yandex rtb 1
ГоловнаЗворотній зв'язок
yande share
Главная->Віра та релігія->Содержание->Єрусалимський(313(315)-386(387))

Святоотецьке Богослівья IV століття

Єрусалимський(313(315)-386(387))

 

2.1.ЖИТТЯ І ТВОРІННЯ.

 

Святитель Кирило, єпископ Єрусалимський, великий світоч єрусалимської Церкви, здобув достатню церковну освіту, спрямовану переважно на вивчення Св. Писання. З молоду був близький до чернечого середовища. Близько 345 року був висвячений у пресвітери, а в 348 р. став єпископом, наступником св. Максима на єрусалимській кафедрі. Висвячував його, за переказами, єпископ Кесарії Палестинської Акакій, тоді переконаний аріанин. Але при цьому, за безліччю історико-церковних свідоцтв (починаючи з блаженного Феодоріта), Кирило був і залишався захисником апостольської віри, тому не може бути сумніву в законності його єпископської хіротонії.

Єпископське служіння його не було безтурботним. Незабаром після хіротонії св. Кирило вступив у відкритий конфлікт з аріанами, спочатку з питання юрисдикції єрусалимської кафедри з Акакієм, а потім і у сфері догматичній. З 358 р. життя св. Кирила все більш і більш стає схожим на життя свт. Афанасія Великого: три рази за подальших 20 років він повинен був віддалятися у вигнання, близько 17 років був поза безпосереднім спілкуванням зі своєю паствою. Роки вигнання св. Кирило проводив в Антіохії і Тарсі.

У 381 р. св. Кирило бере участь в ІІ Вселенському соборі. Помер в 387 році.

Свт. Кирило Єрусалимський не був яскраво вираженим представником якої-небудь самостійної течії в богослів'ї. Він “людина не теорії, а практики” і “хоче викласти в своїх повчаннях лише те, що характеризує загальне благочестя” [5]. Але це не перешкодило йому в історії Церкви залишитися чудовим вчителем і свідком віри – навіть при тому, що він не прилучився відкрито до чисто нікейської, кападокійської лінії [2]. Його літературна спадщина посіла значне місце в історії розвитку християнського віровчення.

Основне його творіння – «Катехитичні повчання», виголошені в 348 р. Цих повчань всього 24, з них одне – передкатехитичне, вступне, 18 – катехитичних до освічуваних і 5 тайноводних. Повчання дають нам багатий матеріалам з історії древньої катехитичної дисципліни і в водночас являють собою короткий нарис загального віронаставницького сповідання Єрусалимської церкви.

 

 

20