yandex rtb 1
ГоловнаЗворотній зв'язок
yande share

Технологии

Лекція №12

Лиття під тиском.

Лиття під тиском застосовується для металевих ливарних сплавів, причому тільки для силумінів (сплави на основі системи алюміній-кремній), для сплавів на основі магнію і цинку, для кераміки, феритів, а також для пластмас (тільки термопласти). Також застосовують для лиття кремнієвої латуні ЛК80-3Л.

 

Обмеження номенклатури пояснюється наявністю високого тиску Þ велика кінетична енергія, яка в ливарній формі переходить у тепло. Висока температура викликає ерозію ливарних форм Þ для лиття під тиском не використовуються сплави з високим ліквідусом.

 

Приклад: стійкість кращих жаростійких сталей (3Х2В8Ф, 4Х2В8ФМ) при литті латуні становить 3000 виливків. Якщо ці ж форми використовувати для лиття сплавів на основі цинку, то тиражостійкість зросте до виливків.

 

Жаростійкі сталі погано обробляються різанням, крім того при литті під тиском мають місце великі витрати на обладнання Þ лиття під тиском застосовується в масовому та серійному виробництві.

 

 

 

Лиття під тиском металевих сплавів.

Загальні питання.

Тиск від 50 до 5000 атмосфер (від 5 до 500 МПа). При такому тиску швидкість сплаву, що входить  у форму, становить  від 0,5 до 120 м/с.

 

При русі сплаву з такими швидкостями мають місце великі значення кінетичної енергії струменя сплаву. Ця енергія всередині форми в основному перетворюється в тепло (і частково в хімічну енергію взаємодії з формою). Тому в сплаві різко зростає ступінь перенагрівання над ліквідусом (тобто різко зростає рідкоплинність). Це добре (тому що форми при цьому не треба нагрівати), але при великій швидкості, повітря у формі чинить значний опір, внаслідок чого відбувається утворення пузирів і газових раковин. Це обумовлено двома факторами:

- при великій швидкості відбувається закупорка каналів для виходу газів;

- турбулентність вхідного потоку.

 

Турбулентний (вихровий) потік захоплює повітря, тому деталь виходить пориста, в неї знижується механічна міцність.

 

Існує також ламінарний потік, у якому шари рідини рівнобіжні, вихорів немає. Це має місце при низьких швидкостях, тому, для виливків де важлива механічна міцність, використовують низьку швидкість, але мала швидкість придатна тільки для простих товстостінних деталей. Для деталей складної форми з тонкими стінками швидкість потрібно підвищувати, але падає міцність.

 

Можливий компроміс. Для цього потрібні машини які використовують суміщення швидкостей заливання.

Тут можна виділити 3 фази циклу заливання:

1. невелика швидкість (витиснення повітря);

2. прискорення потоку (повне заповнення форми);

3. високий тиск до 5000 МПа - підпресування.

 

Ливарний сплав при цих трьох фазах повинен бути в рідкому стані.

Підпресування забезпечує мінімум утяжин.

При литті під тиском широко використовується армування.

 

Ливарні машини для лиття під тиском.

Усе різноманіття ливарних машин поділяється на:

1.      компресорні (тиск стиснутим газом - повітря або азот). Для лиття металевих сплавів ці машини не застосовуються через газову пористість виливка;

2.      поршневі (тиск забезпечується поршнем) для лиття металеві сплавів:

2.1. з гарячою камерою стиску;

2.2. з холодною камерою стиску.

 

Машини з гарячою камерою стиску

Хід поршня регулюється в залежності від об'єму виливка. Діапазон тисків

низький – 5-6 МПа.

 

Недоліки: рідкий сплав розчиняє стінки судини Þ сплав забруднюється Þ використовують такі машини для лиття цинкових сплавів з більш низькою температурою ліквідусу.

 

Машини з холодною камерою

По розташуванню камери стиску поділяють на вертикальні і горизонтальні. Візьмемо для приклада машину з вертикальним розташуванням камери стиску.

Верхній поршень під дією сили  починає рухатися вниз до зіткнення зі сплавом. При зіткненні першого поршня зі сплавом включається другий поршень з тиском . Відбувається стиск сплаву під тиском до 500 МПа. Після стиску сплаву обидва поршні з прошарком сплаву починають повільно рухатися вниз і розплавлений сплав з великою швидкістю впорскується в ливарну форму. Цей процес автоматизований. Весь цикл займає близько 10 секунд. 

; .

де  - зусилля запирання;

       - площа проекції виливка на площину рознімання форми, при відсутності піднутрення.

 

Лиття під тиском має обмеження по двох критеріях:

1.    по об'єму виливка;

2.    по площі проекції виливка на площину рознімання форми.

 

Друге обмеження обумовлене можливістю машини забезпечити зусилля запирання.

 

Об'єм дози сплаву визначають як:

де  - об'єм кожної деталі в даній прес-формі;

      - об'єм ливникової системи;

      V - об'єм дози сплаву.

 

Приклад: Параметри машини:

p = 3500

 = 4000

 = 500т

 = 25¸30кг

 

Деталі, що оформлюють поверхні виливка, роблять з легованих жаростійких сталей (3Х2В8Ф та інші), які погано обробляються різанням, тому з цих сталей роблять тільки вкладиші форм, які є змінними від виробу до виробу. Інші деталі форми роблять зі сталей: 40, 45, 50 – для корпусних деталей (плит, пуансонів, матриць), сталь інструментальна У8А, У10А – для направляючих колонок, втулок, пальців, рейок. Розміри всіх деталей, крім вкладишів, уніфіковані та наведені в довідниках для різних типорозмірів форм, така уніфікація дозволяє рентабельно робити лиття під тиском при кількості деталей навіть 50 штук.

 

 

 

 

 

 

29