yandex rtb 1
ГоловнаЗворотній зв'язок
yande share
Главная->Різні конспекти лекцій->Содержание->2.3.3 Схеми базування заготовок типу дисків, кілець, втулок

Технологія машинобудування

2.3.3 Схеми базування заготовок типу дисків, кілець, втулок

 

Заготовки цих класів при обробці встановлюються у більшості випадків на оправках різних конструкцій у самоцентруючих патронах, та інших пристроях. При цьому як технологічні бази використовують зовнішні та внутрішні циліндричні поверхні, площини у вигляді торців, а також за необхідності радіальні елементи.

На рисунку 2.11 показана схема базування кільця на оправці (Р – варіант напрямку дії сили затиску заготовки).

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                      

 

 

Рисунок 2.11 – Схема базування кільця на оправці

Ця схема може використовуватися на токарних, шліфувальних та їм подібних операціях. Короткий отвір реалізує подвійну опорну базу, а торець – встановлювальну.

Таким чином заготовка позбавлена 5 ступенів вільності.

На рисунку 2.12 показана схема базування заготовок такого класу у трикулачковому патроні з використанням як зовнішньої (рисунок 2.12 а) так і внутрішньої (рисунок 2.12 б) короткої циліндричної поверхні.

 

 

 

 

 

 

 

 

                        а)                                     б)

 

Рисунок 2.12 – Схеми базування втулки у патроні

 

Якщо технологічна база у вигляді циліндричної поверхні контактує з встановлювальними елементами пристрою на довжині L/D > 1, то схема базування змінює свій вигляд (рисунок 2.13).

При цьому довга циліндрична поверхня реалізує подвійну напрямну базу, а торець – опорну.

                      

                

                                 а)                                             б)

 

Рисунок 2.13 – Схеми базування втулки за допомогою довгого циліндра та торця: а) технічна схема; б) теоретична схема

Потрібно відзначити, що для заготовок типу тіл обертання позбавлення шостого ступеня вільності необхідно лише у випадках наявності кутових координуючих розмірів для поверхонь, які обробляють на різних операціях.

Наприклад, при свердленні отвору (дивись рисунок 2.14 а) заготовку досить позбавити 5 ступенів вільності (неповне, спрощене базування), а заготовку, показану на рисунку 2.14 б, необхідно додатково орієнтувати відносно раніше виготовленого радіального паза й у такий спосіб позбавити ще одного – шостого ступеня вільності (повне базування).

 

 

 

 

                

 

 

 

 

 

 

 

 

Рисунок 2.14 – Приклад спрощеного і повного базувань

 

Правило 6 точок

Незалежно від форми заготовки та її геометричних співвідношень у технологічній науці базування треба додержуватися правила 6 точок, відповідно до якого для забезпечення повного базування заготовки в пристрої необхідно і достатньо створити в ньому шість опорних точок, розміщених певним чином відносно базових поверхонь заготовки.

Це далеко не повний перелік можливих схем базування різних заготовок. Деякі інші випадки наведені у вищезгаданому державному стандарті, а багато інших схем є похідними від розглянутих вище.

 

14