всі кульки ваших мрій в один великий букет. Нехай ваші побажання здійсняться. Сприймайте своє життя як велику цінність, даровану вам Богом.

Дякую всім за увагу та за участь в годині спілкування.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

62